Pişik Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik nasıl geçer, Pişik oluşumunu engellemeye yönelik bazı püf noktalarına kesinlikle uyulması gerekiyor. Pişik tedavisine olumlu sonuçlar alamayan hastalar bu durumlarda hemen bir deri hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir. İlk yapılması öngörülen tedavi şekli vazelin ve çinko içeren krem tedavisi süreci olarak tavsiye edilir. Bebeklerde ve çocuklar her bez değişimi sonrası ciddi anlamda iyi temizlendikten sonra nemini alarak kuru olduğundan emin olduktan sonra deriye fazla ağır bastırmadan tahriş olan yere sürülür. Yetişkinlerde pişik nasıl geçer diye soracak olursanız aynı yöntemle tedavi edilir. Yine tahriş olan bölgenin kuru olması sağlanır kesinlikle nemli bırakılmaz ve ardından doktorunuzun önerdiği vazelin ya da pişik kremleri bölgeye sürülerek tedavi edilir. Bu tedavi yapılırken hijyene çok dikkat edilmesi gerekir yoksa yetişkin ve bebeklerde de olmak üzere enfeksiyona yol açabilirsiniz ve hastalığın ciddiyetini ve riskini çoğaltabilirsiniz. Eğer pişik enfeksiyon kapar ise bu sefer tedavi yöntemi değişip oral yoldan doktor tavsiyesi ile antibiyotik ilaçlar kullanımı devreye girecektir.

Pişik nasıl geçer sorusunun bazı cevapları da şunlardır
 • Pişik oluşumunu bebeğinizde fark ettiyseniz hemen bebeğinizin cildini alternatif bir sabunla yıkayın ve nemli kalmamak sureti ile yıkadığınız bölgeyi güzelce temiz bir bez veya havlu ile kurutun.
 • Bebeğinizi sürekli bez ile dolaştırmayın, günün belli zaman dilimlerinde altını açın cildi açık kalsın ve belli bir zaman hava ile temas etsin.
 • Kullandığınız bezin kuru olmasına, bebeğinizin cildine ve kilosuna uygun olup olmasına çok dikkat edin.
 • Bebeklerin altını temizlemede kesinlikle ve kesinlikle kolonya kullanmayın ve sürmeyin pişik oluşumuna destek olarak öngörülür.
 • Genellikle pudra ve pudralı ürünler almaya ve kullanmaya özen gösterin.
 • Yetişkinlerde ise pişik kremleri ve vazelin kullanımı çok yaygın olarak bilinir.
 • Pişik kremleri sürülürken bacak aralarında toplanmamalı ve iyice o bölgeye yedirilmelidir.
 • Pişik sorununuz tüm bu tedavi uygulamalarını yaptığını taktirde hala geçmiyor ise hemen bir Uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.
Pişik için bitkisel tedavi nasıl yapılır?

Doktora başvurmadan pişik nasıl geçer sorusuna bir cevap da bitkisel tedaviden geliyor. İnsanları rahatsız eden, ağlatan, zor geçen ve geçmesi için denenmedik yol kalmayan pişiklerin bir çözümde doğal bitkisel ürünlerdir.

Çiğ Zeytinyağı: Zeytinyağının cilt için çok faydalı ve etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. İçerisinde antioksidanların çok olması, A ve E vitaminleri bulunması ve gözenekleri kapatmadan ciltte yumuşama etkisi yarattığı ve anti bakteriyel özelliği ile vücutta eşsiz bir tedavi yöntemi oluşturuyor. Bu zeytinyağının çiğ olması da çok önemlidir bu şekilde birkaç damla pamuğa damlatılarak pişik oluşan bölge ufak ufak masajlar şeklinde zeytinyağı yedirilir ve kişinin pişik sorunu birkaç sefer sürmede ortadan kaybolur. Bu tedavi yöntemi halk arasında çok yaygın olarak bilinir. Fakat eğer pişik enfeksiyon halinde ise zeytinyağı kullanımı önerilmez ve kullanılmaması gerekir.

Pişik nasıl geçer sorusunun cevapları
 • Bebeğinizi sabah akşam içerisine lavanta yağı kattığınız ılık bir suda yıkayınız. Lavanta yağının sakinleştirici ve hücre yenileyici özelliğinden dolayı bebeklere çok iyi gelecektir.
 • Tahriş ya da pişik olan bölge olabildiğince hava almalıdır ve yetişkin kişiler bu süre zarfında çok tatlı, baharatlı ve çok acılı yiyecekler tüketmemelidir.
 • Bölgeye yoğurt sürülmesi kişiyi rahatlatıp sakinleştirecektir.
 • Vazelin ile mısır unu karıştırılıp bir hamur elde edilir ve bu hamur bölgeye sürülmelidir.
 • Ceviz yapraklarından çay yapılarak pamuk eşliğinde o bölgeye masaj şeklinde hafifçe sürülüp yedirilmelidir. Bu tedavilerde yanıt vermiyor ve hastalık daha da ciddiye seyrediyor ise hemen bir cilt hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Pişik Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Haber Bülteni