Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pişik kremi, günümüzde birçok kişinin kullandığı bir ilaçtır. Kimi zaman doktor reçetesiyle alınan kimi zamanda reçetelere bağlı olmadan alınabilen bu krem hem bebeklerde hem de yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Pişik, cildin aşırı sürtünme ya da buna benzer durumlardan dolayı tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda çok şiddetli ağrılar ortaya çıkacağı için insanlarda büyük rahatsızlıklar ortaya çıkar. Pişik vücudun birçok yerinde meydana gelebilmektedir. Fakat insanlarda özellikle bacak arasında ve popo bölgelerinde oluşmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise bu bölgelerin biraz daha terli olmasıdır. Özellikle aşırı kilolu insanlarda bu bölgeler yürüme esnasında biraz daha sürtünür. Buna bağlı olarak insanlarda pişik problemi ortaya çıkar. Pişik kremi, en çok yaz aylarında kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise elbette ki insanlarda pişik sorununun özellikle sıcak yaz aylarında ortaya çıkmasıdır. Yaz aylarında havanın da etkisiyle sürtünme durumunda pişik oluşur ve bu sorun şiddetli ağrılara neden olur. Pişik rahatsızlığı çok eski zamanlardan beri insanlarda görülen bir durum olduğu için aslında hemen bir cildiye doktoruna gitmek gerekmez. Eğer sorunun tam olarak bir pişik rahatsızlığı olduğu biliniyorsa bu durumlarda en yakın eczaneden bir pişik kremi temin ederek pişik olan bölgeye sürülmelidir. Kremin uygulanması sonrasında yaklaşık olarak iki gün içinde sorun ortadan kalkmış olacaktır. Pişik kremi bu şekilde hızlı bir etkiye sahiptir. Fakat bu etkiyi görebilmek için doğru pişik kremi seçmeniz gerekmektedir.

Pişik kremi nasıl olmalıdır?
  • Pişik kremi direk olarak pişik olan bölge üzerinde kullanılacağı için ve özellikle bebeklerde kullanılacağı için kesinlikle kortizon ve buna benzer yan etki oluşturacak maddeler içermemelidir. Bu durum bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bebeklerde çok büyük önem taşımaktadır.
  • Pişik kreminin etkili olup olmadığını aslında bu kremin sürüldüğü yüzeye bakarak anlayabiliriz. Bunun için öncelikle pişik olan bölgeye pişik kremi sürün ve bu kremin yüzeyde ne kadar süre kaldığına bakın. İdeal pişik kremi sürüldüğü yüzeyde uzun süre boyunca kalarak etkisini göstermektedir.
  • Pişik kremi insan vücudunda hiçbir şekilde alerji sorunlarına neden olmamalıdır. Piyasada bulunan bazı pişik kremi markaları, kullanıldıktan sonra pişik üzerinde kaşıntılara ve buna benzer rahatsızlıklara neden olarak problemleri ortaya çıkarmaktadır.
  • Pişik problemi olan yetişkinlerde ve bebeklerde pişik ile görülen mantar rahatsızlıkları için pişik kremi uygun olmalıdır. Çünkü kaliteli olan pişik kremleri hem mantar tedavisinde hem de pişik kremi tedavisinde olumlu etkilere neden olur.
  • Son olarak belirtmek isterim ki bebeklerde meydana gelen pişikler için hiçbir şekilde pişik kremi içerisinde kolonya ya da alkol bulunmamalıdır. Kolonya ve alkol, pişikler üzerinde daha fazla yanmaya neden olarak insanlarda pişik rahatsızlığın hat safhaya ulaşmasına neden olacaktır.
İnsanlarda ideal olarak kullanılabilen pişik kremi, yukarıda belirtilen gibi olmalıdır. Pişik kremleri yukarıda belirtilen durumlara uygun olduğunda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Pişik kremi alınırken nelere dikkat edilir?

Pişik kreminde en önemli şey içerisinde kortizon olup olmamasıdır. Bu nedenle pişik kremi alırken dikkat edilecek en önemli şey içerisinde kortizonlu madde bulundurup bulundurmadığıdır. Eğer sizlerde bebeğiniz için ya da bir başkası için pişik kremi alacaksanız kesinlikle içerisinde kortizon bulunmayan kremleri tercih etmelisiniz. Özellikle bebekler için kullanılacak olan pişik kremleri içerisinde bulundurduğu kortizon nedeniyle çok ciddi yan etkilere neden olarak kendisini ortaya çıkaracaktır.

Pişik Kremi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

En İyi Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

En İyi Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?