Pişiğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe ne iyi gelir, Pişik, genellikle yaz aylarında daha sık görülen bir durumdur. Bacak arası, koltuk altı, apış arası ve vücudun nazik olan yerlerinde sıklıkla görülen pişik rahatsızlığı her yaştan insanda özellikle kilolu insanlarda sürtünmeden ve terden dolayı oluşur. Ayrıca bebekler bez kullanımından ve dışkı, idrar gibi vücut atıkların bezlere yapmalarından kaynaklı kapalı alan olması nedeni ile pişikler meydana gelir. Yetişkin insanlarda pişik oluşmasının en büyük nedeni aşırı kilolara bağlı terleme ve sürtünme işlemidir. Özellikle koltuk altı ve bacak aralarında apış arasında meydana gelen pişik rahatsızlığının birçok bitkisel ve tıbbi krem tedavileri vardır.

Pişiğe ne iyi gelir? Pişik bebeklerde oluşan pişiklerin haricinde, yetişkinlerde bu pişiklerin farklı nedenlerden dolayı olma olasılığı vardır. Bu nedenlerin çoğu genital bölgede oluşan hastalıklardır.

Yetişkinlerde oluşan pişiklerin neden olur?
  • Mantar,
  • Viral,
  • Bakteri,
  • Mikroplar bu hastalıkların başında gelir.
Pişiğe ne iyi gelir?

Pişik insanlarda cildin birbiri ile sürtünmesinden dolayı vücudun attığı terin yakarak meydana getirdiği bir rahatsızlık olduğundan genellikle doktorlar tarafından krem ilaçlar verilerek tedavisi sağlanır. Oluşan pişiğin kabarıklık yanma ve acı hissi vermesinden ötürü sürtünme etkisini azaltacak ve cildin daha çok tahriş olmasını engelleyecek krem tedavileri uygulanır. Bu uygulama yapılırken ve yapıldıktan sonra bir süre hareket etmemek hastayı daha çabuk iyileştirir. Bu tıbbi ilaçların haricinde günlük hayatta sıklıkla kullandığımız terlemeyi kurutacak pudra, vazelin gibi ürünlerde kullanılarak cildin rahatlatılması sağlanabilir. Ayrıca pişiğe iyi gelen bu ürünlerin dışında aslında en etkili ve en hızlı yöntem bebek yağları, lavanta yağı, Hindistan cevizi yağları veya Ayçiçek yağlarıdır. Çok kısa sürede etki ederek pişikten kaynaklı kabartıları bir saat kadar sürede söndürerek yirmi dört saatte geçirir. İleride pişik gibi ciltte tahriş oluşmasını engellemek için ayrıca direk ciltte temas olacak yerlere bebek yağı sürülmesi ile kayganlaştırıcı etkisi kullanılarak oluşacak pişiklerin önüne geçilebilir. Özellikle kilolu insanların gönül rahatlığı ile uygulayacağı bir yöntemdir.
  • Vazelin: Pişiği giderici etkisinin yanında, cildi nemlendirme etkisi sayesinde mısır nişastası ile karıştırılarak kullanıldığında çok etkili sonuçlar verir.
  • Yoğurt: Bazı insanlarda çok aşırı terlemeden kaynaklanan pişiklerde etkili olan bir yöntemdir.
  • Zeytinyağı: Özellikle bebekler için kullanılan bu yağın çiğ olanı kullanıldığında daha etkili bir sonuç vererek oluşan pişiği tedavi eder.
Pişiğe ne iyi gelir? Pişik gibi çok kısa sürelerde tedavi edilen rahatsızlıklarda doğal yani bitkisel yöntemler daha kullanışlıdır. İlaçlara nazaran etkileri daha çabuk ve etkilidir. O yüzdende özellikle yağ ürünlerini pişik olan bölgede kullanmak pişiğin daha çabuk geçmesini sağladığından mutlaka kullanılmasını tavsiye ederim. Sağlıkla kalın.

Pişiğe Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boyun Altı Pişiği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boyun Altı Pişiği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebek Pişiklerine Ne İyi Gelir?

Bebek Pişiklerine Ne İyi Gelir?