Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda pişik, bilindiği gibi yaz aylarında genellikle kadınlarda pişik oldukça sıkça yaşanır ve sıkıntı yaratır. Hijyen kurallarına ve kişisel bakımına özen gösteren kadınlarda ise sıkça rastlanabilir bir sorundur. Günlük yaşantıda kadınların birçok yaptığı işler sonucu aşırı terlemesi ile oluşan pişikler kötü görüntünün yanı sıra, kaşıntı ve yanma gibi oluşan durumunda bazen çok zor durumlar yaşanması mümkündür. Kadınlarda pişik olması oldukça huzursuzluk yaratmaktadır. Pişik olan bölgelerde genelde bacak arası, kol altı ve genital bölge gibi yerlerde oluşması kişiyi oldukça rahatsız eder. Birçok kadınların bu sebepten dolayı doktora gitmek zorunda kalmıştır. Kullanılan pişik önleyici kremler ve gerek görülür ise ağız yolu ile alınan ilaçlar ile pişiğin geçmesine yardımcı ilaçlar kullanılarak birçok bayanın bu şekil önlem aldığı ve tedavi gördüğü bilinmektedir. Kadınlarda pişik olması ise kaşıntı ve kızarıklıkla ortaya çıkar. Her ortamda kaşımak mümkün olmadığı durumlar karşısında oldukça huzursuz olurlar. Buda ciddi sıkıntılar yaşamaya sebebiyet etmektedir.

Kadınlarda pişik neden olur?
  • Öncelikle birçok kadınınaşırı yeme düzensizliği ve asitli içecekler, sebebiyet pişik olma nedenlerindendir.
  • Kadınlarda oluşan kilo problemleri ile oluşan pişiklerin sebebiyet vermesi.
  • Birçok kadının kimyasal mendil kullanarak vücudun sürülmemesi gereken yerlerinde kullandığı ıslak mendiller.
  • Kadınların tutkun olduğu sentetik iç giyim ve dış giyimler. Ayrıca çok dar giyilen kıyafetler.
  • Bazı kadınlarda ise temizlik yeterince uygulanmaması ve hijyen kurallarını bilmemesi.
  • Genel olarak kadınlarda görülen aylık adet dönemleri.
  • Vücudun belirli bölgelerinde yetersiz olan temizlik ve basur sebeplerinden kaynaklı pişikler ortaya çıkar.
Kadınlarda pişik tedavi yöntemleri nasıl olmalı: tedavi gerektiren belirtilmiş bu durumlar ise ilaç kullanılmadan kendiliğinden geçmez. Kadınlarda pişik oluşması her seferinde olup tekrarlıyor ise doktorunuzun uygulayacağı tedavi de kullanılan ilaçlar, ise kortizonlu olacaktır. Bu genel olarak kullanılması mecburi bir tedavi yöntemidir.

Kadınlarda pişik sürekli tekrar ediyor ise ayrıca kortizon ve pomat ilaçların tedaviye olumlu cevap vereceğini görürsünüz. Kullanılacak olan kortizonlu krem ve ilaçların, yan etkisi fazla olması nedeni ile bu tür ilaçlar uzun süreli kullanılmamaktadır. Kadınların kullanacakları ilaçlar ise düzenli kullanılması oldukça önemli bir durumdur. Düzenli kullanılmayan hiçbir ilaç ve krem fayda göstermez. Aynı zamanda kişilerin bölgesel pişik olan yerlerinde hassasiyet oluşmaktadır.

Deri tam anlamı ile kaşıntı ve yanma sebebi ile tahriş olarak üst tabakadaki deri zamanla ölü deri şeklini alacaktır. Tedavide kullanılan kremler öncelikle kadınlarda pişik bölgesinin temizlenmiş olması gerekir. Temiz olan pişik bölgesine ince tabaka halinde kullanılan krem sürülerek kişi bir süre dinlenmelidir. Kullanılan ilaçlar ise kısa süre içinde etkisini gösterir. Böylelikle bir daha tekrar etmeme dileği ile pişikten kurtulabilirsiniz. Kadınlarda hassas olan bölgelerin daha dikkat ederek temiz ve hijyen tutmaları sağlık açısından son derece önemlidir. Ayrıca sürekli pişik olan bölgelerde, derinin rengi değişerek koyu bir hale gelmektedir. Deride oluşan lekeler ise pişik nedeni ile oluşarak uzun zaman kötü görüntüye sebep olur. Böyle oluşan durumlara sebebiyet verilmemeli pişik olunca zaman kaybetmeden önlem alınabilir. Hiçbir hastalık ertelenmemeli kadınlarda oluşan pişikler ise ciddiye alınarak önlemleri alınmalıdır. Unutulmamalı ki kadınların kendi vücut bakımlarına itina ile değer vermelidirler.

Kadınlarda Pişik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Nasıl Geçer?

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Haber Bülteni

Güncel

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi