En İyi Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

En İyi Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

En İyi Pişik Kremi, tıbbi adı -amonyak dermatiti- olan pişik, amonyak sebebi ile cildin tahriş olmasına denir. Taze idrarda amonyak yoktur, bol miktarda üre vardır. Tahriş ve pişiğe sebep olan şey ise üre değil, idrarın belli bir süre beklemesiyle bakteriler tarafından dönüştürülmüş amonyaktır. Aslında üre, en hassas ciltlerde bile pişik ve tahrişe sebep olmaz. İdrar, bebek bezinde uzun süre beklerse, üre bakteriler tarafından amonyağa dönüşür ve pişik olur. Popo, kasıklar ve cinsel organların çevresinde oluşan cilt tahrişine candida albicans adı verilen bir mantar sebep olmaktadır. Dışkı ve idrarın kimyasında iyi türeyen candida albicans adı verilen bu mantar, pişik olan bölgenin sıcak ve nemli olmasıyla hızlı bir şekilde ürer. Bebeklerde pişik genellikle bebek bezinin cilde temas ettiği yerlerde kırmızı kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkar. Daha ileri boyutlarda bu kabarıklıklar su toplar ve bebeğe ızdırap haline gelir. Bu şekilde deride enfeksiyon oluşursa kabarcıklar derinin diğer bölgelerine de bulaşır ve kırmızı parlak renk olarak cildin yüzeyinde geniş bir alana yayılır. Sonrasında kırmızı kabarcıklar bebek bezinin değdiği yerlere değil, bezin temas ettiği bütün bölgelere de yayılmış olur. Pişik olan bölgelerde Kaşıntı acı sızı ve yanma hissi oluşur. Pişik kremleri ve bu çiçekler iyileştirmek için en iyi yöntemdir.

En İyi Pişik Kremi
 • Pişik kremleri deride bir bariyer oluşturarak, bebeğin cildini, dışkı ve idrarın tahriş etmesinden korur. Desitin, Popolin, Arko, Mustela, Sebamed gibi pişik kremlerinin, pişik daha oluşmadan önce etkileyici etkileri vardır.
 • Eumovate, Beklazon ve Prednol gibi pişik kremleri, kortizon içeriklidir ve dokuların reaksiyonunu azaltır. Pişik olan bölgedeki hassasiyet ve kızarıklığı ve buna bağlı huzursuzluğu tedavi eder.
 • Pişikte oluşan mantarı tedavi edici mantar ilaçları şeklinde olan pişik kremleri, sadece pişikte oluşan mantarları tedavi ederler ama mantar oluşumunu önlemezler. Canesten, Travazol gibi pişik kremi markaları bunlardandır.
 • Hem koruyucu bariyer oluşturup pişiği önleyen hem de pişik olduktan sonra tedavisini sağlayan, karma içerikli pişik kremleri de vardır. Pruzon pişik kremi bunlardandır.
Pişik kremi, cilde ince bir tabaka halinde sürülür. Kremin bacak ve kalça kıvrımlarında birikmemesine dikkat edilir. Pişiklerin geçmesi için pişik kremi kullanmak büyük kolaylık verir. Pişik kremine rağmen, yine de geçmezse doktora başvurulmalıdır.

En İyi Pişik Kremi Markaları
 • Trosyd pişik kremi,
 • Bepanthol pişik kremi,
 • Mustela pişik kremi,
 • Desitin pişik kremi,
 • Nivea pişik remi,
 • Sudocrem pişik kremi,
 • Penaten pişik kremi,
 • Sudo pişik remi,
 • Uni baby pişik kremi hem eczanelerde hem de marketlerde kolayca bulunabilecek en iyi pişik kremi arasındadır.

En İyi Pişik Kremi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pişik Kremi Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pişik Kremi Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nivea Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nivea Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Hamilelikte Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Nasıl Geçer?