Ayak Parmak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Parmak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmak arası pişik, erkek ve bayanların yaz ayında çok sık karşılaştıkları ortak sıkıntılardan biridir. Kullanılan ayakkabı, parmak arası terlik ve ayağın sağlık durumu pişiği tetikleyen etkenler olarak görülür. Pişik olan parmak arası bölgesinin sürekli nemli ve havasız kalması pişik sorununa yol açabilir. Ayak parmağı arasında pişik kokuya ve bölgede su toplanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda kişinin ayak bakımına çok dikkat etmesi tavsiye edilir. Ayak parmağında oluşan pişik mantar hastalığına neden olabilir. Eğer böyle bir durum varsa kişinin kullandığı kişisel eşyalar bir diğer kişiye kullanılması için verilmemelidir.

Ayak parmağı arası pişik, ayak mantarı hastalığı olan kişilerde diğer kişilere oranla daha sık görülmektedir. Mantar hastalığının verdiği olumsuz etkenlerden bir tanesi olan pişik, kişinin acı yaşamasına yol açmaktadır. Eğer ayak mantarı hastalığından dolayı oluşan pişikler varsa bunun için doktorunuza danışmanız gerekir. Mantar genelde hızlı yayılan bir hastalık olduğu için diğer bölgelere de sıçrama olanağı vardır. Tedbir amaçlı sağlık kuruluşuna muayene olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ayak parmağı arası pişik nasıl geçer?
  • Cildin tahriş olmasına neden olan bu durum kişinin çok acı yaşamasına yol açmaktadır. Bölgenin her gün ılık su ile yıkanıp temiz bir havluyla kurulanması gerekir.
  • Her gün bölgeye verilen saatler içerisinde pişik kremi sürülmelidir. Bu krem pişiğin mantar hastalığına yol açmaması ve bölgeye dağılmasını önleyip, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Eğer ayak parmağı arasında beyaz sulu kabarcıklar bulunuyor ise bölgenin hava alması için ayaklar açıkta bekletilmelidir. Çorap veya ayağı sıkacak ayakkabı belli bir süre kullanılmamalıdır. Aksi halde ayak parmağı arasında bulunan pişik dağılabilir.
  • Ayak parmağının arasına ufak pamuklar yerleştirilebilir. Eğer bu acı veriyor ise bunun yerine ayak parmaklarının hava almasını sağlanabilir.
  • Bakterilere karşı savunma özelliği olan ilaçlar ile bölgenin tedavisi yapılmalıdır. Eğer deri de doku reaksiyonu var ise doktorunuz kortizon içeren kremler önerebilir. Bu bölgenin çabuk toparlamasını ağlayacaktır ve iyileşme sürecini de hızlandırıcı etkisi vardır.
  • Saf zeytinyağını bir pamuğa damlatıp ayak parmağı arası pişiği silinebilir. Böylelikle yanma ve acı hissini giderecektir. Aynı zamanda zeytinyağının içerisinde bulunan etken maddeler iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
Ayak parmağı arası pişik tedavi nasıl yapılır?

Ayak parmağında bulunan pişiğin şiddetini artırmamak için kişinin ilk önce çorap tercihini değiştirmeniz gerekebilir. İçeriğinde bambu olan organik çorap tercih edilmesi ayak kokusuna iyi geleceği gibi pişik tedavisinde de olumlu olacaktır. Pişik zamanla tedavi edilmediğinde koku yapabilir. Eğer ayaklarınızda pişikten dolayı meydana gelmiş bir koku varsa pişiğin tedavisinin ardından koku kendiliğinden kaybolacaktır.

Bölgeye doktor kontrolünün ardından uygun içerikli kremler önerilebilir. Bu genelde pişik olan bölgenin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ayak parmağı arasına pudra sürülmesi bölgenin rahatlamasını sağlayabilir. Aynı zamanda bölgede enfeksiyon bulunuyor ise antibiyotik kullanımı da önerilebilir. Genelde basit pişikler için sadece zeytinyağı da fayda sağlamaktadır.

Ayak Parmak Arası Pişik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Garmastan Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Garmastan Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Boyun Altı Pişiği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boyun Altı Pişiği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Güncel

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasıkta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi