Bebek Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebek Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek pişik kremi, Böcek vücudunda popo, kasık ve cinsel organların çevresi amonyak sebebiyle tahriş olur. Bu tahriş pişik denilen cilt problemini oluşturmaktadır. Tıp dilinde adı amonyak dermatiti'dir. Bebek pişik kremi bu noktada pişiğe engel olma ve oluşan pişiği iyileştirme konusunda yardımcı olur. Bebek taze idrarın bol miktarda üre bulunur. Lakin amonyak içermediği için ciltte tahriş ve pişiğe sebep olmaz. Ciltte tahriş ve pişiğe sebep olan şey idrarda bulunan üre değil idrarın bebek cildinde belli bir süre beklemesidir. Bekleme süresinde idrarda bakteriler oluşur. Bu bakterilerin oluşumu olan amonyak bebeklerde pişiğe sebep olur. Cilt tahrişine sebep olan Candida Albicans adlı mantar dışkı ve idrar kimyasında barınır. Pişik bölgesinin sıcak ve nemli olması sayesinde hızla çoğalır. Bebekleri uzun süre altını ıslak bırakmak pişiğe sebep olan en önemli etkendir. Bebek alt bezinin bebeğin cildine temas ettiği zamanlarda kırmızı kabarcık olarak kendini gösterir. Daha ileri seviyelerde bu kabarcıklar su toplayabilir ve ağrılı bir deri hassasiyetine dönüşebilir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda bu alan yayılır. Pişik olan bölge bebeklerin yanma, sızı ve ağrı şeklinde hissettikleri için bebeklerde ağlama ve huysuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bebek pişik kremi kullanmak pişik tedavisinde çok önemlidir. Bebek pişik kreminin tesir olarak birçok farklı çeşidi vardır. Bebek pişik kremi kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bebek pişik kremi seçenekleri
 • Bariyer oluşturan kremler, bu kremler savunma özelliği gösteren kremlerdir. Pişik önleyici kremler olarak satılır ve bebek cildini adeta bir bariyer oluşturur. Bebeğin cildini idrar ve dışkının tahriş edici etkisinden korur. Bariyer oluşturan kremler olarak, Popolin, Arko, Mustela, Desitin ve Sebamed gibi bebek pişik kremi markaları vardır. Bu kremler pişik henüz oluşmadan önce engellemek için kullanılır. Bundan çıkarılan sonuç pişiği iyileştirme konusunda değil pişiği önleme konusunda kullanılabilir. Bu markalara eczanelerden ulaşılabileceği gibi büyük marketlerden de temin edebilirsiniz.
 • Kortizon içerikli kremler, Dokuların reaksiyonunu azaltan bu kremler kortizon içerir. Bebek pişik kremi seçeneklerinden bir diğeri olan kortizonlu kremler pişik bölgesindeki kızarıklık ve hassasiyeti azaltarak bebeğin buna bağlı huzursuzluğunu tedavi eden kremlerdir. Kortizon içerikli kremlere örnek olarak Beklazon, Eumovate, Prednol gibi kortizon içeren kremler verilebilir.
 • Pişik sebebini tedavi eden kremler, Pişik de görülen mantarı tedavi eden ilaçlardır. Bu mantarı tedavi eden ilaç mantar oluşumunu önleyemez. Pişik sebebini tedavi eden kremlere örnek olarak Canesten kullanılabilir.
 • Karma pişik kremleri hem bariyer oluşturup hem pişik oluştuktan sonra tedavi eden hem pişik oluşumunu engelleyen karma içerikli pişik kremleri vardır. İçeriklerinde bulunan çinko sülfat ve kalamin, mantar tedavisi içerisinde bulunan çam ağacı yağı ve bitkisel kortizon maddeleri sayesinde bariyer oluşturup pişik önleyip ve oluşumunun da önüne geçmiş olur. Buna örnek olarak en bilindik bir marka olan Pruzon tavsiye edilir.
Bebek pişik kremi markaları
 • Sudo pişik kremi,
 • Mustela pişik kremi,
 • Penaten pişik kremi,
 • Bepanthol pişik kremi,
 • Sudocrem pişik kremi,
 • Sebamed pişik kremi,
 • Trosy pişik kremi,
 • Desitin pişik kremi,
 • Nivea pişik kremi,
 • Uni baby pişik kremi,
 • Hametan pişik kremi
Bebek pişik kremi kullanarak bebeğinizin pişiğini geçirebilirsiniz. Lakin pişik oluşumunu önlemeniz daha önemlidir. Pişiği önlemenin en belirgin özelliği bebeğinizin hijyen ve bakımına özen göstermenizdir. Bebeğinizin cildini temiz tutma sık sık suyla yıkamak temiz ve yumuşak dokulu bezlerle kurulamak önemlidir. Bebeğinizin altını ara ara kontrol edin nemli ve kapalı durması pişik oluşumuna sebep olan mantarların ortaya çıkmasına ve çoğalmasına sebep olacağını unutmayın. Bebeğinize kullandığınız bezlerin kuru ve kilosuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Altını sık sık açıp cildini hava almasını sağlamak bebeğinizin kendini iyi hissetmesine iyi gelecektir. Bebeğinizin altını değiştirirken kullanırken kullandığınız ıslak mendillerin alkol içerikli olmamasına özen gösterin ve pudralı ürünleri tercih edin.

Bebek Pişik Kremi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Nasıl Geçer?

Güncel

Kasıkta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Pişik Belirtileri ve Tedavisi