Yenidoğan Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yenidoğan Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yenidoğan Pişik Kremi, yenidoğan bebeklerde oluşan kızarık pişik oluşumunu geçirmek ya da önlemek amacı ile kullanılan medikal ürünlerdir. Pişik oluşumu özellikle yeni doğan bebeklerde ilk üç ay sıkça karşılaşılan bir sorundur. Yenidoğan bebekler, kollarını ve boyunlarını sürekli bedenlerine yakın tutarlar. Bu sebeple vücut ısıları bedene yakın olan bölgelerde artar ve terlemeye yol açar. Yenidoğan bebeklerin ciltleri çok hassastır ve özellikle bebek bezi değiştirilmesi aksatılırsa idrar ya da dışkı ile temas halinde kalan bölgelerde asitten kaynaklanan yaralar oluşabilir. Pişik önlemek için yenidoğan bebekler günlük olarak duş almalı, bebek bezi sıkça değiştirilmeli ve iyi bir marka kullanılmalıdır. Ayrıca yenidoğan bebekler aşırı kalın giydirilmemeli terlemesi önlenmelidir. Bütün bunlara karşın bebek tenini korumak ya da oluşan pişiği önlemek için pişik kremi kullanmak gerekebilir.

Yenidoğan Bebeklerde Hangi Pişik Kremi Kullanılmalıdır

Yenidoğan pişik kremi seçmek zordur. Bebek teni son derece hassastır ve dışarıdan gelen etkilere karşı savunmasızdır. Bu sebeple ki bebek bezi ile temasın uzun olması veya ıslak bezin uzun süre değiştirilmeden kalması ya da sıcak yaz aylarında kat bölgelerinin terden pişik olması kaçınılmaz olur. Pişik bir hastalık olarak kabul edilmese de tedavi edilmez ise yaraya dönebilir ve sonrasında tedavisi daha güç ve daha acı verici olabilir. Pişik oluşumunu önlemek için eskiden kullanılan pudralama yöntemi son yıllarda çocuk hekimleri tarafından önerilmemektedir. Pişik oluşumunu önlemek ya da oluşan pişiği tedavi etmek için pişik kremleri tercih edilmektedir.

Yenidoğan pişik kremi, öncelikle pişiği önlemek için kullanılmalıdır. Bebeğin her altı değiştiğinde mutlaka temiz bez takıldıktan sonra, su bazlı ve yağ ilavesi olmayan alkol ya da paraben içermeyen bir pişik kremiyle bebeğin genital bölgesi pişiğe karşı korunabilir. Bunun yanında kullanılacak bezin ve ıslak mendilin de kalitesi ve alkol içermemesi önemlidir. Bebeklerin genital bölgesinin hidrofil pamukla temizlenmesi doğru olmaz, topak ya da kalıntı bırakabileceği için ıslak mendil kullanmak istemeyen annelerin bebek için üretilmiş kuru mendiller ya da gazlı beze sarılı pamuk kullanılması önerilir.

Yenidoğan bebekte pişik oluşmuşsa, kullanılacak pişik kremi özellikle çocuk hekiminin önerdiği, kozmetik olmayan bir marka olmalıdır. Çocuk ürünleri üreten ve kozmetik ürünleri olan markaların pişik kremleri pişikten koruma sağlasa bile pişik oluşmuş ise tedavide işe yaramaz. Bu sebeple pişik oluşumu başlar başlamaz bir aile sağlığı personeline ya da bebeğin kendi doktoruna sorularak pişik kremi alınmalıdır. Pişik kremleri birçok markaya ait ve farklı hitap gruplarına göre çeşitlilik gösterebilir. Doğru pişik kremini seçmek için mutlaka kutu içeriği okunmalı ve ağır kimyasal içeren ya da yağ bazlı kremlerden uzak durulmalıdır.

Yenidoğan Pişik Kremi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Haber Bülteni