Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer, Tıpda pişiğin adı ‘amonyak dermatiti'dir. Derinin amonyak ile tahrişine pişik denilir. Pişik popo, kasıklar ve cinsel organının çevresinde görülür. İdrarda üre çoktur fakat herhangi bir zararı yoktur. Ancak bebeğin altını değiştirmekte geç kalırsak bakteriler üreyi amonyağa çevirir bu da cildi pişik yapar. Pişik en sık görülme dönemi 9-12ay arası bebeklerdir. Anüs etrafında başlayıp, kasık kıvrımları, penis altı, testis torbası ve deride, kızlarda ise büyük dudakların üzerinde kızarıklıklar yapar. Pişikli bölgede; batma, yanma, kaşınma hisseder. Buda bebekte sürekli ağlama ve huzursuzlanmaya sebep olur.

  • Bebekte oluşan pişiği engellemenin ve tedavi ederken en önemli unsur bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmalıdır. Bebeğin alt bezi sürekli değiştirilmeli ve olabildiğince de altı açık bırakılmalı sıkça havalandırılmalıdır.
  • Çocuk bezi seçerken bebeğinizin kilosuna göre, doğru boyda seçilmelidir. Bezin boyu bebeğe uygun değil ise örneğin küçük gelirse çok rahatsız eder ve sıkar bebeği, büyük gelir ise de sızdırma yapar ayrıca bebeğin poposunda rahatsızlık meydana getirir.
  • Bez bölgesi temizliğinde ılık suya batırılmış pamuk kullanılır. Ilık, çok hafif köpürmeyen bebeğinizin dezenfektan sabunu ile veya duru su ile yıkanır daha sonra da yumuşak bir havlu ile de kurulanır. Ebeveynler temizleme mendilleri kullanabilirler. Fakat kullanılacak mendillerin bebek cildine uygun, yumuşak ve alkolsüz olması gerekir. Yalnız sabun ve şampuanı üç günden sık kullanılmamalı çünkü her gün kullanılması, derinin koruyucu tabaka oluşturmasını engelleyecektir.
  • Bebeğin bezini anne takip etmeli, idrar ve kaka renklerine, sıklığına ve miktarına dikkat etmelidir. Normal şartlarda bebeğin idrarı renksiz, çok hafif sarı olur. Fakat yeteri kadar beslenmeyen bebeklerin idrarları koyu sarı veya pembemsi bir renk olur.
Pişikte Bitkisel Tedaviler
  • Geçmişten günümüze en etkili yöntemlerden birisi de saf zeytinyağını kavurup, bir kabın içerisinde saklamak ve sabah akşam koruma amaçlı sürülmelidir.
  • Pişik olan bölgeye yoğurt sürülürse iyileştirir ve yatıştırır. Böylelikle pişiğin diğer taraflara yayılmasını önler.
  • Vazelin ve mısır nişastasını karıştırıp hamur yapılır. Yapılan bu hamuru bölgeye konulur.
  • Ceviz yapraklarından çay yapılarak pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye sürülür.
  • Altın mühür bitkisi pudra haline getirilip bezi bağlamadan önce kullanılır.
  • Arko kremi pişik olan bölgeye bolca maske yapar gibi sürülür.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Chicco Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Chicco Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?