Apış Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Apış arası pişik, genellikle çocuk ve bebekler de daha sık görülen bu durum yetişkinlerinde ortak sorunlarından biridir. Mevsimler olarak yaz aylarında terleme olanağı daha çok olduğu için pişik durumu daha çok görülür. Ancak aşırı kilo potansiyeli ve kıyafetlerinde bu durum ile bağlantısı vardır. Kişinin acı çekmesine ve yürümede zorluk yaşamasına yol açan apış arası pişiği, kronik ve akut olarak kişide görülebilir.

Apış arası pişik neden olur?

Vücut yapısı nedeniyle oluşan ter pişiğe neden olmaktadır. Apış arasının sürekli nemli ve ıslak kalması sürtünme nedeniyle tahriş ve devamında pişiğe yol açtığı için bölgenin kuru kalması veya pişik önleyici kremler ile bölgenin bakımının yapılması önerilir. Eğer bu durum kişide çok sık görülüyor ise mutlaka doktor tavsiyesi ile pişik önleyici krem ve jeller kullanılmalıdır. Yürüme de zorluk yaşanmasına ve kişinin moralinin düşmesine neden olan apış arası pişiği yetişkinlerde daha çok aşırı kiloya bağlı olarak görülür ve vücut yapısından kaynaklanabilir.

Apış arası pişiğe ne iyi gelir?
  • Öncelikle kişinin apış arasında pişik olmasına neden olan faktör aşırı kilo ise kişinin zayıflaması ilk planda tutulur. Bacakların normalden fazla kilolu olması ve sürtünme yapması pişiğe yol açacağı için bacak bölgesinden kilo vermek daha iyi olacaktır.
  • Bölgeye bebek pudrası sürmek sürtünmeden dolayı oluşan pişiği önleyecektir. Aynı zamanda bölgenin sürekli terlemesini ve ıslak kalmasını da önleyeceği için kişinin rahat etmesini sağlayacaktır.
  • Dar iç çamaşırı yerine daha rahat ve biraz uzun olan şort kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Dar iç çamaşırları bölgenin daha çok tahriş olmasına yol açabilir. Bu da kişinin acı yaşamasına yol açacaktır. Bunu önlemek için pamuk oranı yüksek olan rahat iç çamaşırları tercih edilmelidir.
  • Pişik olan bölgenin bulunduğu yerde mantar enfeksiyonu olmaması için mutlaka ilaç tedavisine başlanmalıdır. Eğer mantar hastalığından kaynaklanan apış arası pişiği varsa doktor tavsiyesi ile uygun ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Çinko içerikli pişik jelleri ve kremleri bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Özellikle çinko içerikli kremlerin ince bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekir. Yoğun olarak sürülür ise bölgenin iyileşme sürecini de uzatabilir.
  • Apış arası bölgesini evde bulunduğunu zamanlar da havalandırmanız ve rahatlamasını için ılık su ile yıkayıp kurulamanız iyi gelecektir.
Apış arası pişik tedavi nasıl yapılır?

Apış arası pişiğinin ilk tedavisi evde yapılabilir. Bölgenin ılık su ile sabun ve benzeri kozmetik ürünleri kullanmadan yıkanıp kurulanması gerekir. Böylelikle mantar enfeksiyonu riski de azaltılabilir. Temizlenmiş olan bölgeye doktor tavsiyesi ile alınan kremler sürülmelidir. Bu hastalık için verilen ilk tedavi yöntemi krem olmaktadır. Eğer bölgede mantar oluşmamış ise apış arası pişiği uygun krem ile tedavisinin yapılması halinde birkaç gün içerisinde geçecektir. Eğer apış arası pişik normalden uzun süreli devam ediyorsa bölgede iltihaplanma veya mantar sorunu olması anlamına gelebilir. Bunun için tekrar doktora görünmeniz daha sağlık olacaktır.

Apış Arası Pişik Yorumları

soru

hamdullah

16 Nisan 2018 Pazartesi

iyigünler benim kasıklarımda pişik olduğunu düşündüğüm birşey oluşuyor ayrıca mantardamı var bilmiyorum defalarca tedavi gördüm ama bir türlü bitiremedim. kumaş pantolon kullanınca enfeksiyon oluşuyor. kot pantolon kullanınca hiç birşey olmuyor tavsiyesi olan varmı

Cevap yaz
cevap

Berkay

17 Ağustos 2018 Cuma

Kumaş pantolon giyme

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koltuk Altı Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Sebamed Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sebamed Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?