Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik, çocuklarda ve yetişkinlerin ortak bir sorunudur. Hem kadınların hem de erkelerin büyük ölçüde etkilenmesine neden olmaktadır. Çoğunlukla yaz aylarında havanın aşırı derecede ısınması ve buna bağlı olarak terleme problemi ile en sık olarak karşılaşılan bacak arası pişik kronik bir rahatsızlık haline gelmektedir. Hatta bacak arasındaki pişik kişinin ciddi anlamda yürümesine engel olarak sıkıntılar yaratabilen bir rahatsızlıktır. Bazen aşırı ilerlemiş bacak arası vakalarında kişi yürüme konusunda oldukça büyük sıkıntılar çekebilmektedir.

Bacak Arası Pişik Neden Olur?

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile bacak arası pişikde çok ciddi bir artış gözlenmektedir. Genellikle bacak arasında meydana gelen pişikler vücuttan dışarıya doğru sızan terler kişinin bacak arasında pişiklere sebep olabilmektedir. Aşırı kilo problemi olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan pişik durumları büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bacak arası pişiği kişinin yürümesinde zorluklara yol açma dışında, özellikle her iki bacak yürüme esnasında birbiri ile sürtünerek temas halinde olduğundan yanmaya ve acı çekilmesine yol açmaktadır.

Bacak Arası Pişikten Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle kilolu olan kişilerin zayıflaması önerilmektedir. Çünkü aşırı kilolu olan kişiler yürüme sırasında bacakların istem dışı birbiri ile sürtünmesi ile pişiklere sebep olabilmektedir. Pişik ilk başta kişinin bacaklarının arasında küçük aynı isilik şeklinde ortaya çıkar ve daha sonra uzun süreli bacak sürtünmesi sonucunda ciltte kızarıklık aşırı yayılarak daha fazla canın yanmasına ve sorunlara neden olmaktadır. Bazı zamanlarda kişinin bacak arasında meydana gelen pişikler sürtünmeden aşırı kızarıklıklara hatta yara oluşması ihtimalini yaratmaktadır. Eğer bu şekilde bir bacak arası pişik durumu ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka zaman kaybedilmeden bir uzmana danışılmalı ve en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Bacak arasında ortaya çıkan pişiklerin geçirilmesi için piyasada birden fazla pişik kremlerini kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda bebekler için kullanılan pudrayı da sürebilirsiniz. Bacak arası pişikde kullanılan krem çoğunlukla nemli kalmasını sağlayacağından dolayı pişik sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Eğer etek giydiğiniz zaman bacak arasında pişikler oluşuyor ise bu durumu engellemek için eteğin altından kısa şort giyebilirsiniz. Çünkü biraz kilolu olan kişiler etek giydikleri zaman hemen bacak arası pişikler oluşmaktadır. Yaz ayında ortaya çıkan bacak arası pişiğini önlemek için terletmeyecek giysiler tercih edilmelidir. Mesela pamuklu kıyafetlerin özellikle yaz aylarında tercih edilmesi karşılaşılabilecek olan bacak arası pişik sorununu engellemiş olmaktadır. Pamuklu kıyafet bacak arasında aşırı bir terleme söz konusu olsa bile teri emdiğinden dolayı meydana gelebilecek pişik en az seviyede olabilmektedir.

Bacak Arası Pişik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koltuk Altı Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Desitin Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Desitin Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer?

Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer?