Çocuklarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda pişik, aslında tıbbi olarak "amonyak dermatiti" olarak bilinmektedir. Bu isim aslında tıp biliminde pişikle ilgili birçok soruyu cevaplamaktadır. Çocuklarda pişik oluşumuna neden olan durum bu sorunun adından da anlaşılabileceği gibi amonyaktır. Amonyak ise daha çok idrar içerisinde bulunur. Bu nedenle altına yapan çocuklarda idrar içerisinde bulunan amonyak bacak arasına ve popo bölgelerine temas eder ve birkaç saat burada kalır. İşte bu durumlarda direk olarak çocuklarda pişik rahatsızlığı oluşur. Tamamen ve tüm özellikleriyle deri hastalığı olan pişik, çocuklarda popo bölgesinde, kasık bölgesinde ve diğer cinsel organlar başta olmak üzere vücutta meydana gelebilmektedir. Aşırı kilolu olan çocuklarda koltuk altı ve diz kapağı arkasında da pişik rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Elbette ki çocuklarda pişik, sadece amonyak nedeniyle ortaya çıkmaz. Çünkü pişik rahatsızlığı insanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda pişiğin en önemli nedenlerinden biri olan amonyak, yeni yapılmış bir idrar içerisinde bulunmamaktadır. Bu nedenle yeni yapılan idrar içerisinde bol bol üre bulunur. Bu üreler, beklediği sürece amonyağa dönüşerek deri üzerinde pişiklere neden olur. Bu nedenle çocuklarda idrarın yapılması sonrasında herhangi bir şekilde pişik oluşmaz. Fakat birkaç saat boyunca idrarın bölgede etkili kalması sonrasında ciddi bir şekilde pişik oluşur. Özellikle hava sıcaklığı yüksekse bu durumlarda çocuklarda pişik belli bir derece daha üst düzeyde meydana gelir.

Çocuklarda pişik ne gibi etkilere neden olur?

Çocuklarda oluşan pişik rahatsızlıklarında en önemli problem bölgede yanma sorunlarının olmasıdır. Yanma problemleri, özellikle çocuğun hareket etmesi sırasında ya da bölgenin hareket ettirilmesi sonrasında ortaya çıkacağı için çocuğunuz hareket etmek istemeyecektir. Pişik durumunda cildin üzerinde bulunan ince ve koruyucu yağ tabakası içerisine idrar geçer ve bu şekilde tahrişler meydana gelir. Bu durumu önlemek için eski zamanlarda altına yapan çocukların altına atıkları emebilecek ve cildi kuru tutacak yapraklar ya da topraklar konulurdu. Bu şekilde oluşacak olan pişik önlenmiş olurdu. Fakat bu durum günümüzde mümkün olmadığı için oluşan pişikler bu şekilde önlenememektedir.

Çocuklarda pişik oluşması sonrasında direk olarak bölgede kızarıklıklar meydana gelir. Meydana gelen kızarıklıklar zamanla biraz daha şişerek dökülmeler şeklinde etkilerini devam ettirir. Eğer sizde çocuğunuz bu gibi belirtiler görüyorsanız ve bu belirtilerle birlikte batma, kaşınma ve sürekli ağrı gibi belirtiler varsa bu durumun pişik olduğunu anlayabilirsiniz.

Çocuklarda pişik neden olur?
  • Çocuklarda meydana gelen pişik sorununun en önemli nedeni biraz önce de bahsettiğimiz gibi çocuğun altına yapmasıdır. Sürekli olarak altına yağan ya da uzun sürer boyunca altı temizlenmeyen çocuklarda deride tahrişler meydana gelir ve ardından pişik sorunu ortaya çıkar.
  • Çocuklarda görülen hijyen eksikliği bu gibi enfeksiyonların yayılmasına ve pişiklerin oluşmasına neden olur. Bu durum çocukların hijyen kurallarına önem vermemeleri nedeniyle çok yaygın bir şekilde görülmektedir.
  • Bazı çocuklarda başta çinko minerali olmak üzere bazı minerallerin eksik olması bu şekilde cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda bol bol mineral almak için besinler tüketilmeli ve gerekirse tıbbi destek alınmalıdır.
  • Vücutta farklı nedenlere bağlı olarak mantar enfeksiyonlarının üremesi durumunda ciltte pişikler oluşabilir. Bu mantar enfeksiyonları pişiklerle birlikte meydana geleceği için çok kötü bir hale gelebilir. Bunun için tıbbi tedavi şarttır.
Önlemek için

Çocuklarda pişik oluşumunu önlemek için pişiğin oluşuğu bölgenin sürekli olarak kuru ve serin tutulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra uygun pişik kremlerini kullanarak oluşan pişik doktor tedavisine gerek kalmadan iyileştirilebilir. Aynı zamanda çocuğun kişisel hijyenine önem göstermesi için elinizden geleni yapmalısınız. Bu durumlara dikkat ederek çocuklarda pişik önlenebilir.

Çocuklarda Pişik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Haber Bülteni

Güncel

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi