pisik.gen.tr https://www.pisik.gen.tr Pişik, Pişik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, pisik.gen.tr Tue, 12 Jul 2016 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Pişik Kremi Maskesi https://www.pisik.gen.tr/pisik-kremi-maskesi.html Tue, 13 Nov 2018 08:03:33 +0000 Pişik kremi maskesi; kadınlar tarafından oldukça benimsenen bir maske çeşididir. Pişik kreminin zararsız yapısı ve cilt yenileyici özelliği bilinmektedir. Bebekler için üretilen pişik kremi, bebeklerin hassas cildi göz önünd Pişik kremi maskesi; kadınlar tarafından oldukça benimsenen bir maske çeşididir. Pişik kreminin zararsız yapısı ve cilt yenileyici özelliği bilinmektedir. Bebekler için üretilen pişik kremi, bebeklerin hassas cildi göz önünde bulundurularak üretilmiştir.  Bebeklerin tahriş olan cildini çok çabuk bir şekilde onaran pişik kremi kadınların cildinde de aynı görevi üstlenmektedir. Üstelik cildi zarar vermeden taze bir görünüme kavuşturmaktadır. Pişik kremi maskesinin hiç bir yan etkisi yoktur ve hassas ciltlerde kolaylıkla kullanılabilir. Pişik kremi maskesi gecede uygulanabilir. Pişik kremi içerisine herhangi bir malzeme koymadan sadece pişik kremi sürülüp yatılabilir. Koyu bir kıvama sahip olan pişik kremi cilde oldukça faydalıdır. Cilt sorunu yaşayanlara tavsiye ederiz.

Pişik kremi maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • Pruzon içeren 1 tatlı kaşığı pişik kremi
 • 1 tatlı kaşığı gül yağı
 • 1 tatlı kaşığı avakado yağı
Pişik kremi maskesinin yapılışı ve uygulanışı: 

1 tatlı kaşığı pişik kremine gül yağını katarak karıştırın ve içerisine avakado yağını ekleyin. Bu karışımı küçük derin bir kab içerisinde iyice karıştırın. Böylelikle pişik kremi maskesi pratik bir şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan maskeyi cildinize sürün. Cilde uygulanan pişik kremi maskesi ciltte 15 veya 20 dakika kalmalıdır. Fakat pişik kremi maskesi yüze sürülmeden önce cildinizi temiz bir şekilde yıkamalısınız ve sonrasında maskeyi uygulamalısınız. Ciltte 20 dakika bekleyen pişik kremi maskesini ılık suyla yıkayın ve iyice durulayın. Ciltte maskeye dair kalıntılar kalmamalı.

Pişik Kremi MaskesiPişik kremi maskesi cilde faydaları:
 • Ciltteki koyu lekelerin rengini açar
 • Cildi derinden besler ve tazeler
 • Kırışıklıkları azaltır
 • Cilde canlılık kazandırır.
 • Renk tonunu düzenler
 • Sivilce oluşumunu engeller
 • Sivilce lekelerini azaltır
 • Ciltte oluşan hasarları cilt yüzeyini yenileyerek tamir eder.
 • Cilt üzerinde onarıcı özelliğe sahiptir
]]>
Nivea Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/nivea-pisik-kremi.html Wed, 14 Nov 2018 06:49:30 +0000 Nivea pişik kremi: bebekler için hazırlanan bir üründür. Bebeğin özellikle yaz aylarında pişik olması veya bez içerisinde fazla kalmaktan kaynaklı olan pişiklerde kullanılmaktadır. Bebeğin pişik bölgesine uygulanan nivea pi Nivea pişik kremi: bebekler için hazırlanan bir üründür. Bebeğin özellikle yaz aylarında pişik olması veya bez içerisinde fazla kalmaktan kaynaklı olan pişiklerde kullanılmaktadır. Bebeğin pişik bölgesine uygulanan nivea pişik kremi 24 saat içerisinde iyileştirmektedir. Sürüldüğü andan itibaren içeriğinde bulundurduğu değerler sayesinde bebek cildinde onarım başlamaktadır. Bebeğin ağlamaları diner ve pişik yaraları sönmeye başlar. Nivea pişik kremi % 20 çinko oksit içeren bir üründür. Çinko oksit bebekler için oldukça faydalıdır ve onarıma yardımcı olan bir maddedir. Nivea pişik kremi suya dayanıklıdır. dayanıklılığı sayesinde bebek cildine suyun temas etmesi ciltteki onarımı durdurmaz. Suya dayanıklı olması bebek cildinin hava almaması demek değildir.  Nivea pişik kremi bebeğin cildinin nefes almasına engel olmaz sadece etkili bir bariyer oluşturarak bebekte bez bölgesinin kuru kalmasını sağlamaktadır. Bebek altındaki kuruluk hissi pişik olan bölümün daha çabuk iyileşmesine fayda sağlamaktadır. Nivea pişik kremi bebekte pişik oluşumuna engel olur ve bebeğin cildinde oluşan kızarıklık ve tahrişleri azaltır.  Nivea pişik kremi paraben alkol ve boya içermez. üretilirken tamamen bebek sağlığı ve hassas cildi göz önünde bulundurulmuştur. Hiçbir kimyasal madde içermemektedir. Nivea pişik kremi bebekte cilt onarımını en hızlı yapan pişik kremlerinin başında gelmektedir. Bebeklerin popo veya bacak arasında oluşan pişiklerin yanı sıra koltuk altında, çene altında,  diz arkasında pişik oluşumlarında da nivea pişik kremini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bebeğin tüm vücudunda oluşabilecek pişiklere karşı etkili ve tedavi edicidir.

Nivea Pişik KremiNivea pişik kremi hakkında bilinmesi gerekenler:
 • Bebek cildinde yan etkiler oluşturmaz
 • Krem sürüldükten sonra oluşan tabaka ciltte uzun süreli kalıcılık gösterir
 • Tüm dermatolojik testleri geçmiştir.
 • Bebek cildinde alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermez
 • Bebek cildinde nemlendirici değil tedavi edici özellik taşımaktadır.
 • Pişiklerde rastlanan mantar hastalığına da iyi gelmektedir.
 • Cilt üzerinde bariyer oluşturur ve hızlı bir şekilde cilt onarımı sağlanır.
]]>
En İyi Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/en-iyi-pisik-kremi.html Wed, 14 Nov 2018 14:02:54 +0000 En İyi Pişik Kremi, tıbbi adı -amonyak dermatiti- olan pişik, amonyak sebebi ile cildin tahriş olmasına denir. Taze idrarda amonyak yoktur, bol miktarda üre vardır. Tahriş ve pişiğe sebep olan şey ise üre değil, idra En İyi Pişik Kremi, tıbbi adı -amonyak dermatiti- olan pişik, amonyak sebebi ile cildin tahriş olmasına denir. Taze idrarda amonyak yoktur, bol miktarda üre vardır. Tahriş ve pişiğe sebep olan şey ise üre değil, idrarın belli bir süre beklemesiyle bakteriler tarafından dönüştürülmüş amonyaktır. Aslında üre, en hassas ciltlerde bile pişik ve tahrişe sebep olmaz. İdrar, bebek bezinde uzun süre beklerse, üre bakteriler tarafından amonyağa dönüşür ve pişik olur. Popo, kasıklar ve cinsel organların çevresinde oluşan cilt tahrişine candida albicans adı verilen bir mantar sebep olmaktadır.  Dışkı ve idrarın kimyasında iyi türeyen candida albicans adı verilen bu mantar,  pişik olan bölgenin sıcak ve nemli olmasıyla hızlı bir şekilde ürer. Bebeklerde pişik genellikle bebek bezinin cilde temas ettiği yerlerde kırmızı kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkar. Daha ileri boyutlarda bu kabarıklıklar su toplar ve bebeğe ızdırap haline gelir. Bu şekilde deride enfeksiyon oluşursa kabarcıklar derinin diğer bölgelerine de bulaşır ve kırmızı parlak renk olarak cildin yüzeyinde geniş bir alana yayılır. Sonrasında kırmızı kabarcıklar bebek bezinin değdiği yerlere değil, bezin temas ettiği bütün bölgelere de yayılmış olur. Pişik olan bölgelerde Kaşıntı acı sızı ve yanma hissi oluşur. Pişik kremleri ve bu çiçekler iyileştirmek için en iyi yöntemdir.

En İyi Pişik Kremi; 
 • Pişik kremleri deride bir bariyer oluşturarak, bebeğin cildini, dışkı ve idrarın tahriş etmesinden korur. Desitin, Popolin, Arko, Mustela, Sebamed gibi pişik kremlerinin, pişik daha oluşmadan önce etkileyici etkileri vardır. 
 • Eumovate, Beklazon ve Prednol gibi pişik kremleri, kortizon içeriklidir ve dokuların reaksiyonunu azaltır. Pişik olan bölgedeki hassasiyet ve kızarıklığı ve buna bağlı huzursuzluğu tedavi eder.
 • Pişikte oluşan mantarı tedavi edici mantar ilaçları şeklinde olan pişik kremleri, sadece pişikte oluşan mantarları tedavi ederler ama mantar oluşumunu önlemezler. Canesten, Travazol gibi pişik kremi markaları bunlardandır.
 • Hem koruyucu bariyer oluşturup pişiği önleyen, hem de pişik olduktan sonra tedavisini sağlayan, karma içerikli pişik kremleri de vardır. Pruzon pişik kremi bunlardandır.
Pişik kremi, cilde ince bir tabaka halinde sürülür. Kremin bacak ve kalça kıvrımlarında birikmemesine dikkat edilir. Pişiklerin geçmesi için pişik kremi kullanmak büyük kolaylık verir. Pişik kremine rağmen, yine de geçmezse doktora başvurulmalıdır.

En İyi Pişik KremiEn İyi Pişik Kremi Markaları; 
 • Trosyd pişik kremi,
 • Bepanthol pişik kremi,
 • Mustela pişik kremi,
 • Desitin pişik kremi,
 • Nivea pişik remi,
 • Sudocrem pişik kremi,
 • Penaten pişik kremi,
 • Sudo pişik remi,
 • Uni baby pişik kremi, hem eczanelerde hem de marketlerde kolayca bulunabilecek en iyi pişik kremi arasındadır.
]]>
Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-pisik-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 23:12:59 +0000 Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer, Tıpda pişiğin adı ‘amonyak dermatiti’dir. Derinin amonyak ile tahrişine pişik denilir. Pişik popo, kasıklar ve cinsel organının çevresinde görülür. İdrarda üre çoktur fakat herh Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer, Tıpda pişiğin adı ‘amonyak dermatiti’dir. Derinin amonyak ile tahrişine pişik denilir. Pişik popo, kasıklar ve cinsel organının çevresinde görülür. İdrarda üre çoktur fakat herhangi bir zararı yoktur. Ancak bebeğin altını değiştirmekte geç kalırsak bakteriler üreyi amonyağa çevirir buda cildi pişik yapar. Pişik en sık görülme dönemi 9-12 ay arası bebeklerdir. Anüs etrafında başlayıp, kasık kıvrımları, penis altı, testis torbası ve deride, kızlarda ise büyük dudakların üzerinde kızarıklıklar yapar. Pişikli bölgede; batma, yanma, kaşınma hisseder. Buda bebekte sürekli ağlama ve huzursuzlanmaya sebep olur.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer

 • Bebekte oluşan pişiği engellemenin ve tedavi ederken en önemli unsur bezin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmalıdır. Bebeğin alt bezi sürekli değiştirilmeli ve olabildiğince de altı açık bırakılmalı sıkça havalandırılmalıdır.
 • Çocuk bezi seçerken bebeğinizin kilosuna göre, doğru boyda seçilmelidir. Bezin boyu bebeğe uygun değil ise örneğin küçük gelirse çok rahatsız eder ve sıkar bebeği, büyük gelir ise de sızdırma yapar ayrıca bebeğin poposunda rahatsızlık meydana getirir.
 • Bez bölgesi temizliğinde ılık suya batırılmış pamuk kullanılır. Ilık, çok hafif köpürmeyen bebeğinizin dezenfektan sabunu ile veya duru su ile yıkanır  daha sonra da yumuşak bir havlu ile de kurulanır. Ebeveynler temizleme mendilleri kullanabilirler. Fakat kullanılacak mendillerin bebek cildine uygun, yumuşak ve alkolsüz olması gerekir. Yalnız sabun ve şampuanı üç günden sık kullanılmamalı çünkü her gün kullanılması, derinin koruyucu tabaka oluşturmasını engelleyecektir.
 • Bebeğin bezini anne takip etmeli, idrar ve kaka renklerine, sıklığına ve miktarına dikkat etmelidir. Normal şartlarda bebeğin idrarı renksiz, çok hafif sarı olur. Fakat yeteri kadar beslenmeyen bebeklerin idrarları koyu sarı veya pembemsi bir renk olur.

Bebeklerde Pişik Nasıl GeçerPişikte Bitkisel Tedaviler

 • Geçmişten günümüze en etkili yöntemlerden birisi de saf zeytinyağını kavurup, bir kabın içerisinde saklamak ve sabah akşam koruma amaçlı sürülmelidir.
 • Pişik olan bölgeye yoğurt sürülürse iyileştirir ve yatıştırır. Böylelikle pişiğin diğer taraflara yayılmasını önler.
 • Vazelin ve mısır nişastasını karıştırıp hamur yapılır. Yapılan bu hamuru bölgeye konulur.
 • Ceviz yapraklarından çay yapılarak pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye sürülür.
 • Altın mühür bitkisi pudra haline getirilip bezi bağlamadan önce kullanılır.
 • Arko kremi pişik olan bölgeye bolca maske yapar gibi sürülür.
]]>
Popoda Pişik https://www.pisik.gen.tr/popoda-pisik.html Thu, 15 Nov 2018 06:18:54 +0000 Popoda pişik, günümüzde en çok bebeklerde meydana gelen bir problemdir. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde çok şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olan popoda pişik rahatsızlığı bu ağrılar nedeniyle bebeğin uyku uyum Popoda pişik, günümüzde en çok bebeklerde meydana gelen bir problemdir. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde çok şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olan popoda pişik rahatsızlığı bu ağrılar nedeniyle bebeğin uyku uyumamasına, sürekli rahatsız olmasına ve sürekli bebeğin hareket ettikçe ağlamasına neden olacaktır. Özellikle sıcak yaz aylarında havanın da etkisiyle popoda pişik oluşumu çok ciddi bir seviyeye ulaşır. Pişik tedavi edilmediği durumlarda da çok daha büyük hastalıklara neden olacağı için acil bir şekilde tedaviye ihtiyaç duyar. Özellikle mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olan pişik, birkaç gün tedavi edilmediği zaman bu enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eğer sizlerde de popoda pişik rahatsızlığı varsa kesinlikle zaman kaybetmeden gerekli olan tedavileri yaptırın. Popoda pişik sorunu için aslında doktora gitmek gerekmez. Eğer popo bölgesinde herhangi bir farklı sorun ortaya çıkmamışsa bu durumlarda sadece eczanelerden uygun pişik kremlerini alarak popoda pişik rahatsızlıklarına müdahale etmeniz olumlu sonuçlar almanıza neden olacaktır. Popoda pişik sorunu olan insanlarda bu bölge sık sık havalandırılmalı ve serinletilmelidir. Çünkü bölge ne kadar sıcak tutulursa o kadar yanma ve ağrı ortaya çıkar. Özellikle bebeklerde bebek bezi kullanımı nedeniyle popoda pişik sorunu sürekli artış gösterir. 

Popoda pişik ne gibi belirtiler gösterir
 • Daha önceden de belirtiğimiz gibi popoda pişik sorunu olan insanlarda direk olarak yanma ve şiddetli ağrı sorunuyla ortaya çıkar. Bu ağrılar nedeniyle insanlarda yürüme, oturma gibi eylemler mümkün olmaz. Çünkü popoda oluşmuş olan pişik, derinin birbirine sürtülmesi durumunda dayanılmayacak kadar ağrılara neden olacaktır. 
 • Bu durumun belirtilerinden biri de deride ciddi olarak kızarıklıkların oluşmasıdır. Deride oluşan kızarıklıklar, ilerleyerek popoda pullanma döküntülere de neden olabilmektedir. Genellikle oluşan pişik problemlerinde bu gibi durumlar meydana gelmeden önce insanlar gerekli olan tedavileri yaptığı için dökülmelerin meydana gelmesine sıra gelmez. 
 • Popoda pişik olan insanlarda meydana gelen diğer belirti kaşıntı sorunudur. Pişiğin biraz daha ilerlemesi durumunda insanlarda popo bölgesinde ciddi bir şekilde popo kaşıntısı ortaya çıkar. Bu durumlarda kesinlikle bölgeyi kaşımamalısınız. Aksi durumlarda çok ciddi problemler meydana gelecektir. Bu problemlerin başında ise mantar hastalığı gelmektedir. 
Popoda PişikPopoda pişik neden olur

Bebeklerde oluşan popoda pişik problemlerinin en önemli nedeni idrar içerisinde bulunan amonyağın ciltte oluşturmuş olduğu tahrişleridir. Bu tahrişler genellikle bebeğin altının birkaç saat boyunca değiştirilmemesinden kaynaklanarak oluşur. Popoda pişik rahatsızlığının bebeğinizde de görülmemesi için kesinlikle gerekli olan bakımları yapmalısınız. 
Yetişkinlerde meydana gelen popoda pişik rahatsızlığı genellikle kişilerin uzun süreler boyunca yürümeleri ve uzun süreler boyunca çalışmaları durumunda ortaya çıkar. Bu durum havanın da etkisiyle iyice kendisini gösterebilir. 
Aşırı kilo insanlarda hem popo bölgesinde hem de vücudun diğer bölgelerinde pişik oluşumuna neden olacaktır. Aşırı kilolu olan insanlarda derinin birbirine sürtünmesi ve daha fazla terlemenin meydana gelmesi nedeniyle bu sorun daha fazla meydana gelir. 
Yine özellikle bayanlarda kullanılan dar kıyafetler direk olarak popoda pişik oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenle popoda pişik olan insanların kesinlikle dar giyinmemeleri gerekir.
Sentetik çamaşırlar deri üzerinde bu gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle doğru iç çamaşırı kullanımı çok önemlidir. 
Son olarak hem bebeklerde hem de yetişkinlerde popo bölgesinde yetersiz temizliğin olması, direk olarak bu gibi enfeksiyonların bölgede birikmesine ve ardında popoda pişik rahatsızlığına ne]]> Pişiğe Ne İyi Gelir https://www.pisik.gen.tr/pisige-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 07:24:38 +0000 Pişiğe ne iyi gelir, Pişik, genellikle yaz aylarında daha sık görülen bir durumdur. Bacak arası, koltuk altı, apış arası ve vücudun nazik olan yerlerinde sıklıkla görülen pişik rahatsızlığı her yaştan insanda özellikle Pişiğe ne iyi gelir, Pişik, genellikle yaz aylarında daha sık görülen bir durumdur. Bacak arası, koltuk altı, apış arası ve vücudun nazik olan yerlerinde sıklıkla görülen pişik rahatsızlığı her yaştan insanda özellikle kilolu insanlarda sürtünmeden ve terden dolayı oluşur. Ayrıca bebekler bez kullanımından ve dışkı, idrar gibi vücut atıkların bezlere yapmalarından kaynaklı kapalı alan olması nedeni ile pişikler meydana gelir. Yetişkin insanlarda pişik oluşmasının en büyük nedeni aşırı kilolara bağlı terleme ve sürtünme işlemidir. Özellikle koltuk altı ve bacak aralarında apış arasında meydana gelen pişik rahatsızlığının bir çok bitkisel ve tıbbi krem tedavileri vardır. 

Pişiğe ne iyi gelir pişik bebeklerde oluşan pişiklerin haricinde, yetişkinlerde bu pişiklerin  farklı nedenlerden dolayı olma olasılığı vardır. Bu nedenlerin çoğu genital bölgede oluşan hastalıklardır. 

Yetişkinlerde oluşan pişiklerin nedenleri 
 • Mantar,
 • Viral,
 • Bakteri,
 • Mikroplar bu hastalıkların başında gelir.
Pişiğe Ne İyi GelirPişiğe ne iyi gelir

Pişik insanlarda cildin birbiri ile sürtünmesinden dolayı vücudun attığı terin yakarak meydana getirdiği bir rahatsızlık olduğundan genellikle doktorlar tarafından krem ilaçlar verilerek tedavisi sağlanır. Oluşan pişiğin kabarıklık yanma ve acı hissi vermesinden ötürü sürtünme etkisini azaltacak ve cildin daha çok tahriş olmasını engelleyecek krem tedavileri uygulanır. Bu uygulama yapılırken ve yapıldıktan sonra bir süre hareket etmemek hastayı daha çabuk iyileştirir. Bu tıbbi ilaçların haricinde günlük hayatta sıklıkla kullandığımız terlemeyi kurutacak pudra, vazelin gibi ürünlerde kullanılarak cildin rahatlatılması sağlanabilir. Ayrıca pişiğe iyi gelen bu ürünlerin dışında aslında en etkili ve en hızlı yöntem bebek yağları, lavanta yağı, hindistan cevizi yağları veya ayçiçek yağlarıdır. Çok kısa sürede etki ederek pişikten kaynaklı kabartıları bir saat kadar sürede söndürerek yirmi dört saatte geçirir. İleride pişik gibi ciltte tahriş oluşmasını engellemek için ayrıca direk ciltte temas olacak yerlere bebek yağı sürülmesi ile kayganlaştırıcı etkisi kullanılarak oluşacak pişiklerin önüne geçilebilir. Özellikle kilolu insanların gönül rahatlığı ile uygulayacağı bir yöntemdir. 
 • Vazelin: Pişiği giderici etkisinin yanında, cildi nemlendirme etkisi sayesinde mısır nişastası ile karıştırılarak kullanıldığında çok etkili sonuçlar verir. 
 • Yoğurt: Bazı insanlarda çok aşırı terlemeden kaynaklanan pişiklerde etkili olan bir yöntemdir.
 • Zeytin yağı: Özellikle bebekler için kullanılan bu yağın çiğ olanı kullanıldığında daha etkili bir sonuç vererek oluşan pişiği tedavi eder. 

Pişiğe ne iyi gelir Pişik gibi çok kısa sürelerde tedavi edilen rahatsızlıklarda doğal yani bitkisel yöntemler daha kullanışlıdır. İlaçlara nazaran etkileri daha çabuk ve etkilidir. O yüzdende özellikle yağ ürünlerini pişik olan bölgede kullanmak pişiğin daha çabuk geçmesini sağladığından mutlaka kullanılmasını tavsiye ederim. Sağlıkla kalın.
]]>
Bebeklerde Pişik Zeytinyağı https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-pisik-zeytinyagi.html Thu, 15 Nov 2018 14:14:17 +0000 Bebeklerde Pişik Zeytinyağı, Zeytinyağı en iyi pişik ilacıdır. Bebeğin altına günde bir defa sızma zeytinyağı sürdüğünüz zaman oluşmuş pişikleri hızla iyileştirdiğini, cilt ile sıvı arasına teması önleyici bi Bebeklerde Pişik Zeytinyağı, Zeytinyağı en iyi pişik ilacıdır. Bebeğin altına günde bir defa sızma zeytinyağı sürdüğünüz zaman oluşmuş pişikleri hızla iyileştirdiğini, cilt ile sıvı arasına teması önleyici bir bariyer oluşturarak pişikleri önlemeye yardımcı olduğunu göreceksiniz. Zeytinyağını cilde olduğu gibi sürün. Bazı ebeveynler önceden kavrulmuş zeytinyağı kullanabilmektedir. Ancak zeytinyağını kavurmanın bebeğe bir zararı olmaz fakat yüksek ısı zeytinyağının tüm özelliğini bozar. 

Bebeklerde pişik olayına daha sık rastlanmaktadır. Pişik oluşmasının nedenleri arasında bazı kremler, kortizon içeren ilaçlar, bazı besinler, sıcak hava ve nemli hava, bebeğin bezinin seyrek değiştirilmesi sayılabilir. Bebeklerde pişik bebek katı gıdalara geçtikten sonra ve 5. ve 6. ayından sonra görülmeye başlar. Çünkü anne sütü ile beraber bazı besinlerin alınması dışkıda bazı asit yapılı enzimlerin oluşmasına neden olur. Bu durum nedeniyle ve havasız kalması nedeniyle bebeğin bez bölgesi daha kolay pişik olur.  

Pişik olmuş cilt üzerinde bazen mantarda görülebilmektedir. Bu nedenle pişik önemsenmesi gereken ve en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genel olarak en çok antibiyotik kullanan bebeklerde ve kortizon içeren ilaç kullanan bebeklerde pişik olan bölgede mantar görülme durumu çok yüksektir. Tedavisi yapılmamış ve ilerlemiş olan pişiklerde mantar ve diğer enfeksiyonların oluşması yüksek bir olasılıktır. Bu durumda kolaylıkla tedavi edebileceğimiz pişik rahatsızlığı, daha kötü cilt rahatsızlıklarına dönüşebilmektedir. Daha çok hasar gören cilt tahriş olur ve hatta ilerleyen zamanlarda pişik yara haline gelir. Bu yaralar daha çok ilerler ise deride iz bırakabilir.

Bebeklerde Pişik ZeytinyağıBebeklerde pişik zeytinyağı nasıl kullanılır

Bebeklerde pişik için zeytinyağı tam bir kurtarıcıdır. Pişiğin oluştuğu bölgeye zeytin yağının masaj yaparak uygulanması kısa zaman içerisinde pişiğin düzelmesini sağlayabilir. Pişik oluşmadan da bebeğin pişik olabilecek bölgelerine zeytin yağı masajı uygulanırsa pişik önlenebilir. Bebeklerin cildi büyüklere göre daha hassastır ve zeytin yağı hassas ciltleri için tam bir şifa kaynağıdır. Hassas ciltler diğer bir takım ürünlere karşı alerji eğilimlidir. Ancak  zeytinyağı özellikle hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığı zaman cilt temizliğini de sağlayabilmektedir. Cildin serbest radikallerden, yağlardan ve ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayarak cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını ve sürekli nemli kalmasını sağlar. Bunun dışında cildin nemlenmesini sağladığı için özellikle kuru ciltlerde meydana gelen kuruma ve dökülme sorunlarını giderir. Zeytinyağı çok etkili bir antioksidandır. Bu antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin neden olduğu kırışıklıklar, tahrişler ve yaşlanma sorunlarını geciktirebilir. Aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli olarak sağlıklı kalmaları için gereken mineralleri ve vitaminleri sağlamaktadır. 

Zeytinyağının cilt açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli nedenlerinden birkaçı sağlıklı yağlar, skualen ve oleik acidas ile birlikte fenolik antioksidan ve aynı zamanda da E vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bu karışım serbest radikallerin hareket kabiliyetlerini kısıtlamakta ve çok geniş bir şekilde cilde zarar vermelerini engellemektedir. Zeytinyağının bol miktarda içermekte olduğu elementler aynı zamanda tümörlerin oluşmasına engel olabilmektedirler. Özellikle cilt ve deri kanserlerinin oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. Zeytinyağının bu saymakla bitmeyen özellikleri arasında en önemli özelliği pişik önleyici olması ile annelerin ve bebeklerin rahatlamasını sağlamasıdır. 
]]>
Pişik Mantar https://www.pisik.gen.tr/pisik-mantar.html Fri, 16 Nov 2018 09:24:41 +0000 Pişik mantar; Pişik bir çok sebepten ötürü hem yetişkinlerde hemde bebeklerde çok sık görülebilen bir durumdur. Özellikle bebeklerde ve kadınlarda daha sık görülen pişik mantar oluşumu tamamen kullanılan ürünler ve Pişik mantar; Pişik bir çok sebepten ötürü hem yetişkinlerde hemde bebeklerde çok sık görülebilen bir durumdur. Özellikle bebeklerde ve kadınlarda daha sık görülen pişik mantar oluşumu tamamen kullanılan ürünler ve hijyen ile alakalı bir durumdur. Pişiğin tıbbi adı amonyak dermatiti' dir. Bu isimden de anlaşılacağı gibi popo, dış cinsel organların çevresi ve kasıklarda bulunan derinin amonyak ile tahrişe uğraması sonucu pişik oluşur. Bebeklerde oluşan pişik mantarı genellikle kullanılan bezlerin bebekler üzerinde idrar yapılsa da bekletilmesinden dolayı oluşur. Bununda sebebi aslıda yeni idrarda olan ürelerin içerisinde amonyak yoktur. Fakat bebeğin üzerinde bekleyen bezin içerisinde idrar üresi de beklediğinden bir süre sonra içerisinde amonyak oluşmaya başladığından bebeklerin kasık bölgesi, pop bölgesi ve dış cinsel organ bölgesinde pişik mantarına neden olur.

Bebeklerde oluşan pişik mantar;

Pişik mantar, daha çok hijyene dikkat edilmeyen bebeklerde oluşan bir durumdur. Bezlerin içerisinde bekleyen ürelerin sebep olduğu bu durum hazır bezlerde amonyak oluşturduğundan bu bezlerin sıklık ile değiştirilmesi özellikle yaz aylarında bu konuya hassasiyet gösterilmesi bebeklerde oluşan pişik mantarlarını engellemede faydalı olur. Bebeklerde pişik mantarı oluşumu ayrıca cilt yüzeyindeki ince koruyucu yağ tabakasının, oluşan nem ve atıklarca yani idrarla bu tabakanın kaybolmasını sağlayarak cilt yüzeyinde tahriş meydana getirir. Pişik mantarı, Candida albicans adı verilen bir mantar türü tarafından meydana gelir. Bu mantar türü en çok dışkı ve idrar kimyasını çok sever ve özellikle bebeklerde çok sık görülür. Bez bağlanan bölgenin kapalı, nemli ve ıslak olması mantarın çoğalmasına yardım ettiğinden en çok bez bürünün bağlandığı bölge içerisinde oluşur. 

Pişik MantarPişik mantarı, genellikle bebeğin bezinin bağlandığı bölgelerde kızarıklık ve kabartı şeklinde gözlemlenir. Bez bağlama olayı anneler tarafından bırakılmadığında bu mantarlar oluşan ortam sayesinde çoğalırlar ve bebeklerde büyük acı ve yanmalara sebep olurlar.

Pişik mantarının sebepleri;
 • Bebeklerde alt bezin çok uzun süre bekletilmesi,
 • Temizlik maddeleri,
 • Islak mendiller,
 • Parfümlü bezler,
 • Kötü hijyen gibi durumlarda bebeklerde pişik mantarı oluşur. 
Bebeklerde oluşan pişik mantarını önlemenin yolları; 

Öncelikle hijyen olarak temiz bakılması ve ıslak mendil ve bezlerin kimyasal içerikler içermiyor olması gerekir. ayrıca bez bağlanan bölgenin kuru ve temiz tutulması da çok önemlidir. Bebeğin alt bezinin sıklıkla değiştirilmesi bebeklerde oluşacak pişik mantarını engelleye yardımcı olur. Bebeklerde bez bağlanan bölgenin belirli zamanlarda serbest bırakılarak havalandırılması da bu pişik mantarının yaşamasına ve oluşmasına engel olur. Annelerin emzirme dönemlerinde kullanacakları antibiyotik gibi ilaçlarda bebeğin pişik mantarı olmasına neden olacağından annenin emzirme döneminde ilaçlardan uzak durması da pişik mantarının olmasını engellemede yardımcı olur. 

Sağlıkla kalın.
]]>
Bepanthol Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/bepanthol-pisik-kremi.html Fri, 16 Nov 2018 11:53:02 +0000 Bepantol pişik kremi, bepanthol pişik kremi pişik türlerinde kullanılan bir kremdir. Özellikle bebekler için kullanılmaktadır. Bebeğinizin hassas cildi uzun süre idrar ve dışkı ile temas ettiğinden dolayı cilt tahriş olacaktı Bepantol pişik kremi, bepanthol pişik kremi pişik türlerinde kullanılan bir kremdir. Özellikle bebekler için kullanılmaktadır. Bebeğinizin hassas cildi uzun süre idrar ve dışkı ile temas ettiğinden dolayı cilt tahriş olacaktır bununla beraber bebek bezinin sebep olduğu sürtünmede bebeğin cildiniz rahatsız edecektir.  Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas ve savunmasız bir şekildedir. Bu nedenle Bebeğinize dış etkenlerden korumak için kullanmamız gereken en iyi pişik kremleri biridir. Bepanthol pişik kremi Bebeğinizin hassas cilde ile uyum içerisinde olacaktır. Bebeğinizin cildini en ufak bir tahrişe karşı bile korumaya yardımcı olacaktır. Bebekler uzun süre bez bağlı kaldığı için cildi çok daha hassas olacak ve korunması gerekecektir. İşte bu korumayı bu krem ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Bepantol pişik kremi, bu krem kolay sürülebilen ve geçirgen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Bebeğinizin cildinin hava almasını sağlayarak cildinin kızarık pişik ve tahriş gibi durumlardan koruyacaktır. En zor durumlarda bile bebeğinizi sağlıkla koruyacaktır. Bu krem bebeklerin cildinin hassas olduğundan dolayı içeriğinde herhangi bir paraben parfüm koruyucu renklendirici ve antiseptik içermeyen güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz özel bir pişik kremidir. Bunun yanı sıra içeriğindeki doğal yağlar ile Bebeğinizin cildinin nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Bepanthol pişik kremi ciltteki hava akışını sağlar ve cildin nefes almasını sağlayarak cilde pişik den korur. Aynı zamanda su geçirmeyen yapısıyla idrarın ciltteki tahrişini en aza indirir. Pişiğe sebep olan sürtünmeyi de içeriğindeki maddeler ile koruyarak sürtünmenin sebep olduğu tahriş ile en aza indirir. İçeriğindeki B3 ve B5 vitaminlerin ile cildin doğal yenilenme sürecine destek olur. 

Bepanthol Pişik KremiBepanthol pişik kremi kullanımı,  bu kremi Bebeğinizin her alt değişiminde uygulamanız gerekmektedir. Bebeğinizin cildini temizledikten sonra kuru haldeki cildine ince bir tabaka halinde uygulamanız gerekmektedir. Her değişiminde kullandığınız zaman olası pişikleri de önlemiş olacaksınız.
]]>
Sebamed Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/sebamed-pisik-kremi.html Fri, 16 Nov 2018 14:17:06 +0000 Sebamed Pişik Kremi; Sebamed pişik kremi, bebeğin bez bölgesindeki pişik oluşumunu ve tahrişleri önlemek için kullanılır. Sebamed pişik kremi bebeğe zarar verecek mikroorganizmaların üremesini önler. Sebamed pişik kremi içerd Sebamed Pişik Kremi; Sebamed pişik kremi, bebeğin bez bölgesindeki pişik oluşumunu ve tahrişleri önlemek için kullanılır. Sebamed pişik kremi bebeğe zarar verecek mikroorganizmaların üremesini önler. Sebamed pişik kremi içerdiği papatya ve panthenol ekstresi  ( B kompleks vitamin den türetilmiş bir maddedir.) sayesindeki bebeğin cildini yumuşatır. Ayrıca tahrişlere karşı korur.  Sebamed pişik kremi  çinko oksit içermez. Dış etkenlere karşı koruma sağlar. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Her bez değişiminde düzenli kullanılmalıdır.

Anti alerjik yapısı ile bebeklerde güvenle kullanılabilir. PH değeri 5.5 tir. PH değeri sayesinde doğal koruma ve bakım sağlar. Mikrobiyolojik kontrolden geçirilmiştir. Devamlı ve düzenli kullanıldığında pişik oluşumunu ve tahrişleri önler. Bebeklerin cildini yumuşatır ve cildin rahatlamasını sağlar. Sebamed pişik kremi bir Alman markasıdır. Sebamed pişik kremi yüz mililitre formunda üretilmiştir

Pişiği olmadan önlemek, pişik oluşturan sonra tedavi etmekten daha kolaydır. Sebamed pişik kremi kullanarak bebeğinizi koruyabilirsiniz. Sebamed pişik kremi cildi tahriş etmeden temizler ve bebeklerin cildini ipek gibi yapar. Sebamed pişik kremi cildin nefes almasını sağlar ve cildin direncini de artırır.   Herhangi bir yan etkisi yoktur. Sebamed Pişik kremi, formaldehit, nitrozaminler, diyakson, renklendirici, paraben içermez. 

Sebamed Pişik KremiSebamed Pişik Kremi Kullanımı; Her bez değişiminde düzenli olarak anneler kullanmalıdır. Bebeğinizin bez bölgesindeki pişik ve tahriş oluşumunu önlemede yardımcıdır.  Derinin nefes almasını sağlayan Sebamed pişik kremi bebekleri rahatlatır. Ayrıca bebeklerin bez bölgesinin terlemesi ni de engellemez. Anneler güvenle kullanabilir. 

Sebamed Pişik Kremi Bileşimi; Aqua, panthenol, Allantoin, Phenoxyethanol,  Sodium Lacoste,  alcohol denat, papatya özü içerir.

Sebamed Pişik Kreminin Kullanımı; Bebeklerin cildi çok nazik olduğu için nazikçe bebeğin bez bölgesine sürülmelidir. Uygulaması kolaydır ve hemen emilir. 

]]>
Bebek Koltuk Altı Pişik https://www.pisik.gen.tr/bebek-koltuk-alti-pisik.html Sat, 17 Nov 2018 04:05:22 +0000 Bebek koltuk altı pişik, Bebek koltuk altı pişiği deri kıvrımları arasında sürtünmeden, bebeğin irkilme durumları yaşamasından, sıcak havadan, nemden, hijyen eksikliğinden, bebekteki fazla kilodan kaynaklanan derinin üzerind Bebek koltuk altı pişik, Bebek koltuk altı pişiği deri kıvrımları arasında sürtünmeden, bebeğin irkilme durumları yaşamasından, sıcak havadan, nemden, hijyen eksikliğinden, bebekteki fazla kilodan kaynaklanan derinin üzerinde oluşan kızartı şeklindeki kabarcıklardır. Bebek koltuk altı pişiği bebeklerde sıkça görülmektedir. Pişik bebeklerde kasık, popo, koltuk altı, meme altları, boyun çevresi ve apış arası gibi bölgelerde daha çok gözlemlenir. Pişik bebeklerde fazlaca gözlemlenmesinin sebebi derilerinin taze olmasından kaynaklanmaktadır. Pişik sebepleri arasında bebek tenine her hangi bir tahriş edici madde ile temasından da kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra annenin bebeğini banyo yaptırırken koltuk altını lifle yıkarken bebeğin koltuk altını tahriş edecek şekilde yıkamaması gerekir. Bebeği olan anneler bu durumlara dikkat etmelidir. Bebeklerin koltuk altlarını silerken anneler kokulu kimyasallar içeren ıslak mendiller yerine sade suya pamuk batırarak bebeğin koltuk altlarını temizlemeyi tercih etmelidir. Bebekte koltuk altı pişiği bebeğin devamlı olarak ağlamasına ve uyumamasına yol açabilir. Bebekteki koltuk altı pişiği temiz tutulmalı enfeksiyon oluşumuna sebep olacak unsurlardan kaçınılmalıdır. Bebek koltuk altı pişiğinin iyileşmesi için bebeğin koltuk altı devamlı kuru tutulmalı nemden uzak tutulmalıdır. Ayrıca pişik bölgesi devamlı olarak havalandırılmalıdır. Bebek koltuk altı pişik 3 günden uzun sürerse ve yayılarak artıyorsa daha derin tahrişlere sebep oluyorsa mutlaka bebeğin doktor kontrolünden geçmesi lazımdır. Doktorun tavsiye edeceği en uygun pişik kremi ile bebekte bulunan pişik rahatsızlığı sorunu ortadan kalkacaktır.

Bebek Koltuk Altı PişikBebeklerde koltuk altı pişik oluşmaması veya tekrarlamaması için yapılması gerekenler:
 • Bebek koltuk altı pişiklerde koltuk altı havalandırılmalı bebeğin kolu gerekirse belli sürelerde kaldırılıp hava alması sağlanmalı
 • Bebek koltuk altı fazla giydirilmeden dolayı terleme ve nem sebebiyle oluşmuş olabilir bunun için koltuk altının kuru ve temiz tutulmasını sağlamak
 • Pişik kremi faydalı olmuyorsa değiştirilmeli
 • Kimyasal içerikli ıslak mendil ve ıslak havlularla pişik olan koltuk altı bölgesi temizlenmemeli
 • Kimyasal ve parfüm içeren temizlik ürünleri bebek koltuk altında kullanılmamalı
 • Pişik oluşumunda etkili bir yiyecek varsa annenin buna dikkat edip bebeğe yedirmemesi gerekmektedir.
 • Bebeğin banyosu sırasında sabun kullanımı olabildiğinde az miktarda olmalıdır.
 • Bebeğe çok kalın ve üst üste giysiler giydirilmemeli
 • Bebeğe dar kolunu tamamen kaldırmasında zorlanacak giysiler giydirilmemeli
 • Bebeğin pişik bölgesinde zor iyileşme ve çabuk tekrarlanma ile karşılaşılıyorsa mantar araştırması yapılmalı
Bebeklerde koltuk altı pişik için kullanılması gereken pişik kreminde olması gereken özellikler:
 • Bebek cildine ve sağlığına zarar vermediği fayda gösterdiği klinik testlerle onaylanmış olmalı
 • Bebek cildinin doğal halinin korunmasına yardımcı olmalı
 • Bebek cildinin optimum nem düzeyini korumalı
 • Kanıtlanmış güvenliğe ve faydalı bileşenlere sahip olmalı
 • Gereksiz bileşenler içermemeli
 • Potansiyel toksin içermemeli
 • Parfüm, kimyasal ve potansiyel duyarlılık artımı maddeler içermemeli
 • Kullanımda kolaylık sağlamalı
 • Antiseptik veya koruyucu madde içermemeli
]]>
Trosyd Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/trosyd-pisik-kremi.html Sat, 17 Nov 2018 04:27:59 +0000 Trosyd pişik kremi, genel olarak bayanlarda ve bir çok kişide oluşan mantar enfeksiyonu ve pişikler oldukça zor tedavi olan bir hastalık çeşididir. Ciddi oluşan mantar enfeksiyonunda, ve pişiklerde kullanılan ve doktor taraf Trosyd pişik kremi, genel olarak bayanlarda ve bir çok kişide oluşan mantar enfeksiyonu ve pişikler oldukça zor tedavi olan bir hastalık çeşididir. Ciddi oluşan mantar enfeksiyonunda, ve pişiklerde kullanılan ve doktor tarafından reçete edilerek kullanılan ilaç trosyd pişik kremi oldukça etkili bir kremdir. Genelikle kullanıldığı yerler ellerde oluşan mantarlar ve ayakta ve genital bölgede oluşan pişik ve mantar gibi tedavisinde kullanılan trosyd pişik kremi uygulanan tedavilerde netice olarak oldukça iyi sonuçlar alınmıştır. Ayrıca deri kremi olan bu krem kişi ve kişiler tarafından reçete edilmediği ve doktor onayı olmadığı taktirde kullanılmamalıdır. Oldukça çabuk etkisini gösteren bu kremi kullanan kişiler oldukça memnun kalırlar. Trosyd pişik kremi kullanılan bölgede hava almasını engelleyecek kıyafetler tercih edilmemelidir. Tedavi süresi yaklaşık 2-5 hafta arasında  hastada hiç bir şikayet kalmayacaktır. Kullanılan kremin yüze ve ağız bölgesine değmemesi oldukça önemlidir. Dikkatli kullanılması gerekir. Alerjik hastası olan kişilerin bu kremi kullanmamaları gerekir.

Trosyd pişik kremi nasıl kullanılır Doktor tarafından reçete edilen trosyd pişik kremi nasıl reçete edildiyse o şekil kullanılmalıdır. Bazı tedavi esnasında tedavi edilen bölge verilen süreden önce iyileşme gösterir. İyileşen bölgede ise ilaç bırakılmalıdır. Mantar enfeksiyonları uzun tedavi gerektiren bir hastalık türüdür, fakat pişikler ise kısa süre içinde tedaviye hemen cevap verir. Bunları ayırmalıyız. Pişik olan bölge yıkanıp temizlenmelidir. Temizlenen bölge kurutularak trosyd pişik kremi pişik olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. Bu işlem günde 3 kez uygulanabilir. Pişik olan bölge nemli bırakılmamalıdır. İlacın etki göstermesi açısından buzdolabında muhafaza etmeniz oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu şekilde uygulanan bölgeye yaklaşık 3 gün içerisinde pişik geçecektir.

Tekrar etmemesi için pişik olan bölge sürekli temiz tutulmalıdır. Ayrıca nemli bırakılmamalı ve yaz aylarında sık sık duş alınmalı vücudumuzun her bir bölgesine özen gösterilmeli ve temiz tutulmalıdır. Mantar enfeksiyonlarında kullanım kişilerde mantar olan bölge temizlenerek kuru olmasına dikkat edilir. Ayrıca ince bir tabaka halinde bölgeye uygulanır. Kişi evli ise ve mantar sorunu var ise trosyd pişik kremi eşlerin ikisi bu kremi mutlaka kullanmalıdır. Aksi taktirde evli çiftlerde tek taraflı mantar tedavileri olumsuz olur. Görülen tedavilerde ise tek taraflı olur ise kişi cinsel münasebette tekrar bulaşarak mantar sorunu ortadan kalkmaz. 

Trosyd Pişik KremiTrosyd pişik kremin yan etkileri: Her ilaç ve kremlerde olduğu gibi bu kreminde yan etkileri vardır. Ayrıca kullanılan trosyd pişik  kremi uzun zamanlar kullanılır ise etkisini göstermez. Pişik ve mantar tedavilerinde eşi ve benzeri olmayan değerli kremi kullanırken mutlaka prospektüsü okunmalıdır. Doktorunuzun reçete ettiği şekil kullanmak çok önemlidir. Kişilerce kendi aklına göre kullanmaları oldukça yanlış olur. Deri kremi olan trosyd pişik kremi kişilerin uzun süre kullanımlarında ise deriye zarar verebilir.
 • Karın ağrısı, nefes alamamak 
 • Dilde ve boğazda dudaklarda şişlik
 • Ciltte tahriş yanma, ve cilt kuruluğu
 • Kaşıntı ve kurdeşen 
Bu gibi şikayetler söz konusu olur ise trosyd pişik kremi kesilmelidir. Doktorun reçete etiği  şekil kullanılmalıdır. Bazı kişilerde ise doktor tarafından önerilmeden kullanıyor ise ilaç bırakılmalıdır. Ayrıca etkili olan bu krem bebeklerde oluşan kötü pişiklerde ve mantar olan bölgesinde doktor tarafından kullanılması önerilir ve kısa bir tedavi uygulanabilir. Bebeklerde ise hassas olan vücutları ise bir çok ilaç ve krem kullanırken çok dikkatli davranan anne ve doktorların tavsiyesi çok uzun zaman kullanmamalarıdır. Bebeklerde çok sık rastlanılan bu sorun]]> Sudocrem Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/sudocrem-pisik-kremi.html Sat, 17 Nov 2018 20:41:41 +0000 Sudocream Pişik Kremi, İrlanda menşei olup, içerisinde çinko oksit, koruyucu madde olarak sodyum benzoat, butylated hydroxy inisole bulunmaktadır. İçerisinde kortizon bulunmadığından tıp dünyasında klinik etkisi kanıtlanmıştı Sudocream Pişik Kremi, İrlanda menşei olup, içerisinde çinko oksit, koruyucu madde olarak sodyum benzoat, butylated hydroxy inisole bulunmaktadır. İçerisinde kortizon bulunmadığından tıp dünyasında klinik etkisi kanıtlanmıştır ve kabul görmüştür.

Sudocrem Pişik Kremi su itici bir bariyerden oluştuğundan dolayı bebek ve çocuklarda pişik olan bölgeye uygulandığında koruyucu bir tabaka oluşturur ve pişik oluşan bölgedeki ağrı, yanma ve tahrişi onarır. Cildi yumuşatır ve sakinleştirir.

Sudocream Pişik Kremi Bileşenleri
 • Dokuda sıvı kaybını azaltmaya yarayan çinko oksit (vücudumuz için gerekli minarellerden biridir. Çinko oksit cildimiz dahil olmak üzere organlarımızın fonksiyonu için gerekli enzimleri salgılanmasında önemli bir rol oynar.Yeni cilt hücrelerinin oluşmasına, onarımına ve bu hücrelerin bakımına yardımcı olur) 
 • İyileştirici etkiye sahip Benzil Benzoat, Benzil Sinnamat 
 •  Ağrı ve tahrişi azaltmaya yarayan yerel bir anestetik olan Benzil Alkol. Benzil alkol ayrıca dezenfekte eder ve bakteri oluşmasına   karşı koruma sağlar 
 • Yumuşatıcı özellikler sağlamaya yardımcı Hipoalerjenik Lanonin 
Sudocrem Pişik Kremi Hangi Durumlarda Kullanılır 
 • Bebek ve çocuklarda özellikle bez bölgesinde  oluşan pişiklerde (dışkı ve idrarın yapmış olduğu tahriş ve kızarıklardır) 
 • Güneş yanıkları 
 • Hafif yanıklar 
 • Tahriş ve kızarıklar 
 • Hafif yatak yaraları 
Bayanlar Sudocrem Pişik Kremini ciltlerinde oluşan sivilce, akne ve lekeler için kullandığını belirtilmiş olsada bu etkilere sahip olduğu bilinmemektedir ve her cilde göre farklılık gösterebilir, bu gibi durumlarda kullanmadan önce bir dermotologa danışılmalıdır.

Sudocrem Pişik Kremi Nasıl Kullanılır; 

Bebek yada çocukların bez bölgelerinde oluşan pişiklerin iyileşmesinde ve oluşmasını önlemede kullanılır. Pişik olan bölge temizlenip, kurulandıktan sonra, ince bir tabaka şeklinde sürülür ve hafif dairesel masajlar yaparak sürülen krem cilt tarafından emilir. Cilt tarafından emilen Sudocrem görüntü olarak şeffaf hale gelir. Bez değişiminde Sudocream pişik kremini kullanabilirsiniz. 
 
Sudocrem Pişik KremiSudocream Pişik Krem görüntüsü beyaz, pudramsı kokusu olan katı bir kremdir. Eskiden sadece bebek mağazalarında bulunan bu pişik kremini tüm eczanelerden temin edebilirsiniz. Bebek ve çocukların cildi çok hassas olduğundan dolayı kullanmadan bir doktora danışmalısınız.
]]>
Bebeklerde Pişik Çeşitleri https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-pisik-cesitleri.html Sun, 18 Nov 2018 20:40:50 +0000 Bebeklerde pişik çeşitleri, Bebeklerde özellikle yenidoğanlarda, bez bağlanan bölgelerde tahriş edici durumlar yaşanarak, kırmızı kabarık şekilde pişik dediğimiz durum ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerin ishal ol Bebeklerde pişik çeşitleri, Bebeklerde özellikle yenidoğanlarda, bez bağlanan bölgelerde tahriş edici durumlar yaşanarak, kırmızı kabarık şekilde pişik dediğimiz durum ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerin ishal olması durumunda pişik ortaya çıkması daha çok görülmektedir. Soluk bir kızarıklık oluşan pişikte deri gergin, olur. Daha çok bezin değiştirmesi sırasında fark edilip ve sonraki günlerde devam edilebilmektedir. Pişiğin birçok nedeni olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, uzun süreli pişiklerden kaçınılmasıdır. Çok nadir olmakla birlikte alerjik durumlarda pişiğin sebebidir. Pişik durumunda ciltteki kızarıklık, daha çok görülmekte yayılmaya eğimli bölgeler bulunmaktadır. Ciltte kıvrımlar daha sık olup, cildin yüzeyi parlak ve gergindir. Pişik ısrarla devam etmesinin yanında bakteri ve mayaların üremesini kolaylaştırır. 

Bebeklerde pişik çeşitleri incelersek;

Bez pisiği, daha çok görülen pişik türü olan bez pişiği bebeklerin çoğunda ve herhangi bir zamanda görülebilmektedir ve daha çok rastlanan bir tür olan bez pişiğinde çocuk bezi olan bölgelerde kızarmış ve kalkmış bir cilt olur. Bebeğinizin dışkısından kaynaklanan mikrop ve bakterilerden oluşmaktadır. Bebek bezi pişiklerinde Bebeğinizin poposunda parlak kırmızı renklerde yara ve lekeler bulunmakta ve hafif kızarık bir cilt oluşumlarından sert deri olacak kadar ilerleyebilmektedir. Çoğu bebek büyüyene kadar bebek bezi pişiğine, en az üç kez karşılaşabilmektedir. Bebek bezi içinde hafif ya da ağır yaralı olarak geçirebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde pişiklerin görülmesi daha nadir olmaktadır. Bunun nedeni ise, yeni doğan bebeklerde bezlerin çok sık değiştirmesidir. Bebek büyüdükçe daha seyrek olarak bez değişeceği için pişik fark edilmesi geç olabilmektedir. Özellikle 9-12 aylık bebeklerde bez pişiği daha çok görülür.

Pişik yarası, bebeklerde pişik çeşitlerinin bir diğeri olan pişik yarasında, oluşan pişirin bakteri ve mantar enfeksiyonu ile daha ciddi sorunlara yol açabilen bir tür mantar enfeksiyonu olan pişik yarasıdır. Pişik olan bebeklerin birçoğu bağırsaklardan gelen Candida adı verilen bir tür mikroba yakalanır. Bu maddeler ile pişik oluşumu daha çok gelişmekte bazen beyaz yuvarlak pul lezyonları biçiminde etrafları kızarık dokulu, uçları kalkın yaralar oluşabilmektedir. Pişik yarasında tedavi ve önleme için doktorunuzun size vereceğim krem ve losyonları kullanmak iyi bir tedavi olacaktır.

Bebeklerde Pişik ÇeşitleriPişiğe neden olan etkiler ise;

 • Hassas ve narin cilde sahip deri
 • Doğal koruyucu yağları kullanmak yerine, sert sabun kullanımı
 • Çocuk bezlerini seyrek değiştirme ve  uzun süre bırakılan plastik, naylon donlar, nemli ve sıcak bir ortam yaratarak bakterinin gelişimini kolaylaştırmak
 • Kullanımı nadir de olsa kumaş bez kullanımında deterjan ve solüsyonların az durulanması sonucunda bizde kalması 
 • Sürtünme, çocuk bezinin hassas olan bebek derisine deriye daha çok sürtünmesi sonucunda pişik ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde pişik çeşitleri ve tedavisi 
Bebek ve çocuklarda pişiğe önlenmesi için yapılması gereken en önemli husus çocuk bezlerini naylon olmayan, bez kullanılması pişik bölgenin açık tutulması ve çocuk bezlerini sık sık değiştirilmesi peşin önlenmesi adına  en önemli davranışlardır. Bebeklerimiz mümkünse  her büyük idrarında bezinin değişmesi faydalı olacaktır. Bunun yanında doktorunuzun size tavsiye edeceği  losyon ve kremler de küçüklerin önlenmesi ve tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Bunların yanında kenarlı bebek bezi kullanmak pişi önlemektedir.

Bebeklerde pişik konusunda unutulmaması gereken en önemli nokta pişiği tedavi etmek yerine pişik konusunda önleyici korumalar almak daha faydalı olacaktır. Bebeklerde kullanacağınız özellikli bez bağlanan bölgelerde parfümlü ürünler, kremler ve bir türlü benzer alerji yapabilmekted]]> Bebeğin Boynunda Pişik https://www.pisik.gen.tr/bebegin-boynunda-pisik.html Sun, 18 Nov 2018 23:14:01 +0000 Bebeğin boynunda pişik, Bebeğin boynunda pişik oluşması çoğu zaman sıcaktan ve bebeğin fazla kilosundan kaynaklanmaktadır. Bebeğin devamlı yatar pozisyonda çenesi göğüs bölgesine doğru bir pozisyonda yatması boyun bölgesi Bebeğin boynunda pişik, Bebeğin boynunda pişik oluşması çoğu zaman sıcaktan ve bebeğin fazla kilosundan kaynaklanmaktadır. Bebeğin devamlı yatar pozisyonda çenesi göğüs bölgesine doğru bir pozisyonda yatması boyun bölgesinin hava almamasına ve o bölgece pişik oluşmasına neden olmaktadır. Bebeğin cildi taze olduğundan ve henüz tam anlamıyla gelişme sağlayamadığı için sıkça bebek teninde pişik ile karşılaşabilirsiniz. Bebek derisi yetişkin insanların derisine göre çok ince ve hassastır. Bebeğin boyun pişiği çeşitli sebepler nedeniyle oluşabilir. Bebekler ılık suyla her gün yıkanabilir bebek teninin temizlenmesi için normal su yeterlidir. Kimyasal içerikli şampuanlara, sabunlara ve duş jeline gerek olmaz bu gibi ürünler bebek vücudunda alerjiye, tahrişe ve daha bir çok soruna yol açabilir. 


Bebeğin boynunda pişik sıkça tekrarlıyorsa pişik olmadan önce önlem amacıyla pudra kullanımı tercih edebilirsiniz. Pudra bebeğin boynu tamamen kuruyken ve deri pişik tahrişine uğramamış sağlam durumdayken kuru tutmak ve sürtünmeyi önlemek amacıyla kullanılabilir. Annenin bilincinde olması gereken bir konuda bebeklerde sıkça kullanılan pudranın pişik tedavisinde etkili olmadığıdır. Pudra ile tedavi etmeye çalışılması yerine pişik tedavisinde doktorun  tavsiyesi olan kortizon içeren kremler tercih edilmelidir. Pruzon kremler bebeğin boynunda pişik tedavisinde oldukça etkili bir iyileşme sağlayacaktır. Bebekte alınan tedbirlere rağmen hala pişik sıkça tekrarlıyorsa ve iyileşme süresi uzun sürelere yayılıyorsa bebeği doktora götürmekte fayda vardır. Doktor muayenesi sonucunda bebeğe en uygun pişik kremi seçilir ve bebeğin boynundaki pişik sorunu tedavi edilir.

Bebeğin Boynunda PişikBebeğin boynunda pişik sebepleri
 • Havanın ve ortamın devamlı sıcak olması
 • Bebeğin boynunun hava almaması
 • Terlediği zaman gerekli ilgi ve hassasiyetin anne tarafından gösterilmemesi
 • Bebekte hijyen eksikliği
 • Yatarak beslenen bebeklerde mama süt meyve suyu gibi besinlerin bebeğin ağzından taşarak boyun bölgesine akmaları
 • Bebeğin boynunu kokulu parfüm içerikli ıslak mendillerle silmek
 • Bebeğin boyun bölgesinin kimyasal içerikleri temizlik maddelerine temas etmesi
 • Bebekte oluşan kilo fazlalığı
 • Bebeğin devamlı boyun bölgesini sağa sola hareket ettirmesi sonucunda oluşan sürtünme
 • Annenin bebek teninin hassasiyetine dikkat etmeden boyun bölgesini sert bir şekilde silmesi ve tahrişe yol açması
 • Banyo sırasında boyun bölgesinin sert liflenme ile tahriş edilmesi
 • Bebek anne sütü alıyor ise annenin yediği domates gibi besinlerin bebeğe geçmesi ve pişiğe neden olması
 • Bebek diş çıkarma döneminde ise bebek vücudunda yine pişik oluşma sebeplerindendir.
Bebeğin boynunda pişik için kullanılabilecek kremlerin faydaları 
 • Bebeğin boyun bölgesinde pişik nedeniyle oluşan kızarıklığı yok eder
 • Bebeğin boyun bölgesinde pişik tahrişi sonucu oluşan şişliği alır
 • Bebeğin pişik bölgesinde kızarıklıkların üzerinde oluşan sulanmayı kurutur
 • Bebeğin boyun pişiği sonucu oluşan yaralanmayı tedavi eder
 • Bebeğin pişikten dolayı deri zemininde oluşan yaralanmalar sonucunda kabarıklık ve pürüzlü yüzeyi normal cilde dönüştürmek için kortizonlu kremler oldukça faydalıdır.
]]>
Koltuk Altı Pişik https://www.pisik.gen.tr/koltuk-alti-pisik.html Mon, 19 Nov 2018 12:02:47 +0000 Koltuk altı pişik genellikle yaz aylarında oluşan sürtünmeden kaynaklı, kaşıntı, ıslaklık ve kızarıklık ile ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir rahatsızlıktır. Uzun süre bölgenin nemli ve havasız kalmasından Koltuk altı pişik genellikle yaz aylarında oluşan sürtünmeden kaynaklı, kaşıntı, ıslaklık ve kızarıklık ile ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir rahatsızlıktır. Uzun süre bölgenin nemli ve havasız kalmasından kaşıntı ile ortaya çıkmaktadır. Her türlü kaşımayla geçmeyen ve hastaya ciddi sıkıntı vererek, yetişkinlerde iş gücüne dahi sebep olabilmektedir. Pişik bölgesi kırmızı şeklinde bir görüntüye sahiptir.

Koltuk altı pişik nedenlerinden bahsedecek olursak sentetik kıyafetler, kişinin aşırı kilolu olması, kimyasal içerikli mendiller kullanılması, yetersiz vücut temizliği, aşırı terleme ile bölgenin nemli kalması, domates, turşu, patlıcan ve aşırı baharatlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesinden dolayı koltuk altında pişik meydana gelmektedir.

Koltuk altı pişik genellikle bebeklerde ve çocuklarda ciltlerinin çok hassas olmasından dolayı daha fazla görülmektedir. Bebek ve çocuklarda olduğu gibi yetişkin kişilerde de görülmektedir. Yetişkin kişilerde pişik cilt harabiyetine bağlı gelişen ve genelde tam olarak iyileşen ve zamanla tekrar meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yaz aylarında havanın sıcak ve nemli olması ile birlikte koltuk altında pişik daha fazla görülmektedir. Özellikle ağır işlerde çalışan kişilerin koltuk altlarında daha fazla pişik görülmektedir. Bölgenin sürekli nemli ve havasız kalması, kıyafet ile sürtünmeden dolayı daha fazla acı vermektedir. Bu durumda mutlaka bölgenin kuru tutulması veya talk pudra kullanılması önerilmektedir.

Koltuk altı pişikleri nasıl geçer

Koltuk altı pişiklerini, iyileştirmek için öncelikle koltuk altı bölgesini tahriş etmeden temizlemek, kimyasal mendiller kullanmamak ve bölgeyi kuru tutmak gerekir. Eğer koltuk altı pişiği bebeklerde meydana gelmişse bölgeyi temizleyip kuruladıktan sonra talk pudra sürmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca bebeğin bulunduğu odayı iyice havalandırmanız da oldukça önemlidir.

Koltuk Altı PişikKoltuk altı pişik tedavisinde öncelikle eczacınıza ve doktorunuza başvurup muayene olmanız gerekir. Eczanelerde satılan pişik kremlerinden anestol, silverdin, pantenol, bepanthenol gibi kremler sadece bazılarıdır. Bu kremleri sürmeden önce koltuk altı bölgesinin temizliğini yapıp, kuruladıktan ve bölgeyi havalandırdıktan sonra pişik kremlerini sürmeniz gerekir. Kısa bir süre sonra koltuk altı bölgenizdeki pişik iyileşmiş olacaktır.

Fakat pişik ileri derecede ise ve 3-4 gün içinde geçmemişse mantara çevirme olasılığı oldukça yüksektir. Eğer koltuk altı bölgenizde yanma varsa, kızarıklık ileri derecede ise ve dokunduğunuz zaman çok fazla acıyorsa mantar oluşmuş demektir. Mantar gibi mikropların meydana getirdiği ciltteki tahrişe oldukça dikkat etmeniz gerekir. Bu durumda acil uzman bir hekime başvurmanız ve bir an önce tedaviye başlamanız gerekir. Doktorunuz size bazı krem ve spreyler vererek mantar tedavisine başlamış olacak. Ayrıca başka bir kimsenin pişik tedavisinde kullanmış olduğu ilaçları kesinlikle kullanmamanız gereklidir. Sizde başka bir çok yan etkilere neden olabilir. Sağlığınız açısından son derece önemli olup mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yetişkinlerde pişi tanısı fizik muayene, laboratuvar testleri ve diğer testler ile doktorunuz tarafından rahatlıkla konur. Bazı durumlarda laboratuvar testlerine gerek kalmadan sadece fiziki muayene ile de tanı konulabilir. Yetişkinlerde koltuk altı pişik çok geç tedavi edilirse kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir. Yetişkinlerin bu rahatsızlığı önemsemeleri ve acil olarak uzman bir hekim tarafından tedavi edilmeleri sayesinde rahatsızlığı daha hafif atlatacaklardır.
]]> Bebeklerde Boyun Altı Pişiği https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-boyun-alti-pisigi.html Mon, 19 Nov 2018 17:54:03 +0000 Bebeklerde boyun altı pişiği, Bebeklerde boyun altı pişiği ile genellikle yaz aylarında karşılaşılmaktadır. Bebeğin hareketsiz olması, devamlı yatar pozisyonda iken boyun bölgesinin çene ile göğüs arasında havasız kalmas Bebeklerde boyun altı pişiği, Bebeklerde boyun altı pişiği ile genellikle yaz aylarında karşılaşılmaktadır. Bebeğin hareketsiz olması, devamlı yatar pozisyonda iken boyun bölgesinin çene ile göğüs arasında havasız kalması bebekte boyun altı pişiği oluşmasına neden olmaktadır. Bebeklerde boyun altı pişiği genellikle yeni doğan grubu ile bebeğin 7 aylık oluncaya kadar ki süreçte rastlanmaktadır. Bebeğin oturmayı öğrendiği aylar bebeğin boyun altı pişik olasılığını düşürmektedir. Bunun sebebi bebeğin oturma pozisyonunda iken kafasını dik tutabilmesi ve boyun bölgesinin hava alabilmesidir. Bebeklerde boyun altı pişiği oluşması tahrişlerden de meydana gelebilir. Bebek tenine kimyasal maddelerin temas etmesi ve annenin bebeğin temizliği konusunda bebeğin ince derisine ve hassas vücuduna lifle yada mendil ile sert bir şekilde müdahale etmesi bebek cildinde tahrişe neden olur. Bebek cildinin bu gibi sebeplerden tahriş olması pişik başlangıcına sebebiyet verebilir. Bebeklerde boyun altı pişiği gözlemlendiğinde annenin ılık ve sade su ile boyun bölgesini temizlemesi ve kurutması gerekmektedir. 

Bebeğin pişik olan bölgesine sabun kullanmak doğru değildir. Bebeğin temizliği sırasında sabun kullanmak zorunda kaldığınızda ise bol sürmekten kaçınmalısınız. Bebeklerde oluşan boyun altı pişiği oluşmasında etkili olan bir unsurda anne sütü alan bebeklerin anne sütünden aldığı gıdalar aracılığıyla oluşmasıdır. Anne bebekteki pişiği azdırıcı yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalıdır. Bebeklerde boyun pişiği var iken pişik bölgesi kesinlikle ıslak mendil ile temas etmemelidir. Annenin pişik olan bölgeyi temiz tutmak adına ıslak mendil kullanması bebeğe ve bebeğin cildine son derece zararlıdır. Bebek teni hassas ve ince bir deri şekline sahiptir ve henüz cilt gelişimini tamamlamamıştır bunun için bebeğin cildini kimyasallarla, kokulu sabunlarla, parfüm içerikli temizlik malzemelerle temiz tutmaya çalışmak yanlıştır. Bebeklerde boyun altı pişiği bebeğin uyuyamamasına ve devamlı bir şekilde ağlamasına da sebep olur. Bebeklerde boyun altı pişiği senede 2-3 kere tekrarlayabilir. Kimi bebekler aldıkları besinlerden, bulundukları ortamdan yada annenin hijyenik ve dikkatli olup olmadığından kaynaklı olarak pişik problemi yaşamaktadır. Pişik bebekte sık aralıklarla kendini tekrarlıyorsa anne bu durumda bebeğin kasıklarını, koltuk altlarını, meme altlarını ve boyun altını devamlı kontrol altında bulundurmalıdır. Alınan tüm önlem ve tedbirlere rağmen pişik devamlı oluşuyorsa bebek mutlaka doktor muayenesinden geçirilmelidir. Doktorun bebeğinize tavsiye edeceği en uygun pişik kremi ile bebek sağlığına kavuşacaktır. Tavsiye edilen pişik kreminde doktorun göz önünde bulunduracağı unsurlar bebeğin cildinde bariyer oluşturması, doku reaksiyonunu azaltarak cildi rahatlatması ve tedavi eden nitelikte olması olacaktır.

Bebeklerde Boyun Altı PişiğiBebeklerde boyun altı pişiği iyileşmesi ve bebeğin huzurlu olmasını sağlamak için annenin yapması gerekenler:
 • Boyun bölgesini devamlı kuru tutmak için çaba sarf etmelidir.
 • Boyun bölgesini eliyle bebeğin başını kaldırarak hava almasını sağlamak
 • Bebek anne sütü ile besleniyorsa pişiği tetikleyen yiyeceklerden kaçınmalıdır
 • Bebek mamalar ve ek gıdalarla besleniyor ise mama ve diğer besinlerin boyuna akmasını engelleyecek bebek önlükleri kullanmalıdır.
 • Bebeğin pişik bölgesi güneşlendirilmeli ve ferahlık sağlanmalıdır.
 • Bebeğin boyun altı nemden ve ıslak kalmaktan korunmalıdır
 • Bebeklerde boyun altı pişiği tedavisi için rastgele değil doktor tavsiyesi altında pişik kremi  tercih edilmelidir.
 • Bebeğin fazla kiloları varsa kilodan oluşan boyun katları araları elle açılarak zaman zaman havalandırılmalı
 • Bebek günlük ılık ve saf su ile duş aldırılmalı ve kurutulmalıdır.
Bebeklerde boyun altı pişiği tedavisinde kullanılan pişik kremleri<]]> Bacak Arası Pişik https://www.pisik.gen.tr/bacak-arasi-pisik.html Tue, 20 Nov 2018 17:25:15 +0000 Bacak Arası Pişik, çocuklarda ve yetişkinlerin ortak bir sorunudur. Hem kadınların hem de erkelerin büyük ölçüde etkilenmesine neden olmaktadır. Çoğunlukla yaz aylarında havanın aşırı derecede ısınması ve buna bağlı ol Bacak Arası Pişik, çocuklarda ve yetişkinlerin ortak bir sorunudur. Hem kadınların hem de erkelerin büyük ölçüde etkilenmesine neden olmaktadır. Çoğunlukla yaz aylarında havanın aşırı derecede ısınması ve buna bağlı olarak terleme problemi ile en sık olarak karşılaşılan bacak arası pişik kronik bir rahatsızlık haline gelmektedir. Hatta bacak arasındaki pişik kişinin ciddi anlamda yürümesine engel olarak sıkıntılar yaratabilen bir rahatsızlıktır. Bazen aşırı ilerlemiş bacak arası vakalarında kişi yürüme konusunda oldukça büyük sıkıntılar çekebilmektedir. 

Bacak Arası Pişik Neden Olur, 

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber bacak arası pişikde çok ciddi bir artış gözlenmektedir. Genellikle bacak arasında meydana gelen pişikler vücuttan dışarıya doğru sızan terler kişinin bacak arasında pişiklere sebep olabilmektedir. Aşırı kilo problemi olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan pişik durumları büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bacak arası pişiği kişinin yürümesinde zorluklara yol açma dışında, özellikle her iki bacak yürüme esnasında birbiri ile sürtünerek temas halinde olduğundan yanmaya ve acı çekilmesine yol açmaktadır.

Bacak Arası PişikBacak Arası Pişikten Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir, 

Öncelikle kilolu olan kişilerin zayıflaması önerilmektedir. Çünkü aşırı kilolu olan kişiler yürüme sırasında bacakların istem dışı birbiri ile sürtünmesi ile pişiklere sebep olabilmektedir. Pişik ilk başta kişinin bacaklarının arasında küçük aynı isilik şeklinde ortaya çıkar ve daha sonra uzun süreli bacak sürtünmesi sonucunda ciltte kızarıklık aşırı yayılarak daha fazla canın yanmasına ve sorunlara neden olmaktadır. Bazı zamanlarda kişinin bacak arasında meydana gelen pişikler sürtünmeden aşırı kızarıklıklara hatta yara oluşması ihtimalini yaratmaktadır. Eğer bu şekilde bir bacak arası pişik durumu ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka zaman kaybedilmeden bir uzmana danışılmalı ve en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Bacak arasında ortaya çıkan pişiklerin geçirilmesi için piyasada birden fazla pişik kremlerini kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda bebekler için kullanılan pudrayı da sürebilirsiniz. Bacak arası pişikde kullanılan krem çoğunlukla nemli kalmasını sağlayacağından dolayı pişik sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Eğer etek giydiğiniz zaman bacak arasında pişikler oluşuyor ise, bu durumu engellemek için eteğin altından kısa şort giyebilirsiniz. Çünkü biraz kilolu olan kişiler etek giydikleri zaman hemen bacak arası pişikler oluşmaktadır. Yaz ayında ortaya çıkan bacak arası pişiğini önlemek için terletmeyecek giysiler tercih edilmelidir. Mesela pamuklu kıyafetlerin özellikle yaz aylarında tercih edilmesi karşılaşılabilecek olan bacak arası pişik sorununu engellemiş olmaktadır. Pamuklu kıyafet bacak arasında aşırı bir terleme söz konusu olsa bile teri emdiğinden dolayı meydana gelebilecek pişik en az seviyede olabilmektedir. 
]]>
Bebek Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/bebek-pisik-kremi.html Wed, 21 Nov 2018 10:06:13 +0000 Bebek pişik kremi, Böcek vücudunda popo, kasık ve cinsel organların çevresi amonyak sebebiyle tahriş olur. Bu tahriş pişik denilen cilt problemini oluşturmaktadır. Tıp dilinde adı amonyak dermatiti'dir. Bebek pişik kremi bu nokta Bebek pişik kremi, Böcek vücudunda popo, kasık ve cinsel organların çevresi amonyak sebebiyle tahriş olur. Bu tahriş pişik denilen cilt problemini oluşturmaktadır. Tıp dilinde adı amonyak dermatiti'dir. Bebek pişik kremi bu noktada pişiğe engel olma ve oluşan pişiği iyileştirme konusunda yardımcı olur. Bebek taze idrarın  bol miktarda üre bulunur. Lakin amonyak içermediği için ciltte tahriş ve pişiğe sebep olmaz. Ciltte tahriş ve pişiğe sebep olan şey idrarda bulunan üre değil idrarın bebek cildinde belli bir süre beklemesidir. Bekleme süresinde idrarda bakteriler oluşur. Bu bakterilerin oluşumu olan amonyak bebeklerde pişiğe sebep olur. Cilt tahrişine sebep olan Candida Albicans adlı mantar dışkı ve idrar kimyasında barınır. Pişik bölgesinin sıcak ve nemli olması sayesinde hızla çoğalır. Bebekleri uzun süre altını ıslak bırakmak pişiğe sebep olan en önemli etkendir. Bebek alt bezinin bebeğin cildine temas ettiği zamanlarda kırmızı kabarcık olarak kendini gösterir. Daha ileri seviyelerde bu kabarcıklar su toplayabilir ve ağrılı bir deri hassasiyetine dönüşebilir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda bu alan yayılır. Pişik olan bölge bebeklerin yanma, sızı ve ağrı şeklinde hissettikleri için bebeklerde ağlama ve huysuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bebek pişik kremi kullanmak pişik tedavisinde çok önemlidir. Bebek pişik kreminin tesir olarak bir çok farklı çeşidi vardır. Bebek pişik kremi kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bebek pişik kremi seçenekleri
 • Bariyer oluşturan kremler, Bu kremler savunma özelliği gösteren kremlerdir. Pişik önleyici kremler olarak satılır ve bebek cildini adeta bir bariyer oluşturur. Bebeğin cildini idrar ve dışkının tahriş edici etkisinden korur. Bariyer oluşturan kremler olarak, Popolin, Arko, Mustela, Desitin ve Sebamed gibi bebek pişik kremi markaları vardır. Bu kremler pişik henüz oluşmadan önce engellemek için kullanılır. Bundan çıkarılan sonuç pişiği iyileştirme konusunda değil pişiği önleme konusunda kullanılabilir. Bu markalara eczanelerden ulaşılabileceği gibi büyük marketlerden de temin edebilirsiniz.
 • Kortizon içerikli kremler, Dokuların reaksiyonunu azaltan bu kremler kortizon içerir. Bebek pişik kremi seçeneklerinden bir diğeri olan kortizonlu kremler pişik bölgesindeki kızarıklık ve hassasiyeti azaltarak bebeğin buna bağlı huzursuzluğunu tedavi eden kremlerdir. Kortizon içerikli kremlere örnek olarak Beklazon, Eumovate, Prednol gibi kortizon içeren kremler verilebilir. 
 • Pişik sebebini tedavi eden kremler, Pişik de görülen mantarı tedavi eden ilaçlardır. Bu mantarı tedavi eden ilaç mantar oluşumunu önleyemez. Pişik sebebini tedavi eden kremlere örnek olarak Canesten kullanılabilir. 
 • Karma pişik kremleri, Hem bariyer oluşturup, hem pişik oluştuktan sonra tedavi eden, hem pişik oluşumunu engelleyen karma içerikli pişik kremleri vardır. İçeriklerinde bulunan çinko sülfat ve kalamin, mantar tedavisi içerisinde bulunan çam ağacı yağı ve bitkisel kortizon maddeleri sayesinde bariyer oluşturup pişik önleyip ve oluşumunun da önüne geçmiş olur. Buna örnek olarak en bilindik bir marka olan Pruzon tavsiye edilir.
Bebek Pişik KremiBebek pişik kremi markaları
 • Sudo pişik kremi,
 • Mustela pişik kremi,
 • Penaten pişik kremi,
 • Bepanthol pişik kremi,
 • Sudocrem pişik kremi,
 • Sebamed pişik kremi,
 • Trosy pişik kremi,
 • Desitin pişik kremi,
 • Nivea pişik kremi,
 • Uni baby pişik kremi,
 • Hametan pişik kremi
Bebek pişik kremi kullanarak bebeğinizin pişiğini geçirebilirsiniz. Lakin pişik oluşumunu önlemeniz daha önemlidir. Pişiği önlemenin en belirgin özelliği bebeğinizin hijyen ve bakımına özen göstermenizdir. Bebeğinizin cildini temiz tutma sık sık suyla yıkamak temiz ve yumuşak dokulu bezlerle kurulamak önemlidir. Bebeğinizin altını ara ara kontr]]> Çinko İçeren Pişik Kremleri https://www.pisik.gen.tr/cinko-iceren-pisik-kremleri.html Wed, 21 Nov 2018 15:32:54 +0000 Çinko İçeren Pişik Kremleri; Çinko içeren pişik kremleri oldukaça etkilidir. Bebeğinizin cildinde oluşturduğu korucu tabaka ile bebeğin dışkı ve idrarının yapmış olduğu tahrişlere karşı korur. Çinko içeren pişik kreml Çinko İçeren Pişik Kremleri; Çinko içeren pişik kremleri oldukaça etkilidir. Bebeğinizin cildinde oluşturduğu korucu tabaka ile bebeğin dışkı ve idrarının yapmış olduğu tahrişlere karşı korur. Çinko içeren pişik kremleri koruyucu özelliğinin yanı sıra tahriş olmuş cildi iyileştirirde. Bebeğinizin cildi ile bebek bezi arasında kalan bölgede bakterilerin üremesi için nemli bir ortam oluşmaktadır.  Çinko içeren pişik kremleri, bebeğinize kullandığınız bez ile bebeğinizin cildi arasında koruyucu bir tabaka oluşturarak koruma sağlamaktadır. Çinko içerem pişik kremlerinin oluşturduğu bu tabaka bebeğin cildini koruma altına alır ve pişiklerin oluşmasını engeller. 

Çinko İçeren Pişik Kremleri; 

Desitin yüzde kırk çinko pişik kremi, Oksizinc yüzde kırk çinko pişik kremi, Dentinox çinko pişik kremi, Miraderm çinko pişik kremi, Palmers bottom butter with zinc çinko pişik kremi, Krem sera çinko pişik kremi, Çinko pişik kremi, Palmers çinko pişik kremi, Earth friendly çinko pişik kremi, Mustela çinko pişik kremi, Nivea çinko pişik kremi, Sudocrem çinko pişik kremi, Bepanthol çinko pişik kremi, Dermolife çinko pişik kremi, Dalin çinko pişik kremi, Pruzon çinko pişik kremi, Popolin çinko pişik kremi, 

Popolin Çinko Pişik Kremi; Çinko oksit içeren popolin pişik kremi bebeğin bez bölgesinde koruyucu tabaka oluşturarak bebeklerin ciltlerini dışkı ve idrarın sebep olduğu tahrişlerden kaynaklı pişik ve kızarıklıklardan korur.  

Pruzon Çinko Pişik Kremi; Çinko oksitin oluşturduğu koruyucu bariyer ile bebeklerin ciltlerini pişiklerden korur. 

Desitin Çinko Pişik Kremi; Çinko oksit sayesinde bebeğin bezi ile cildi arasında koruyucu bir tabaka oluştur ve bebeğin cildini pişiklerden korur. 

Oksizinc Çinko Pişik Kremi; İçerisinde bulunan çinko oksit ile koruyucu bir tabaka oluşturur ve bebeğin cildini dış etkenlerin tahrişinden koruyarak pişik oluşumunu engeller. 

Çinko İçeren Pişik KremleriDentinox Çinko Pişik Kremi; Çinko oksit içeren dentinox pişik kremi çinko oksit sayesinde cillte koruyucu bir tabaka oluşturarak dışkı ve idrarın  sebep olduğu pişiği önler. 

Bepanthol Çinko Pişik Kremi; Bepanthol pişik kremi formülünde bulunan çinko oksit ile bebeğin bezi ile cildi arasında koruyucu bir tabaka oluşturur bu sayade bebeğiniz  pişiklerden korunur. 

Sudocrem Çinko Pişik Kremi; Çinko içeren sudocrem  bebeklerde pişik oluşumunu engeller.

Dalin Çinko Pişik Kremi; Dünya çapında bir ürün olan dalin pişik kremi çinko oksit ile koruyucu bir tabaka oluşturarak bebeğin cildini pişiklerden korur. 

Çinko içeren pişik kremleri, bebeğin bezi ile bebeğin cildi arasında koruyucu bir tabaka oluşturmak sureti ile bebeklerin cildini pişiklerden ve kızarıklıklardan korurlar. 

Sağlıklı günler. 
]]>
99 Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/99-pisik-kremi.html Sat, 08 Jun 2019 09:58:57 +0000 99 Pişik Kremi, bebeğinizin hassas cildini her türlü kızarıklık ve pişiğe karşı korur ve önlemeye yardımcı olur ve bebeğinizin cildinin doğal yapısına kavuşmasına yardımcı olur.&nbsp;99 Pişik Kremi, Ekinezya, Hama 99 Pişik Kremi, bebeğinizin hassas cildini her türlü kızarıklık ve pişiğe karşı korur ve önlemeye yardımcı olur ve bebeğinizin cildinin doğal yapısına kavuşmasına yardımcı olur. 99 Pişik Kremi, Ekinezya, Hamamelis Virginana, Gotu Kola (Centella Asiatica), Çinko Oksit, Balmumu, Shea Butter içermektedir. 99 pişik kremi paraben, sülfat, renlendirici gibi kimyasal maddeler içermeyen bebeğiniz için kullanabileceğiniz doğal bir pişik ve kızarıklık giderici kremdir. 

99 Pişik Kremin içeriğinde bulunan doğal maddelerin etkileri;

Ekinezya; Hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, deri hassasiyetini azaltarak derinin iyileşmesine yardımcı olur. Ekinezya ile cilt sağlıklı bir görünüme sahip olur. 

Hamamelis Virginana; Cilteki ödemi giderir, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, kanamalı yaraları ve cildi sakinleştirir. Yumuşatıcı ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Gotu Kola (Centella Asiatica); Kızarıklığı ve tahrişi giderir, önlemeye yardımcıdır. Antibakteriyel etkiye sahiptir. Hücreleri yeniler ve cildi yumuşatır. 

Çinko Oksit; Doğanın en etkin cilt koruyucu ve yenileyici antibakteriyel minerallerinden biridir. Yaraların iyileşme süresini kısaltır ve hücreleri yeniler. Tüm pişik kremlerinde çinko oksit minareli bulunmaktadır. 

Balmumu (Beeswax) ve Shea Butter; ciltte güçlü bir bariyer oluşturur ve cildi yumuşatıcı etkiye sahiptir. Bu koruyucu ve yumuşatıcı etkisi nedeniyle özellikle Shea Butter içerikli el kremleri çok rağbet görmektedir. Bebeğinizin cildinin doğal yapısını korumak, pişikleri önlemek ve iyileştirmek istiyorsanız, 99 Pişik Kremi tamda aradığınız ürün olabilir. 

99 Pişik Kremini, bebeğinizin her alt değişiminde, kızarık olan bölgelere yada kızarıklık yok ise bez bölgesine yavaşça sürerek kullanabilirsiniz. Böylece hem pişik hem kızarıkları iyileştirir, hem de oluşmasına engel olabilirsiniz. 99 Kreminin diğer ürünlerini de (şampuan, bakım yağı, vücud yağı gibi) kullanarak bebeğinize tam bir koruma sağlayabilirsiniz. 

99 Pişik Kremini 75 gr’lık tüplerde eczanelerde, bebek mağazalarında ve internetten temin edebilirsiniz fiyatı 22 TL ile 35 TL arasında değişmektedir. Bebeğinizin hassas cildini ve vücudunu tam olarak korumak için tüm ürünleri kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.    

]]>
Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.gen.tr/buyuklerde-pisik-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 13:04:40 +0000 Büyüklerde pişik nasıl geçer, İnsan vücudunda cinsel organların çevresi popo, kasık ve koltuk altı bölgelerinde derinin tahriş olması sebebiyle pişik denilen cilt problemi oluşmaktadır. Yetişkinlerde pişik probleminde tedavi Büyüklerde pişik nasıl geçer, İnsan vücudunda cinsel organların çevresi popo, kasık ve koltuk altı bölgelerinde derinin tahriş olması sebebiyle pişik denilen cilt problemi oluşmaktadır. Yetişkinlerde pişik probleminde tedavisinden önce koruyucu olmak daha ön planda olmalıdır. Pişikten korunmak için pişik oluşumuna müsait bölgelerin ve katlı yerlerin ayrılması gerekmektedir. 

Büyüklerde pişik nasıl geçer,
 • Hijyen, Pişik probleminde en önemli olan şey hijyendir. Pişiğe müsait olan kişilerin pişik oluşan bölgeleri düzenli olarak temiz ve kuru tutması önemlidir. Ayrıca vücudun kıvrım yerlerinin kuru tutulması gerekmektedir. O bölgeleri kuru tutmak için doğal pudralardan yararlanılabilir. Nemli ve ıslak olan bölgelerde pişik daha kolay oluşmaktadır 
 •  Giysiler, Pişiğe müsait bir cildiniz varsa pamuklu ilk çamaşırları tercih ediniz. Örneğin: Kilot, Çorap ve ilk çamaşırlarınızı pamuklu ve doğal malzemelerden tercih ediniz. Sentetik malzemelerden yapılmış ürünler teri çekmeyeceği için pişik oluşuna ortam hazırlar. O yüzden sentetik ürünleri kullanmayınız. 
 • Kilo, Büyüklerde pişik problemi daha çok kilosu olan kişilerde görülmektedir. Kişi kilolu olduğu zaman büklüm ve kat yerleri daha fazlalaşır. Ve buna bağlı olarak aşırı kilodan dolayı terleme fazlalaşacağı için vücudun nem oranı artar. Kişinin kilosu fazlalaştıkça pişik olma oranı yükselir.
 • Yaş, Yaş ortalaması büyük olan kişilerde yaş ilerledikçe yer çekimi etkisiyle cilt aşağı doğru sarkacağı için bir çok yerde pişik problemi ile karşılaşılır. Koltuk altı ve kasıklarda bacaklarda vücudun diğer yerlerinde hatta gıdı gibi bölgelerde bile pişiğe rastlanır. Özellikle yaşlı kişiler sık sık duş olarak pişik oluşumunun önüne geçebilirler. 
Büyüklerde Pişik Nasıl GeçerBüyüklerde pişik tedavisi,

Büyüklerde pişik nasıl geçer sorusuna cevaben pişik önleyici kremler kullanarak tedavi edilebilir. Pişik oluşan bölgeyi sabunlu suyla temizlemek gerekir. Temizlenen bölgeyi temiz pamuklu bir bez yardımıyla kurulayın. Kurulanan bölgeye bir miktar pişik önleyici krem sürünüz akşamları günün başlangıcında düzenli olarak sürünüz. Büyüklerde pişik problemine pudra da iyi gelmektedir. Pişik oluşumunu engellemek pişiği tedavi etmekten daha kolaydır. Kısaca kilonuzu kontrol altında tutun, hijyene dikkat edin, vücudunuzu nemli bırakmayın ve pamuklu kuru tutan giysiler tercih edin. 
]]>
Makatta Pişik https://www.pisik.gen.tr/makatta-pisik.html Sat, 24 Nov 2018 03:13:04 +0000 Makatta pişik: daha çok bebeklerde gözlemlenir. Bebeğe bağlanılan bezler ve bebeğin altının fazlaca ıslak kalması makat bölgesinde pişiğe neden olmaktadır. Makatta pişik sadece bebeklerde karşılaşılan bir durum değildir. Makatta pişik: daha çok bebeklerde gözlemlenir. Bebeğe bağlanılan bezler ve bebeğin altının fazlaca ıslak kalması makat bölgesinde pişiğe neden olmaktadır. Makatta pişik sadece bebeklerde karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle yaz aylarında yetişkinlerde de görülebilen pişik rahatsızlığı kişinin acı duymasına ve kaşıntıya sebep olan bir durumdur. Kişi sağlığı üzerinde tehlikeli hastalıklara sebep olmamaktadır endişe duyulacak bir problem yada hastalık değildir.Dikkatli ve doğru alınan önlemler sonucunda 2-3 gün içerisinde iyileşme gösterecektir. Makatta pişik yetişkin insanlarda kaşıntıya ve acıya sebep olduğu için kişinin sosyal aktivitelerini bir kaç gün olumsuz yönde etkileyebilir fakat bu durum uzun sürmez. Makatta pişik oluşan bölüme bir miktar pişik kremi kullanılması problemi ortadan kaldırmakta etkili olacaktır. Makatta pişik oluşumunu ortadan kaldırmak yada hiç oluşmamasını sağlamak çoğu zaman kişinin elinde olan bir durumdur. Yetişkin olan kişi tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra makat bölgesinde temizliğe dikkat etmelidir fakat temizliği kokulu parfümler ve kimyasallar içeren ıslak mendillerle yada kimyasal madde içerikli temizlik ürünleriyle değil sade su yada eczanelerde bu bölgelerin temizliği için kullanılan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca makat bölgesi temizliği sırasında sabun ve sıvı sabunda kullanılmamalıdır. 

Kişi temizlik yapma adına makat bölgesinde tahrişe neden olabilecek sert ovalama yada lif yardımıyla bu bölgelerin sert bastırılarak yıkanması ve deride tahriş oluşması pişiğe yol açmaktadır. Bu durumların yanı sıra makatta pişik terleme ile de oluşabilmektedir. Makat bölgesinin hava ile teması yanlış giyim tercihleriyle daha çok kısıtlandığında makatta pişik problemi kendini belli etmektedir. Yetişkin insanlarda pişik tedavisi bebeklere göre farklılık göstermektedir. Yetişkin kişilerin makatta pişik probleminde aldığı tedbirlere rağmen tekrarlıyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Tedaviye sebep olabilecek pişik etkenleri ortadan kaldırılmasına rağmen devam ediyorsa doktordan bilgi almakta fayda vardır. Bu durumlarda çoğu zaman kortizonlu kremler yada pomatlar kullanılır. Fakat kortizonlu kremler fazla uzun kullanılmamalıdır bunun sebebi kortizon içeren kremlerin yan etkilerinin bulunmasıdır. Bu gibi durumlarda yani makatta pişik oluşmasında rastgele kremler tercih edilmemelidir. Doktor önerisi ile kullanılan pişik kremleri sağlığınız ve pişik sorununuzun tekrarlamaması için aynı zamanda daha çabuk iyileşme göstermesi için en uygun olandır.

Makatta PişikMakatta pişik sebepleri:
 • Yaz aylarında daha çok gözlemlenmektedir.
 • Makat bölgesinin aşırı temizlenmeye çalışılması
 • Makat bölgesinin ıslaklığı
 • Makat bölgesinde kimyasal ve kokulu parfüm içeren ıslak mendil kullanımı
 • Bazı besinleri fazla tüketmek makatta pişiğe neden olan faktörler arasındadır. Bunların bazıları turşu, domates, patlıcan, acılı ve baharatlı yiyeceklerdir. Bu tür besinler bölgesel bir hassasiyete dönüşebilir ve pişik oluşumuna neden olabilir.
 • Dış basur
 • Giyilen dar kıyafetler
 • Sentetik ve naylonsu içi çamaşırları
 • Kadın bağı yani adet döneminde kullanılan petler
 • Kişide var olan aşırı kilo
 • Makat bölgesinde yetersiz temizlik
 • Yanlış tuvalet kağıdı seçimleri
 • Makat bölgesinin nemli bırakılması
Makatta pişik tedavisi için kullanılan ideal pişik kremi nasıl olmalıdır:
 • Kortizon gibi yan etkileri olmayan kremler olmalı
 • Krem sürüldükten sonra oluşan tabaka uzun süre koruyuculuğunu korumalı
 • Dermatolojik ve klinik testlerden geçmiş olmalı
 • Kişide alerjik reaksiyonlara sebep olmamalı
 • Tam iyileştirici özelliğe sahip olmalı
 • Pişiklerde %60 oranında rastlanan mantar hastalığınada iyi gelen bir içeriğe sahip olmalı
]]>
Hamilelikte Pişik https://www.pisik.gen.tr/hamilelikte-pisik.html Sat, 24 Nov 2018 23:00:29 +0000 Hamilelikte pişik, sorunu genelde hormonal değişimlerden kaynaklanan ciltteki bir sorun olarak kabul edilmektedir. Özellikle yaz aylarında vücudun hızla kilo alması, hormonların değişiminden dolayı vücudun fazla terlemesi, t Hamilelikte pişik, sorunu genelde hormonal değişimlerden kaynaklanan ciltteki bir sorun olarak kabul edilmektedir. Özellikle yaz aylarında vücudun hızla kilo alması, hormonların değişiminden dolayı vücudun fazla terlemesi, terleme yapan vücudun kıvrım yerlerinin uzunca bir süre nemli kalması, kurulanmaması ve bu bölgelerin havalandırılmamasından dolayı kızarıklık, pişikler oluşur. Hamile kadınlarda pişikler daha fazla görülmektedir. Vücudun hamileliğe alışması, vücuttaki gebelik hormonlarının artmasından dolayı pişik daha sık görülmektedir. Gebelikte tüm cilt değişikliklerinin sorumlusu gebeliğe bağlı her türlü değişiklikte olduğu gibi gebelik döneminde yükselen hormonlardır.

Hamilelikte pişik daha çok vücudun kıvrımlı olan bölgelerinde kızarıklık, yanma, acı ve kaşıntı ile meydana gelir. Kızartılar kötüleştiği zaman küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde anne adayına acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Küçük şişlikler ve içi su dolu kabarcıklar kaşındığı zaman kişiye kaşıntı sırasında çok ciddi acı vermekte ve cildi tahriş etmektedir. Pişikli bölgelerde sürekli bir yanma, batma ve kaşınma hissi oluşur. Kaşıma ile de geçmeyen, zamanla çoğalan bir rahatsızlıktır. Hamilelik döneminde vücut temizliğine, nemli olan bölgelerin temizlenmesi ve kurulanmasına hatta nemli olan bölgelere talk pudra sürülmesine daima özen gösterilmelidir.

Hamilelikte pişik engellenmenin yolları;

Hamilelikte vücut temizliğine her zamanki dönemden daha çok özen göstermelisiniz. Nemli ve terleyen bölgelerin temizlenmesi ve kurulanmasına hatta nemli olan bölgelere talk pudra sürülmesine bu dönemde çok özen gösterilmelidir. Vücudunuzu temizlerken kimyasal mendiller kullanmamaya, sert sabunlar ve duş jelleri kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca anne adaylarının beslenmesine de çok dikkat etmeleri gerekir. Baharatlı, acı, turşu ve domates gibi yiyeceklerin bu dönemde tüketilmemesi gerekir. Özellikle güneşten kaçınılması gerekmektedir. Sentetik kumaşlı ve dar kıyafetler giyilmemelidir. Genellikle ince, bol ve terletmeyen kıyafetler tercih edilmelidir. Hatta ev içinde bol, pamuklu daha rahat kıyafetler giyilmelidir. Kaşınarak başlayan pişik daha sonra kaşınma hissi daha çok artmaktadır. Hamilelikte pişik olan bölgelerin  enfeksiyon kapmamasına çok dikkat etmeniz gerekir.  Enfeksiyon bakteri ve virüsler olduğu zaman mantar oluşumuna yol açmaktadır. Özellikle ishalliyken pişikler daha fazla artış göstermektedir.

Hamilelikte PişikHamilelikte Pişik Tedavisi;

Hamilelikte pişik bölgelerine soğuk kompres yapılarak pişik bölgelerinin rahatlaması sağlanabilir. Kısa süreli ılık bir banyoda rahatlamanızı sağlar. Bu dönemde çok sıcak banyo yapmaktan özellikle kaçınmanızda fayda vardır. Bir deri hastalığı yoksa hamilelik döneminde pişiklerin 6-7 gün içersin de geçmesi beklenir. Eğer geçmez ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer vücudunuzdaki pişikler tüm hijyen temizliğe karşı 6-7 gün içersin de geçmemişse daha ileri boyuta geçip, canınızı yakmaya başlamışsa acil uzman bir hekime başvurmanız gerekiyor.

Doktorunuz enfeksiyon oluşumunu tespit ederse hamilelikte kullanılan antibiyotikli kremler veya mantar oluşumunu sağlayan bakterileri öldürücü kremler önerebilir. Gebelikte her türlü ilacı kullanamazsınız. Hamilelik döneminde kesinlikle kortizonlu krem kullanmayınız. Bebeğinizin gelişimini etkileyecek, bebeğinize zarar gelmemesi için kullanılan her tip ilaca çok dikkat etmelisiniz. Özellikle pişik problemi yaşayan kişilerin kullandığı kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Kullandığınız takdirde başka hastalıklara sebebiyet olur ve bebeğinize zarar verebilir. Kısa sürede tedavisi olabilecek bir rahatsızlık yerine uzun ve meşakkatli bir rahatsızlığa yol açılabilir. 
]]> Hametan Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/hametan-pisik-kremi.html Sun, 25 Nov 2018 18:55:24 +0000 Hametan pişik kremi, bir çok insanın pişik problemi olduğu kaçınılmaz bir sorun haline gelmiştir. Genel olarak kişilerde oluşan pişiklerde her yolu deneyen bir çok kişi olduğu bilinmektedir. İnsanların genel olarak pişik oldu Hametan pişik kremi, bir çok insanın pişik problemi olduğu kaçınılmaz bir sorun haline gelmiştir. Genel olarak kişilerde oluşan pişiklerde her yolu deneyen bir çok kişi olduğu bilinmektedir. İnsanların genel olarak pişik olduğu bölgeler için çoğu zamanlar doktora giderek ilaç desteği ile tedavi görme aşamalarına gelmesi oldukça kişilerde üzücü bir durum olarak bilinmektedir. Kullanılan ve doktor reçetesi ile alınan hametan pişik kremi pişiklerde son derece etkili bir kremdir. Ayrıca bebekler ve yetişkinlerinde kullanabileceği hametan pişik kremi sadece pişik tedavileri için kullanılmamaktadır. Bazı durumlarda ise tahriş olmuş vücudun bazı bölgelerinde ve yanık, pişik ve tahriş olmuş bölgeler içinde kullanılan hametan pişik kremini bir çok insanın tercih etmesi bu sebepten dolayıdır.

Alacağınız pişik kreminin vücudunuzdaki birden fazla bölgelerde kullanılması oldukça cazip bir durumdur. Bir çok pişiğin meydana gelme sebebi oldukça ortada olan bir sorundur. Genel olarak pişik denilince akla ilk gelen bebeklerdir. Tabii ki bebeklerin hassas olan vücutlarında oldukça anne, adayı dikkat ederek hijyen bir şekilde temizliğini bebeğine uygulamalıdır. Gönül rahatlığı ile bebeğinize hametan pişik kremini kullanmak oldukça mümkün ayrıca yetişkin insanlarda oluşan pişikler içinde kullanılması uygun bir pişik ilacıdır.

Hametan Pişik KremiHametan pişik kremi nasıl kullanılır Bir çok kişinin yapacağı en önemli olan şeylerden biri temizlik kurallarıdır. Bir çok kişi temizlik kurallarını bilse de uymadığı kesindir. Pişik olaylarında en önemli faktörün kişilerin kendi vücut bölgelerinin, nemli ve ıslak bırakmasından kaynaklanan pişiklerin asıl sebebi bundan kaynaklıdır. Bazı insanlarda ise kilo ile aşırı terleme ve bu gibi sebeplerden kaynaklı olması durumunda oluşan hasarlarda hametan pişik kremi oldukça etki göstermektedir. İnsanların kullanacakları pişik ilaçlarını kendileri belirleyemezler. Böylesi bir duruma doktor muayenesi edilerek karar veren doktorunuzun reçete ettiği ilacı yani hametan pişik kremini kullanacağınız bölgenin temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Elinize hijyen olması açısından eldiven takarak, ince bir tabaka halinde pişik olan bölgeye sürünüz. Aynı işlemi gün içerisinde 2-3 kez uygulayabilirsiniz. 

Hametan pişik kremi hangi bölgelerde uygulanır Bebeklerde kullanılan pişik kremi yetişkinler tarafından tercih edilir. Tabii ki her yaşa uygun olan hametan pişik kremini bacak arası, ayak altları ve göğüs araları gibi yerlerde kullanılması mümkündür. Vücudun belirli bölgelerinde oluşan pişiklere kullanılmasına hametan pişik kremi uygulanmaktadır. Ayrıca her yaş grubunun kullanabileceği hametan pişik kremi doktorunuz tarafından reçete ile alması gerekmektedir.
]]>
Bebeğin Altı Pişik Olursa https://www.pisik.gen.tr/bebegin-alti-pisik-olursa.html Mon, 26 Nov 2018 01:37:39 +0000 Bebeğin Altı Pişik Olursa, bebeklerin en çok rahatsız olduğu durumların başında sıkça maruz kaldıkları pişikler gelir. Pişik olayı yeni doğan bebeklerin % 10-15'inde görülürken katı gıdalara geçildikten sonraki

Bebeğin Altı Pişik Olursa, bebeklerin en çok rahatsız olduğu durumların başında sıkça maruz kaldıkları pişikler gelir. Pişik olayı yeni doğan bebeklerin % 10-15'inde görülürken katı gıdalara geçildikten sonraki dönemde bu oran % 40’a kadar çıkabilmektedir.

Pişik oluşumunun nedenleri, sıcak ve nem bebeğin altının pişik olmasının en büyük sebeplerinden birisidir. Ayrıca bebeğin yediği bazı katı yiyecekler, bebeğin altını temizlerken kullanılan ıslak mendiller, bebeğe bağlanılan bezlerde pişik oluşumunun nedenleri arasındadır. Bebeğin altının uzun süre havasız kalması da pişiğe neden olur.

Bebeğin altı pişik olursa, yapılması gereken bebeğin altını ılık saf su ile yıkıp ardından güvendiğiniz krem yada yağlar sürerek bebeğin altında oluşan pişiği iyileştirmeye çalışmaktır.  Bebeğin altındaki pişiği iyileştirdikten sonra tekrar pişik olmaması için önlemler almamız gereklidir.

Bebeğin Altı Pişik OlursaPişik oluşumunu önlemek için,

Bebeğinizin bezini günde 5-6 kere değiştirmeniz gereklidir. Cildin havalanması için bezini çıkardıktan sonra birkaç dakika altını açık bırakmak gerekir. Bez bağlanan bölgeyi cildine uygun, alkol içermeyen ıslak mendille ya da ılık su ile temizleyip, yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulamak gerekmektedir.Hassas cilde sahip bebeklerde alt temizlemek için temiz pamuk ve ılık saf su tercih edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir Toz pudralar yerine çinko oksit içeren bebek kremleri ince bir tabaka olacak şekilde sürülmelidir.  Pişik önleyici olarak seçilmeli ve her bez değiştirildiğinde temiz cilde ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir.
Pişik kremleri olarak kortizon içeren ilaçlar ve mantar ilaçları doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Pişiklerde gereksiz yere mantar ilaçlarını kullanmak sakıncalıdır. Hatta bazen yan etki bile yapabilir.  Pişik kremleri kız bebeklerde cinsel organın iç kısmına sürülmemelidir. Antibiyotik kullanan bebeklerde, kortizonlu krem kullanıldıktan sonra mantar enfeksiyonları daha sık görülür. Sıcak ve nemli ortamda mantar enfeksiyonu olasılığı artmaktadır.

Bebeklerdeki bu sorunlarının üstesinden gelebilmek ve geceleri hem kendiniz hem de bebeğinizin rahat uyumasını sağlayacak bir takım bitkisel çözümlerde vardır. Bunların başında zeytinyağı gelmektedir. Zeytinyağının içeriğindeki antioksidanlar, a ve e vitamini etkisi ile cildi nemlendirmekte ve ciltteki pişikleri engellemektedir. Saf zeytinyağı bulamıyorsanız her markette bulabileceğiniz asit oranı en düşük sızma zeytinyağını kullanabilirsiniz. Zeytinyağının yanında Hindistan Cevizi yağı, balık yağı, badem yağı,  karakafes ve ya kadife çiçeği yağı da  pişiklere iyi gelmektedir. Bitkisel çaylarla da pişik tedavisi mümkündür. Papatya çayı, ceviz yaprağı ve kaşık otuyla birlikte demlendikten sonra bebeğin pişik olan bölgesine uygulanabilir. Aynı Safa çiçeği ve ada çayını  karıştırarak yapılan çay ile bebeğin pişik bölgesine kompres yapılabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğin altındaki pişiğin tedavisinin ve hatta hiç oluşmamasını sağlamanın en iyi yolu bebeğin altını temiz tutmak hatta mümkünse ılık saf suyla temizlemek ve ara ara bezini çözüp bebeğin altının birkaç dakika hava almasını sağlamaktır.
]]>
Pişik İçin Zeytinyağı https://www.pisik.gen.tr/pisik-icin-zeytinyagi.html Mon, 26 Nov 2018 07:57:31 +0000 Pişik İçin Zeytinyağı: Pişik yeni doğan bebeklerde ve bez kullanmak durumunda olan yaşlılarda görülen bir cilt sorunudur. Pişik sıcak havalarda daha sık görülür, bez bağlanan bölgelerde, popodan, kalçada be kasıklard Pişik İçin Zeytinyağı: Pişik yeni doğan bebeklerde ve bez kullanmak durumunda olan yaşlılarda görülen bir cilt sorunudur. Pişik sıcak havalarda daha sık görülür, bez bağlanan bölgelerde, popodan, kalçada be kasıklarda kızarıklık ile görülmeye başlar. Pişik hassas ciltlerde görülür ve sağlık açısında tehlikeli sorunlar yaratmayan önlenebilir bir cilt hastalığıdır. Hassas cilde sahip olanlarda ve bebeklerde pişik olma olasığı daha sık görülmektedir. Bez bağlanan bebeklerden idrarının asitli olması bebeklerde sık sık pişik görülmesine neden olur. Pişik olanların mantar hastalığına yakalanmaması için pişiği kısa sürede tedavi etmek gereklidir. Pişik tedavisinde ilk yapılacak uzman bir hekimin görmesi ve önerilen ilaçların kullanılmasıdır. Bundan hariç bitkisel yağların kullanılması önerilir. Bebeklerin pişiklerinde zeytinyağı sürmek çok eski zamanlardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Pişik bebeklerin en sık maruz kaldıkları bir durumdur. Bebekleri bu sorundan kurtarmak için ve huzursuz olmadan rahat uyuyabilmeleri için zeytinyağı ile pişikli bölgeyi hafif masaj yapmak kâfidir.

Pişik İçin Zeytinyağı

Pişik için zeytinyağı faydaları:  Pişik için en etkili yöntem saf zeytinyağının kullanılmasıdır. Zeytinyağı doğal bir ilaçtır bu nedenle evde has naturel zeytinyağıyla yapılan karışım pişik için en ideal kremdir.

 • Zeytinyağında bulunan antidoksidanlar A, E vitaminleri cildi nemlendirmeye, ciltteki tahrişleri önlemektedir. Bunun için saf zeytinyağını kavurup soğutulmalı soğuk yağı bir cam şişe içerisine konmalıdır. Bu yağdan bebeğin cildine hafif masajla uygulanmalıdır.
 • Naturel zeytinyağında bir miktar cam kavanoza koyup üzerine yağın yarısı kadar saf su koyup şişenin ağzını kapatın. Bu su ve yağın karışması için iyice şişeyi çalkalamak gereklidir karışım beyaz krem şekline gelene kadar çalkalayın. Hazır olan bu yağdan her gün 3-4 defa ıslak mendille temizlenmiş kurulanmış pişikli bölgeye uygulayın. Bu krem şekline gelmiş zeytinyağında yeni doğmuş bebeğin koltuk altlarına, diğer kızaran yerlerine pişik önleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Bebek veya yaşlı bez kullananların pişik olmasını önlemek için her altlarının açıldığında ıslak mendil ile popoyu silmek yumuşak bir havlu ile kurulamak ve ardında naturel zeytinyağı sürmek bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Zeytinyağı hücreleri ve dokuları yenileyici özelliğe sahiptir bebeklerin pişiğine kullanılacak zeytinyağının işlem görmemiş saf veya asidi düşük sızma yağ kullanılmalıdır.
 • Zeytinyağı deri yenileme özelliği ile pişikli bölgede oluşacak enfeksiyonu önlemek için etkili bir çözümdür. Ayriyeten zeytinyağı ile bebeklerin eklem yerlerini ovmak kemikleri geliştirir, raşitizmden korur.
]]>
Bebek Pişiklerine Ne İyi Gelir https://www.pisik.gen.tr/bebek-pisiklerine-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 23:30:23 +0000 Bebek pişiklerine ne iyi gelir, pişik özellikle bebeklerde yaygın görülen bir sorundur. Bazı bebeklerin cildi çok hassastır ve en ufak bir ihmal bebeklerde pişiğe neden olur. Bu durum bebekleri oldukça rahatsız ve huzursuz e Bebek pişiklerine ne iyi gelir, pişik özellikle bebeklerde yaygın görülen bir sorundur. Bazı bebeklerin cildi çok hassastır ve en ufak bir ihmal bebeklerde pişiğe neden olur. Bu durum bebekleri oldukça rahatsız ve huzursuz eden bir sorundur. Pişik, bebeğin rahat uyumasını engeller. Bebeklerde pişik, genellikle bez bölgesinde görülmektedir. Bebeğin idrarında ve kakasında bir çok madde vardır. Bu maddeler önceden pişik olan bölgeye değerse deride yaraların oluşmasına bile neden olabilir. Pişiği olan bebeğin altı sık sık değiştirilmesi gerekir. Pişikte bez bölgesinde kızarıklıklar, kabarcıklar ve iltihapta görülmektedir. Bebekler pişik olmasının nedenleri; bebeğin banyosu ihmal ediliyorsa, düzenli olarak altı açılmıyorsa, bebeğin çamaşırlarında sabun kalıyorsa, kullanılan sabun, pudra gibi ürünler çocuğun cildine uygun değilse ve bir takım enfeksiyonlardan dolayı da bebeğin cildinde pişik görülebilir.

Bebek Pişiklerine Ne İyi GelirBebek pişiklerine ne iyi gelir
 • Bebeği sabah akşam yıkadığınız suya 2 damla lavanta yağı damlatın. Lavanta yağı, hem yeni deri hücrelerinin gelişimine yardımcı olur hem de sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca bebeğin bezlerini makinede yıkarken, durulama devresine geçince altı damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.
 • Pişik olan bölgenin mümkün olduğunca hava alması sağlanmalıdır. Ayrıca emziren annenin narenciye, domates, tatlı gibi besinlerden bir süre uzak durması gerekir.
 • Adaçayı ve aynısafa karıştırılarak yapılan çayla pişik olan bölgeye sık aralıklarla pansuman yapılır.
 • Yoğurt, pişik  olan bölgeye sürüldüğünde yatıştırıcı ve iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Bebeğin bezi her değiştirildiğinde bebeğin altına aynısafa kremi veya papatya kremi sürün.
 • 4 damla lavanta yağı, 1 damla sandalağacı yağı, 2 damla papatya yağı ve 10 çay kaşığı aynısafa yağını karıştırın. Elde edilen bu karışımdan düzenli olarak bebeğin altına sürün.
 • Aloe vera jeli, sarımsak yağı, E vitamini yağı, zeytinyağı ayrı ayrı bölgeye uygulanabilir.
 • Mısır nişastası ve vazelin karıştırılarak yapılan hamur bölgeye sürülür.
 • Kasık otu ile çay demlenir, süzülerek spreyli bir şişeye konur. Pişik olan yere ara ara sıkılır.
 • Sıçankulağı bitkisini suda haşlayarak lapa yapılır. Pişik olan bölgeye sararak 5-10 dakika bekletilir ve sonra kurulanır.
 • Ceviz yapraklarından yapılan çayla pamuk yardımıyla pişik olan bölgeye sürülür.
 • Horozibiği çiçekleri suda haşlanır. Elde edilen sıvıyla bebeğin altına sürülür.
 • Isırgan otu çayı da bebeklerin pişiklerine sürülüp, kurulanır.
 • Dulavrat otu çayı ile bölge silinir.
 • Kadife çiçeği de pişiğe iyi gelen bitkiler arasındadır.
 • Hercai menekşe çayı ile pişik olan bölge temizlenir.
Yapılacak olan bu bitkisel tedaviler 3-7 gün arasında etki etmezse doktora danışılmalıdır. Ayrıca bu yazılan  çözümler bezden ve nemden oluşmuş pişikler için geçerli tedavi yöntemleridir. Daha ciddi enfeksiyonlar için çare olmayacaktır. Böyle bir durumda mutlaka doktora gidilmelidir.
]]> Bebeklerde Pişik Yapan Yiyecekler https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-pisik-yapan-yiyecekler.html Tue, 27 Nov 2018 14:27:04 +0000 Bebeklerde pişik yapan yiyecekler, her anne adayı bebeğine oldukça özen gösterir. anne sütü alan bebeklerde anne adayı yediği yiyeceklere dikkat etmez ise bebeğinde mutlaka pişik olabilir. Anne adayı bebeğini emzirdiği için bah Bebeklerde pişik yapan yiyecekler, her anne adayı bebeğine oldukça özen gösterir. anne sütü alan bebeklerde anne adayı yediği yiyeceklere dikkat etmez ise bebeğinde mutlaka pişik olabilir. Anne adayı bebeğini emzirdiği için baharatlı, asitli, ve acı yememelidir.  Bir süre bunlara dikkat ederek geçici olarak ara vermelidir. Çok sevdiği yiyecekler ve içeceklerden en azından bebeği büyüyene kadar ara vermelidir. Ayrıca bebeklerde ek gıdaya geçerken özellikle bebeğe aynı gıdalar verilmemelidir. Bebeklerde pişik yapan yiyecekler baharatlı, gazlı asitli, acılı hem anne yememeli hem çocuğuna yedirmemeli. Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi çok önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle ilk aşamada bebeğe verilecek gıdalar çorba olarak başlanılır. Ardından yoğurt, sabahları kahvaltı, ve taze meyve püreleri olarak hafif olan gıdalar ile anne adayı bebeğinde hem besleyici hem pişik yapmayacak gıdalarla ek takviye yapması gerekir.

Emziren annelerin öncelikle doğum yaptığı ilk aşamalarda yiyeceği her gıda bebeğinde aynı anda etki göstereceğini bilmelidir. Özellikle asitli gıdalar tüketiği anda bebeğinde hemen pişik olduğunu görecektir. Ayrıca baharatlı yiyeceklerde aynı şekilde bebeklerde pişik yapan yiyecekler  grubunda olan yemeklerin içerisinde kullanılması pişik yapmaya sebeptir. Ayrıca bazı meyve suları ve sebzeler bebeğin idrarında asitleşmesine sebep olur. Bu nedenle bebeklerde pişik yapan yiyeceklerden  uzak durulsa bile pişik olması için bir çok faktör vardır. Anne adayları çok dikkatli olsa bile bebekte kullanılan bezlerinde idrar ile temasında pişik yaptığı gerçektir. Anne adayı bebeğin bezini düzenli saatlerde değişerek çok uzun saatlerde bez ile idrarı çok temas etmeden değişmelidir. Bebeğin alt değiştirme temizliği özenle yapılmalıdır. Daha sonra pişik önleyici kremler kullanılarak bebek rahatlatılır.

Bebeklerde Pişik Yapan YiyeceklerBebeklerde pişik nasıl önlenir ve tedavisi nasıl olmalıdır: öncelikle pişik olan bebeğin alt bezi sık sık değiştirilmelidir. Aynı zaman içerisinde kimyasal içerikli olan ıslak mendilleri kesinlikle bebeğin pişik olan bölgesine sürülmemelidir. Bebeklerde pişik olan bölgeleri serin tutarak hava alacak şekilde rahatlamasını sağlamalıyız. Bebeğin altını temizleme sonrası, 5-10 dakika açık bırakılmalıdır. Bu şekilde bebekte oluşan pişikler önlenebilir. Unutmamalı bebeğin pişik olan bölgesi enfeksiyon kapmış ise bu durumda, işiniz daha zordur. Bebeğiniz sürekli ağlayarak acısı olduğunu size yansıtır. Bu durumda yapılması gereken çocuk doktoruna giderek yardım alınmasıdır.

Bebeğiniz ek gıdayla veya mamayla besleniyorsa bebeklerde pişik yapan yiyecekler verilmemeli anne adayı ise bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Pişik olmaması için bebeğinizin huzurlu ve mutlu olabilmesi için bebeğin altını her temizleme sonrası pişik kremi kullanılmalıdır. Bu yöntem oldukça bebeği huzurlu edecektir. Pişik olmasını engelleyerek anne adayı bir yandan ise bebeğini tedavi etmiş olur. Bebeklerin hassas olan minicik bedenleri ile pişik sebebi ile acı çekmesine hiç bir annenin dayanacağını sanmıyorum. Emziren anne adayları ise yedikleri gıdalara dikkat ederler ise bebeğinde pişik olma riskini azaltmış olurlar. Bebekler yaklaşık olarak yaşını doldurunca yani ilk yaş olma döneminde ise pişik problemi çok daha az görülebilir. Bebeklik dönemine göre yiyecek durumunu anne sağlıklı bir şekilde uygular ise günlük olarak oluşacak pişiklerin önüne geçerek anne ve bebeği daha rahatlamış olur.
]]>
Kasıkta Pişik https://www.pisik.gen.tr/kasikta-pisik.html Tue, 27 Nov 2018 21:36:25 +0000 Kasıkta pişi,  daha çok sıcak havalarda oluşan bir cilt problemidir. Sıcak havalarda kasık bölgesinin hava almaması ve terlemeden dolayı nemli olması kasıkta pişik problemini oluşturmaktadır. Kasıkta pişik kilo problemi yaş Kasıkta pişi,  daha çok sıcak havalarda oluşan bir cilt problemidir. Sıcak havalarda kasık bölgesinin hava almaması ve terlemeden dolayı nemli olması kasıkta pişik problemini oluşturmaktadır. Kasıkta pişik kilo problemi yaşayan insanlarda da görülmektedir. Fazla kilo problemi yaşayan insanlarda üst üste gelen cilt katları sürtünme oluşturarak ve kat bölgelerinin hava almasını zorlaştırarak pişiğe neden olmaktadır. Kasıkta pişik oluşmasına candida albicans isimli mantar sebep olmaktadır. Yetişkin insanlarda pişik çoğu zaman ciltte sürtünme mantar gibi mikroplara bağlı cilt harabiyeti olarak bilinir. Yetişkinlerde pişik oluştuğu bölgede kaşıntı ve acıya sebep olmaktadır. Yetişkinlerde oluşan bu acı ve kaşınma hissi zor anlar yaşamalarına sebep olabilir ve hatta bir kaç gün sosyal aktivitelerinde, mesleklerinde ve dışarı ortamlarında rahat  hareket etmelerine mani olmaktadır. Kasıkta pişik hijyen kurallarına uyulduğu halde vücutta fazla kilo yokken devamlı tekrarlıyorsa doktora gidip sebebini öğrenmekte fayda vardır. Bu gibi durumlarda hastalığın teşhisi ancak doktor muayenesi ile gün ışığına çıkmaktadır.

Kasıkta pişik oluşmasının nedenleri:
 • Kasık bölgesinde mantar hastalığı
 • Pişik olan bölgede bakteriyel enfeksiyonlar
 • Kasık bölgesinin yeteri kadar hava alamaması
 • Yetişkin bir insanın yaşlılıktan ve yada geçirdiği kazalar sonucunda bez kullanmak zorunda olması
 • Çocuğun henüz tuvalet alışkanlığı kazanmamış olması ve bu nedenden dolayı bez kullanması
 • Kişide çinko eksikliği yaşanması
 • Cildin her hangi bir sebepten dolayı tahriş olması
 • Tüketilen fazla yağlı veya baharatlı yiyeceklerin kasıkta veya vücudun herhangi bir bölgesinde pişik olarak belirmesi
 • kişide bulunan fazla kilolar kasıkta pişiğe sebepler arasında yer almaktadır
 • Sentetik ve naylonsu iç çamaşırı kullanmak
 • Hijyene gereken önemin verilmemesi
 • Bebeklerde anne sütünden katı gıdalara geçiş döneminde de kasıkta ve vücutta pişikler görülmektedir.
 • Kasık bölgesinin devamlı nemli ve ıslak kalması
 • Kalıtımsal sistemik hastalıklarda pişiğe neden olan unsurlar arasında yer almaktadır
Kasıkta PişikKasıkta pişik tedavisi:

Bez kullanılan bireylerde bezin ıslak kalmaması ve belirli aralıklarla yenisi ile değiştirilmesi gereklidir. Kasıkta pişik oluşmuş halde ise pişik olan bölgeyi sade su ile yıkayarak kurutmak pişiği iyileştirmenin ilk aşamasıdır. Saf su ile yıkayıp kurutulan problemli bölge pişik kremi sürülerek koruma altına alınır. Kasıkta pişik iyileşene kadar kıyafetlerin bol ve rahat olmasına dikkat edilmelidir. Kasık bölgesinin hava almasına engel olacak dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Pişik kremlerinde kortizon içeren kremlerden kaçınılmalıdır. Bunun nedeni kortizon içeren pişik kremlerinin yan etkilerinin bulunmasıdır. Bunun için bu tür kremler kullanılmak zorunda kalınsa bile uzun süreli kullanmamak gerekmektedir. Pişik kremi tercihinizi yaparken mantar hastalığına da iyi gelen özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Pişik kremleri nasıl olmalıdır:
 • Kortizon gibi vücuda yan etkisi olan pişik kremleri tercih edilmemelidir.
 • Krem pişik olan bölgeye sürüldükten sonra tabaka halinde pişik bölgesinin üzerinde kalmalı ve uzun süre koruyuculuk görevi üstlenmelidir.
 • Dermatolojik ve klinik testlerden geçmiş olması gerekmektedir.
 • Kişide alerjik reaksiyonlara sebep olmamalıdır.
 • Kısa sürede tedavi edici ve iyileştirici özelliklere sahip olmalıdır
 • Mantar hastalığında da iyileştirme özelliğine sahip olmalıdır
]]>
Garmastan Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/garmastan-pisik-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 08:51:21 +0000 Garmastan pişik kremi; Garmastan kremin etken maddesi Gayazulen' dir. Garmastan kremi aslında doku ve organlardaki iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini engelleyen, yani mikrop öldüren ve gelişmelerini engelleyen bir ilaçtır. Ç Garmastan pişik kremi; Garmastan kremin etken maddesi Gayazulen' dir. Garmastan kremi aslında doku ve organlardaki iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini engelleyen, yani mikrop öldüren ve gelişmelerini engelleyen bir ilaçtır. Çoğunlukla emzirme dönemlerinde meme ucu çatlaklar için kullanılan bir ilaç olmasına rağmen oluşan pişik gibi rahatsızlıklarda da rahatlıkla kullanılabilen bir kremdir. Deride oluşan enfeksiyon ve çatlak tedavilerinde çok kullanılan bu krem pişik gibi ter ve sürtünmeden kaynaklı tahriş olan ciltler içinde aktif olarak kullanılan bir kremdir.

Garmastan pişik kremi, kremin etken maddesine alerjisi olan kişilerin kullanmaları tehlikelidir. Alerjik reaksiyonları olan biri iseniz mutlaka ilacı kullanmadan önce hekime başvurmanızda fayda vardır. Kremin kullanılması esnasında elleriniz vasıtası ile ağzınıza yada gözünüze temas ettirmekten kaçınınız. Temas etmesi halinde gözlerinizi ve ağzınızı bol su ile durulayarak mutlaka hekime görünmelisiniz. Krem pişik için kullanılırken sürüldükten belli bir süre sonra kalıntıları olacağından kuruyan kremin mutlaka ılık su ile temizlenmesi gerekir. Ayrıca meme ucu çatlakları içinde kullanılan bu kremi yine aynı şekilde emzirmeden önce ve emzirdikten sonra uygulayınız ve kuruması ile kremi ılık su ile yıkayınız. Garmastan kremi ne için kullanırsanız kullanın ilacın kuruması ile ılık suyla yıkanması gerekir. Burada önemli olan ilacın uygulandığı yere çok ince bir tabaka şeklinde sürülmesidir. 

Garmastan Pişik KremiGarmastan pişik kreminin kullanımı 

Cildinizde tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, tüy dökücüler, sert şampuanlar, saç boyası ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız. Garmastan pişik kreminin kullanım şekli doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde yapılması gerekir. Pişik olan bölgeye ince bir tabaka oluşacak şekilde ve tahriş olmayan bölgeye taşırmayacak şekilde uygulanması gerekir. Günde iki kereden fazla kullanılmaması gerekir.

Garmastan pişik kremi yan etkileri;
 • Kurdeşen,
 • Karın ağrısı,
 • Nefes almada güçlük,
 • Ağızda, dilde, dudaklarda ve boğazda şişlik gibi yan etkileri vardır. Her ilacın olası yan etkilerinin dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Garmastan pişik kreminin kullanımı hem kolay hemde dikkat gerektirir. tahriş olan yerin yani pişiğin dışına taşırmadan sürülmesi gerekir. Aksi taktirde ciltte sorun bulunmayan yerlerde de tedaviye gereklilik oluşabilir.

Sağlıkla kalın.
]]>
Bepanten Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/bepanten-pisik-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 23:04:29 +0000 Bepanten pişik kremi, Kremin içeriğindeki etken maddesi Dekspantenol, Klorheksidin hdroklorür'dür. Bepanten pişik kremi özellikle cilt yüzeyindeki enfeksiyonlar ve mikropları öldürücü etkisinden dolayı kullanılır. Ayrıca bu e Bepanten pişik kremi, Kremin içeriğindeki etken maddesi Dekspantenol, Klorheksidin hdroklorür'dür. Bepanten pişik kremi özellikle cilt yüzeyindeki enfeksiyonlar ve mikropları öldürücü etkisinden dolayı kullanılır. Ayrıca bu enfeksiyon ve mikropların gelişmesini engelleyerek zarara uğrayan cildin yeniden yapılanmasına yani onarılmasına yardımcı olur. Özellikle Bepanten kremin pişik rahatsızlığının yanında bir çok hastalıkta kullanılır. Bu hastalıkların başında;
 • Yatak yaraları
 • Çizik, kesik ve sıyrık gibi yaralar
 • Yüzeysel yaralar
 • Pişik
 • Kuru ve tahriş olmuş cilt yüzeyi
 • Egzama
 • Güneş yanıkları
 • Deri çatlakları
 • Meme başı çatlakları
 • Enfeksiyona bağlı yaralar
 • Anüs çatlakları
 • Bacak ülseri gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. 
Bepanten pişik kremi, kullanmadan önce mutlaka hekim tavsiyesi ile hareket edilmelidir. Aksi takdirde ilacın etken maddesine alerjiniz var ise kullanmanız risk teşkil eder. Ayrıca başka bir gıda veya içeceklere alerjiniz var ise mutlaka hekime danışarak ilacı kullanmanızda fayda vardır. Bepanten pişik kreminin kullanılacağı yaranın mutlaka steril olması gerekir. İlacı bir stapül yardımı ile pişiğin veya yaranın olduğu bölgeye sürülmesi gerekir. Özellikle bebeklerde oluşan pişikler için kullanılan Bepanten pişik kremi uygulandığında bebeğe daha büyük bezler bağlanmalıdır. Sebebi de krem sürülen yerlerin hava alması gerekir. Bu sayede pişik olan bölge hava aldığı için mantarlar vede mikroplar üreme sağlayamaz ve ilaç etkisini daha hızlı gösterir. 

Bepanten pişik kremi kullanmaya başlayan kişilerin başka cilt ilacı kullanmamasında fayda vardır. Ayrıca ilacın ağız veya göze kaçınması gibi durumlarda mutlaka bol su ile durulanıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Tedavi sırasında pişiğin oluştuğu yerlerin yeniden tahrişe uğramaması ve iyileşebilmesi için sert şampuanlar tüy dökücüler, sert sabunlar ve alkollü cilt ürünlerinin kullanımından kaçınılmalıdır. Bu sayede pişiğin oluştuğu bölge daha çabuk iyileşir. 

Bepanten Pişik KremiBepanten pişik kremi kullanımı için doktor tavsiyesinin uygulanması yeterlidir. Burada önemli olan krem uygulanacak bölgenin temiz steril ve hijyenik olması çok önemlidir. 

Yan etkileri: Bir çok krem ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da olası yan etkiler aynıdır. mide bulantısı, karın ağrısı, ağızda dilde ve boğazda şişlik, karın ağrısı ve kurdeşen gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Bu tür durumlarda mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Sağlıkla kalın.
]]>
Desitin Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/desitin-pisik-kremi.html Thu, 29 Nov 2018 00:21:32 +0000 Desitin pişik kremi; Desitin kremi özellikle bebeklerde oluşan pişiklerde kullanılan bir ilaçtır. Bebeklerde yaşanan bu tür pişik rahatsızlıklarında uykuda dahil huzur ve rahatlarının bozulmaması gerektiği için pişiğin teda Desitin pişik kremi; Desitin kremi özellikle bebeklerde oluşan pişiklerde kullanılan bir ilaçtır. Bebeklerde yaşanan bu tür pişik rahatsızlıklarında uykuda dahil huzur ve rahatlarının bozulmaması gerektiği için pişiğin tedavi edilmesi çok önemlidir. Pişik sıkıntısını ortadan kaldıran, Desitin pişik kremi, dünyada çok yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bebeklerin uykularında bile tedaviye devam eden bir ilaçtır. Desitin pişik kremi çok ciddi anlamda bebeklerde oluşan pişiklerin iyileşmesinde oldukça hızlı ve pratik çözüm süren bir üründür. Ürünün içeriğindeki bileşenlerin en yüksek oranda olanı Çinko oksit' tir. Ortalama olarak yüzde kırk civarındadır. 

Bunun dışında içeriğindeki diğer bileşenler ise;
 • Beyaz bal mumu taze kokulu,
 • Beyaz vazelin,
 • E vitamini,
 • Bal mumu, Mineral yağ,
 • Metilbareben,
 • Barbadensis yaprak suyu,
 • Sarısabır,
 • Sodyum Borat,
 • Distile su,
 • Sorbitan Sesquioleate,
 • Parfüm,
 • Siklomethikone,
 • Dimethikone,
 • Hipoalerjen krem pişik giderici ürünleri bulunmaktadır. Bu bileşenler ile çinko oksit birleşerek Desitin pişik kremini meydana getirir.
Desitin pişik kreminin bir diğer özelliği ise sadece pişik de faydalı değil, bebeğinizin günlük bakımını da sağlayan yapısı ile kullanışlı bir üründür. Bu tip ürünlerin üretiminde daha çok bebeklerin bakımları için gereken tüm içeriğe sahip olmasıdır. Desitin pişik kreminin kullanımı, özellikle kirlenen bezinin değiştirilme esnasında hijyen olarak hazırlanıp temizlendikten sonra kuruması beklenir. Cilt yüzeyi kuruduktan sonra krem masaj yapar gibi hafif parmak hareketleri ile günde iki veya üç defa uygulanarak kullanılır. Ancak bebeğinizin durumuna göre Desitin pişik kremini daha az veya çok uygulayabilirsiniz. Özellikle ürünün gece uygulanması hem bebeğinizin rahat uyumasına yardımcı olur, hemde bebeğiniz uyurken çok hareket etmeyeceği için kremin etkisini göstermesi daha hızlı olur. 

Desitin Pişik KremiDesitin pişik kremi, piyasadaki benzer ürünler içerisinde en çok tercih edilendir. Pek çok açıdan diğer pişik kremlerine nazaran ideal bir pişik kremi olan Desitin krem içeriğinde bileşenleri ile hem pişiği giderici etkisi hemde bebeklerin genel bakımlarına da yardımcı yapısıyla çok etkili bir kremdir. O yüzdende tüm aile bireyleri Desitin pişik kremini daha çok tercih eder. 
]]>
Penaten Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/penaten-pisik-kremi.html Thu, 29 Nov 2018 18:46:11 +0000 Penaten pişik kremi, Avrupa'da en çok tercih edilen pişik kremidir. Penaten pişik kremi çok eski bir Alman marka pişik kremidir. Bebeğinizin, yavrunuzun koruyucu meleği sloganıyla yola çıkmış bir pişik kremidir. 150 ml. meta Penaten pişik kremi, Avrupa'da en çok tercih edilen pişik kremidir. Penaten pişik kremi çok eski bir Alman marka pişik kremidir. Bebeğinizin, yavrunuzun koruyucu meleği sloganıyla yola çıkmış bir pişik kremidir. 150 ml. metal tüpler içinde etkinliği arttırılmış çok özel bir kremdir. Bebeğinizin pişik olmuş bölgelerini nemlendirir, korur ve yatıştırır. Tahrişi önleyici bir etkiye sahiptir. Bebeğinizin poposunun kuru kalmasını sağlar ve nemli olmasını engeller. Cilt bariyerini sağlamlaştırır.

Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için en ufak bir durumda ve özellikle yaz aylarında kızarma ve pişikler meydana gelebilir. Özellikle boyun altı bölgesinde, popo kısmında, koltuk altı kısmında pişikler daha fazla görülmektedir. Fakat bebeğin bez çevresi genellikle problemli bölge olarak ele alınır. Bebeğiniz idrar ve dışkısını beze yapar, pislikler altında kalır. Bu durum uzun süre devam ettiğinde nemli bölgede mikroorganizmalar hemen çoğalmaktadır. Bakterilerin ve mikropların çoğalması ile birlikte popo kısmında pişikler, kızarıklıklar ve döküntüler meydana gelmektedir. Kırmızılıklar, pişikler ve döküntüler kaşıntı ile birlikte bebeği oldukça rahatsız eder. Kaşıntı, batma ve acı hisseden bebeğiniz sürekli ağlar. Hatta gün içinde hiç uyumamaya başlar. Bu durumu engellemek için bebeğinizin cildini daima kuru ve temiz tutmanız gerekir. Bunun dışında cildi koruyacak, cilt bariyerini sağlamlaştıracak, cilt toleransını arttıracak pişik kremleri kullanmanız gereklidir.

Penaten pişik kremi cildi yatıştırır, kızarıklıkları engeller, bebeğin cildini besler, nemlendirme özelliği ile nemlendirir ve rahatlatır. Aynı zamanda penaten pişik kremi bazı mikroorganizmaların oluşumunu ve çoğalmasını engeller. Enfeksiyonu engelleyici özelliğinden dolayı bakteri ve virüslerin oluşmasını ve çoğalmasını engeller.

Penaten Pişik KremiPenaten pişik kreminin bebeklerde kullanımı,

Penaten pişik kremininl hafif bir kokusu vardır. Penaten pişik kremi sayesinde bebeğiniz kesintisiz, huzurlu bir şekilde rahat rahat uyur. Penaten pişik kremini sürmeden önce pişik olan bölgelerin temizlenmesi ve kurulanması gerekmektedir. Genellikle bebeğinize ılık bir duş aldırdıktan sonra pişik kremini uygulamanız önerilir. Penaten pişik kremi cilde nefes aldırmaktadır. Penaten pişik kreminin bebekler için uygunlu dermatologlar tarafından test edilmiş olup onaylanmıştır. Bebekler için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
]]>
Dalin Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/dalin-pisik-kremi.html Fri, 30 Nov 2018 07:21:59 +0000 Dalin Pişik Kremi; Dalin pişik kremi, pişik ve kızarıklıklara karşı kullanımından itibaren etkin bir koruma sağlar. Dalin pişik kremi boya maddesi içermez. Dalin pişik kremi içerinde bulunan çinko oksit sayesinde ciltte koruyuc Dalin Pişik Kremi; Dalin pişik kremi, pişik ve kızarıklıklara karşı kullanımından itibaren etkin bir koruma sağlar. Dalin pişik kremi boya maddesi içermez. Dalin pişik kremi içerinde bulunan çinko oksit sayesinde ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur ve bebeğin cildini pişiklerden korur. Dalin pişik kreminin içinde allantoin diye bir madde bulunmaktadır bu madde karakafes isimli bir bitkiden elde edilir. Dalin pişik kreminin içinde bulunan allantoinde bebekleri pişik ve kızarıklıklardan korur. Dalin pişik kreminin içinde antibakteriyel katkı maddeside bulunmaktadır. Dalin pişik kremi antibakteriyel etkisi ile bakterilerin bebeğin bez bölgesine yerleşmesini ve çoğalmasını engeller. 

Dalin pişik kremi, bebek cildine güvenle kullanabilirsiniz. Dalin pişik kremi hipoallerjeniktir. Dalin pişik kremi klinik testlerden geçmiştir. Dalin pişik kremi bebeğinizin cildinin pH değeri ile uyumludur. Dalin pişik kremi alkol ve paraben içermez. bebeklerin cildi doğumdan sonra iki yaşına kadar gelişimini tamamlamadığı için dış etkenlere karşı korumasızdır ve hassasdır. İdrar ve dışkı nedeniyle bebeğin cildini koruyan tabaka zarar görür. Dalin pişik kremi düzenli olarak kullanılırsa bu koruyucu tabaka korunur ve böylece bebeğin cildinde pişik ve kızarıklıklar olmaz. 

Dalin Pişik Kreminin Kullanım Amacı; 
 • Ciltte koruyucu tabaka oluşturmak, 
 • Cildi kızarıklıklara karşı korumak, 
 • Cilde bakterilerin yerleşmesini ve çoğalmasını önlemek,
Dalin Pişik KremiDalin Pişik Kreminin Kullanımı; 

Dalin pişik kremini kullanmadan önce bebeğin bez bölgesini sabun ile yıkayıp iyice kurulayın. Kuruladıktan sonra bir süre bebeğin altını açık bırakın ve bebeğin cildinin nefes almasını sağlayın. Bebeğin cildi temizlendikten ve dinlenip nefes aldıktan sonra dalin pişik kremini hergün düzenli olarak bebeğinizin bez bölgesine ince bir tabaka halinde sürün.  Böylece bebeğiniz için etkin bir koruma sağlamış olursunuz. 

Dalin pişik kremi,içerisinde bulunan jabo yağı ile cildi yeniler ve canlandırır, paptya suyu ile bebeğin cildindeki gerginliği alırve ferahlatır. Dalin pişik kremi içerisinde bulunan badem yağı ile cildin nem seviyesini ayarlar ve parlak canlı bir cilt olmasına yardım eder. Dalin pişik kreminin güveninirliği  uluslar arası ECOCERT firması tarafından onaylanmıştır ve organik ürün sertifika verilmiştir. 

Sağlıklı günler.
]]>
Neoplus Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/neoplus-pisik-kremi.html Fri, 30 Nov 2018 16:06:11 +0000 Neoplus Pişik Kremi; Neoplus pişik kremi, bebeğin cildini pişik oluşumuna karşı korur ve oluşan pişik tedavisinde kullanılmaktadır. Neoplus pişik kremi bebğinizin henüz gelişimini tamamlamamış olan cildini idrar ve dışkını Neoplus Pişik Kremi; Neoplus pişik kremi, bebeğin cildini pişik oluşumuna karşı korur ve oluşan pişik tedavisinde kullanılmaktadır. Neoplus pişik kremi bebğinizin henüz gelişimini tamamlamamış olan cildini idrar ve dışkının  tahrişlerinden korur. Bez bölgesinde idrar ve dışkının oluşturduğu tahrişi önlemek için neoplus pişik kremi kullanılmalıdır. Neoplus pişik kremi bebeğin cildi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve bebeğinizin cildini pişiklere karşı korur. Önemli olan pişiği olmadan önlemektir. Çünkü önlemek tedaviden daha kolaydır. Bebeğinizin neşeli ve sağlıklı olması rahat bir uyku uyamasını istiyorsanız bebeğinizi pişiklerden koruyun. Bebeğinizi pişiklerden korumanın yolu bebeğin kişisel bakımına özen göstermek ve neoplus pişik kremi kullanmakla sağlanabilir.  

Neoplus Pişik Kreminin İçeriği; 

Çinko oksit, lanolin, gliserin, D-panthenol, allantoin, E vitamini, jojoba yağı, fındık yağı ve buğday yağı bulunmaktadır.  Neoplus pişik kremi çinko oksit ile ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur. Allantoin ile pişik ve kızarıklık oluşmasını engeller. 
Gliserin ile cildi nemlendirir. Neoplus pişik kreminin içindeki lanolin bebeğinizin cildini yumuşatır ve cildi yatıştırcı etki gösterir. neoplus pişik reminin içindeki E vitamini cildi parlatır, jojba yağı ise bebeğin bez bölgesini tazeler, ferahlatır ve nemlendirir. neoplus pişik kreminin içinde bulunan D panthenol cildi nemlendirir, fındık yağı bebeğinizin cildine esneklik kazandırır, buğday yağı ise antioksidan özelliği vardır ayrıca pişiğin leke bırakmasına engel olur. 

Neoplus Pişik KremiNeoplus Pişik Kreminin Kullanımı; 

Neoplus pişik kremi kulanımında önce bebeğin bez bölgesi iyice temizlenir ve kurulanır. Günlük olarak üç kez kullanılabilir. Özellikle gece yatmadan bebeğinizin kişisel bakımını yapın ve kalın bir tabaka halinde bebeğiniz bez bölgesine sürün. Neoplus pişik kremini bu şekilde düzenli olarak kullanırsanız beeğinizi pişiklerden korumuş olursunuz. 

Neoplus pişik kremini bebeğinizin doğumundan itibaren günde üç kez bez bölgesine sürerek bebeğinizi pişikler koruyabilirsiniz. Düzenli ve özenli kullanımda bebeğinizi korur ve mutlu bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı günler.
]]>
Chicco Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/chicco-pisik-kremi.html Sat, 01 Dec 2018 14:53:32 +0000 Chicco Pişik Kremi, Chicco pişik kremi bebeğinizin bez bölgesinde oluşaka pişikler önler. Chicco pişik kremi yüzde yüz hipoallerjeniktir. Chicco pişik kremi, bebeğinizi bebek bezinin neden olduğu pişik ve kızarıklıklardan kor Chicco Pişik Kremi, Chicco pişik kremi bebeğinizin bez bölgesinde oluşaka pişikler önler. Chicco pişik kremi yüzde yüz hipoallerjeniktir. Chicco pişik kremi, bebeğinizi bebek bezinin neden olduğu pişik ve kızarıklıklardan koruyucu bir tabaka oluşturarak korur. Chicco pişik kremi içerisinde bulunan çinko oksit ile bebeğin cildinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Çinko oksit sayesinde oluşan koruyucu tabaka ile dışkı ve idrarın neden olacağı tahrişi engeller. Chicco pişik kreminin içinde bebeğin cildine zarar verecek herhangi bir madde yer almaz. 

Chicco Pişik Kremi Kullanımı; Chicco pişik kremini kullanmadan önce bebeğinizin bez bölgesini dışkı ve idrardan güzelce temizleyin ve kurulayın. Mümkün olduğunca bebeğinizi tekrar bezlemeden önce altını 1-2 saat açık bırakın ve bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlayın. Daha sonra bebeğinizin bez bölgesine chicco pişik kremini ince bir tabak halinde sürün ve bebeğin bez bölgesine nazikçe masaj uygulayın. 

Chicco Pişik KremiChicco Pişik Kremi İçeriği; Çinko oksit, bebeğin cildinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve cilde nefes aldırır. Pantenol, bebeğin cildini yeniler. Chicco pişik kremi içerisinde bulunan provitamin B beş ile cildi korur. Chicco pişik kremi doğal buğday özü ilede cildi dışkı ve idrarın tahrişlerinden korur. Chicco pişik kreminin içerisinde bulunan süt proteinleride bebeğin cildinin tahrişlere karşı direncini artırır.  Chicco pişik kremi kesinlikle SLS ve SLES isimli cilde zarar veren maddeleri içermez.Chicco pişik kremi paraben, alkol ve boya  içermez. Chicco pişik kremi hassas ciltler için gerekli her türlü testten geçirilmiştir ve hassas ciltlerde kullanılabilir. 

Chicco pişik kremini düzenli olarak kullanalım ve bebeğimizi koruyalım. Chicco pişik kremi ile bebeğimizin cildini pişik ve kızarıklıklardan koruyalım onun huzurlu, mutlu ve neşeli olmasını sağlayalım.
]]>
Bübchen Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/bubchen-pisik-kremi.html Sat, 01 Dec 2018 16:14:31 +0000 Bübchen Pişik Kremi, Bübche pişik kremi bebeğinizi dışkı ve idrarın tahriş edici etkisinden korur. Bebeğimizin cildi iki yaşına kadar dış etkenler karşı çok hassasdır. Bübchen pişik kremi bu dönemde kullanılırsa bebeğ Bübchen Pişik Kremi, Bübche pişik kremi bebeğinizi dışkı ve idrarın tahriş edici etkisinden korur. Bebeğimizin cildi iki yaşına kadar dış etkenler karşı çok hassasdır. Bübchen pişik kremi bu dönemde kullanılırsa bebeğin cildini korur. Bübchen pişik kremi, dünya sağlık örgütü ve AET tarafından onaylanmıştır. Bübchen pişik kremi Alman dermatoloji derneği ve Avrupa kalite yönetimi tarafından onaylanmıştır. Bütün anneler gönül rahatlığı ile kullanabilir. Bübchen pişik kremi ayrıca ISO dokuz bin bir ve ISO on dört bin bir çevre koruma ödülünü almıştır. Bübchen pişik kremini kullanırken aklınızda soru işaretlerine yer bırakmayacak kadar güvenlidir. Hem bebeğinizi hemde çevrenizi korur. Ambalajı geri dönüşüm içinde uygundur. 

Bübchen Pişik Kreminin Kullanımı; Bübchen pişik kremi sabunla temizlenmiş ve kurulanmış bebeğin cildine ince bir tabaka halinde sürülür. Bübche pişik kremini bebeğinizin doğumundan itibaren kullanabilirsiniz. Bübchen pişik kremini sürmeden bebeğinizin cildini muhakkak havalandırın ve bebeğinizin cildinin nefes almasına izin verin. 

Bübchen pişik kreminin içeriği; Çinko oksit, koruyucu tabaka oluşturur ve bebeğinizin cildini dış etkenlere, dışkı ve idrarın neden olduğu tahrişlere karşı korur. Bübchen pişik kreminin içindeki papatya, bebeğinizin cildini canlandırır. Bübchen pişik kreminde bulunan bal mumu, bebeğinizin cildini nemlendirir.  Bübchen pişik kreminin içerisinde bulunan karite yağı, cildi yeniler ve nemlendirir. Bübchen pişik kremi lebetran isimli balık yağı içerir. Bu balık yağının onarıcı ve cilt yenileyici özelliği vardır. Bübchen pişik kremi pantenol  ile bebeğinizin cildini yumuşatır. Bübchen pişik kremi ayrıca içerisinde bulunan allantoin ile bebeğinizin cildindeki tahrişleri engeller ve pişik oluşumunu önler. Bübchen pişik kremi oluşturduğu koruyucu tabaka ile pişiği önlediği gibi, oluşmuş pişik varsa onuda tedavi eder. 

Bübchen Pişik KremiBübchen pişik kremi dış etkenlerden tahriş olmuşsa, gerilmişse ve kızarmış ise bebeğinizin cildinde yenilenme sağlar. Bübchen pişik kremi doğal içerklidir, gözenekleri tıkamaz ve mineral yağ içermez. Bübchen pişik kremi buğday proteinleri içermez ve alerji yapmaz. Bitkisel içeriklidir, ve parfüm içermez. Bübchen pişik kremi dermatolojik olarak test edilmiş ve anneler güvenle kullanabilir. Sağlıklı günler. 
]]>
Uni Baby Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/uni-baby-pisik-kremi.html Sun, 02 Dec 2018 13:09:24 +0000 Uni Baby Pişik Kremi; Uni baby pişik kremi oluşturduğu koruyucu tabaka ile bebeğinizin cildini uzun süre pişik ve tahrişlere karşı korur. Uni baby pişik kremi dermatolojik olarak test edilmiştir. Uni baby pişik kremi alkol, parabe Uni Baby Pişik Kremi; Uni baby pişik kremi oluşturduğu koruyucu tabaka ile bebeğinizin cildini uzun süre pişik ve tahrişlere karşı korur. Uni baby pişik kremi dermatolojik olarak test edilmiştir. Uni baby pişik kremi alkol, paraben, boya,sülfat ve alerji yapacak madde içermemektedir. hassas olan bebek ciltleri için özel olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Uni baby pişik kremi bebeğin cildine çok kolay bir şekilde uygulanabilir. Uni baby pişik kremi çok kolay emilir ve bebeğiniz cildini tahrişlerin etkilerinden korumak için hemen etki eder. Uni baby pişik kremi 30-75 mililitre olarak iki form şeklinde üretilmiştir. Bebeğinizin cildini nemlendirir ve bebeğinizin cildini rahatlatır. 

Uni Baby Pişik Kremi
Uni Baby Pişik Kremi Kullanımı;
Uni baby pişik kremi bebeğinizin her altını değiştirdiğinizde kullanabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizin bez bölgesini güzelce dışkı ve idrardan temizleyin. Sonra kurulayın ve bebeğinizin altını cildinin nefes alması için en az beş on dakika açık bırakın. Bebeğinizi bezleyeceğiniz zaman önce uni baby pişik kremini bez bölgesine ince bir tabak halinde sürün ve sonrada bezleyin. Uni baby pişik kremini bebeğinizin doğumundan itibaren kullanabilirsiniz. Kremi her türlü cilt tipinde kullanabilirsiniz. 

Uni Baby Pişik Kremi İçeriği: İçerisinde bulunan çinko oksit ile bebeğin bez bölgesinde koruyucu bir tabak oluşturur ve  bebeğinizin cildin tahrişlere karşı korur, ayrıca oluşmuş bir pişik varsa onuda iyileştirir. Uni baby pişik kreminin içerisnde bulunan panthenol de çinko oksit ile birlikte bebeğinizi pişiklerden korur, oluşmuş pişik ve kızarıklıkları tedavi eder. Kremin içerisinde bulunan balık yağıda içerisinde bulunan A-D-E vitaminleri ile cildi yeniler.  

Uni baby pişik kremi, bebeğinizin hassas cildi için özel olarak üretilmiştir. Bebeğinizin narin cildi tarafında kolayca emilecek şeffaf şekilde üretilmiştir. İçerisinde bulunan bitkisel özler ile bebeğinizin cildinin nem dengesini sağlar. Uni baby pişik kremi çok kolay emildiği için bebeğinizin cildini besler. Uni baby pişik kremini bebeğinizin narin cildine günlük her bez değişiminde uygulayın, sizde bebeğinizde mutlu olun.  
]]>
Mustela Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/mustela-pisik-kremi.html Mon, 03 Dec 2018 12:14:37 +0000 Mustela Pişik Kremi, Mustela pişik kremi pişik ve tahriş oluşumunu önlemede yardımcıdır. Mustela pişik kremi, çinko oksidin bariyer oluşturucu etkisi sayesinde idrar ve dışkı gibi bebeğin cildin de tahriş edici durumların ol Mustela Pişik Kremi, Mustela pişik kremi pişik ve tahriş oluşumunu önlemede yardımcıdır. Mustela pişik kremi, çinko oksidin bariyer oluşturucu etkisi sayesinde idrar ve dışkı gibi bebeğin cildin de tahriş edici durumların oluşumunu önler. Bebeğinizin cildini dışkı ve bebek bezinin neden olduğu zararlı dış etkenlerden korur. Mustela Kremin içinde bulunan B5 ve F vitaminleri sayesinde pişik oluşumunu engeller. Bebeklerin hücrelerinin beslenmesine yardımcı olur. Kızarıklığı önler cildi dinlendirir. B5 ve shea Butter (karite ağacı yağı) sayesinde tahrişi azaltır ve cildi yumuşatır. Mustela pişik kremi cildin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Mustela pişik kremi kokusuylada ayrıca bebeklerinizin mis gibi kokmasını sağlar. Mustela pişik kremi dermatolojik testlerden geçmiştir. Mustela Pişik kremi elli ve yüz mililitre tüpler halinde kullanıma sunulmuştur. Mustela pişik kreminin içinde paraben, phthalate, phenoxyethanol kesinlikle içermez. Bebeğinizin güvenliği için dermatolojik testlerden geçirilmiştir.

Mustela Pişik Kreminin İçeriği
 • Avokado perseose, Cildi rahatlatır.
 • Alkasya oxeoline, Cildi korur, 
 • Ayçiçeği yağı distilatı,  cildi destekler,
 • Çinko oksit, cildi korumak,         
Mustela Pişik Kreminin Görevi
 • Pişiği önleme, 
 • Cildi dinlendirir, 
 • Cildi korur, 
 • Cilt hücrelerini besler, 
Mustela Pişik KremiMustela Pişik Kremi Nasıl Kullanılır Bebeğinizin bezinin değiştirirken, önce bebeğin cildini temizleyin kurulayın daha sonra kalın koruyucu bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. Sonrada bebeğinizi temiz bir bez ile bezleyin. Bebeğin doğumundan hemen sonra kullanmaya başlanabilir. 

Bebek cildi sıfır, iki yaş arası gelişimini tamamlamadığından dış etkenlere karşı hassastır. Cildin idrar ve dışkıya maruz kalması ile cildin koruyucu tabakası hasar görür. Mustela pişik kremi koruyucu tabakayı korur ve bebekleri rahatlatır. 

Mustela pişik kremi tüm cilt tiplerine uygundur. Alerjik reaksiyonları en aza indirgeyecek şekilde formüle edilmiştir. Hassas ciltlerde yüksek toleransa sahiptir. Parfüm ve koruyucu içermez, yüzde doksan sekiz doğal bir üründür.
]]>
Kadınlarda Pişik https://www.pisik.gen.tr/kadinlarda-pisik.html Mon, 03 Dec 2018 21:12:30 +0000 Kadınlarda pişik, bilindiği gibi yaz aylarında genelikle kadınlarda pişik oldukça sıkça yaşanır ve sıkıntı yaratır. Hijyen kurallarına ve kişisel bakımına özen gösteren kadınlarda ise sıkça rastlanabilir bir soru Kadınlarda pişik, bilindiği gibi yaz aylarında genelikle kadınlarda pişik oldukça sıkça yaşanır ve sıkıntı yaratır. Hijyen kurallarına ve kişisel bakımına özen gösteren kadınlarda ise sıkça rastlanabilir bir sorundur. Günlük yaşantıda kadınların bir çok yaptığı işler sonucu aşırı terlemesi ile oluşan pişikler kötü görüntünün yanı sıra, kaşıntı ve yanma gibi oluşan durumunda bazen çok zor durumlar yaşanması mümkündür. Kadınlarda pişik olması oldukça huzursuzluk yaratmaktadır. Pişik olan bölgelerde genelde bacak arası, kol altı ve genital bölge gibi yerlerde oluşması kişiyi oldukça rahatsız eder. Bir çok kadınların bu sebepten dolayı doktora gitmek zorunda kalmıştır. Kullanılan pişik önleyici kremler ve gerek görülür ise ağız yolu ile alınan ilaçlar ile pişiğin geçmesine yardımcı ilaçlar kullanılarak bir çok bayanın bu şekil önlem aldığı ve tedavi gördüğü bilinmektedir.  Kadınlarda pişik olması ise kaşıntı ve kızarıklıkla ortaya çıkar. Her ortamda kaşımak mümkün olmadığı durumlar karşısında oldukça huzursuz olurlar.  Buda ciddi sıkıntılar yaşamaya sebebiyet etmektedir. 

Kadınlarda pişik nedenleri nelerdir
 • Öncelikle bir çok kadının aşırı yeme düzensizliği ve asitli içecekler, sebebiyet pişik olma nedenlerindendir.
 • Kadınlarda oluşan kilo problemleri ile oluşan pişiklerin sebebiyet vermesi.
 • Bir çok kadının kimyasal mendil kullanarak vücudun sürülmemesi gereken yerlerinde kullandığı ıslak mendiller.
 • Kadınların tutkun olduğu sentetik iç giyim ve dış giyimler. Ayrıca çok dar giyilen kıyafetler.
 • Bazı kadınlarda ise temizlik yeterince uygulanmaması ve hijyen kurallarını bilmemesi.
 • Genel olarak kadınlarda görülen aylık  adet dönemleri.
 • Vücudun belirli bölgelerinde yetersiz olan temizlik ve basur sebeplerinden kaynaklı pişikler ortaya çıkar.
Kadınlarda PişikKadınlarda pişik tedavi yöntemleri nasıl olmalı: tedavi gerektiren belirtilmiş bu durumlar ise ilaç kullanılmadan kendiliğinden geçmez. Kadınlarda pişik oluşması her seferinde olup tekrarlıyor ise doktorunuzun uygulayacağı tedavi de kullanılan ilaçlar, ise kortizonlu olacaktır. Bu genel olarak kullanılması mecburi bir tedavi yöntemidir. 

Kadınlarda pişik sürekli tekrar ediyor ise ayrıca kortizon ve pomat ilaçların tedaviye olumlu cevap vereceğini görürsünüz. Kullanılacak olan kortizonlu krem ve ilaçların, yan etkisi fazla olması nedeni ile bu tür ilaçlar uzun süreli kullanılmamaktadır. Kadınların kullanacakları ilaçlar ise düzenli kullanılması oldukça önemli bir durumdur. Düzenli kullanılmayan hiç bir ilaç ve krem fayda göstermez. Aynı zamanda kişilerin bölgesel pişik olan yerlerinde hassasiyet oluşmaktadır.

Deri tam anlamı ile kaşıntı ve yanma sebebi ile tahriş olarak üst tabakadaki deri zamanla ölü deri şeklini alacaktır. Tedavide kullanılan kremler öncelikle kadınlarda pişik bölgesinin temizlenmiş olması gerekir. Temiz olan pişik bölgesine ince tabaka halinde kullanılan krem sürülerek kişi bir süre dinlenmelidir. Kullanılan ilaçlar ise kısa süre içinde etkisini gösterir. Böylelikle bir daha tekrar etmeme dileği ile pişikten kurtulabilirsiniz. Kadınlarda hassas olan bölgelerin daha dikkat ederek temiz ve hijyen tutmaları sağlık açısından son derece önemlidir. Ayrıca sürekli pişik olan bölgelerde, derinin rengi değişerek koyu bir hale gelmektedir. Deride oluşan lekeler ise pişik nedeni ile oluşarak uzun zaman kötü görüntüye sebep olur. Böyle oluşan durumlara sebebiyet verilmemeli pişik olunca zaman kaybetmeden önlem alınabilir. Hiç bir hastalık ertelenmemeli kadınlarda oluşan pişikler ise ciddiye alınarak önlemleri alınmalıdır. Unutulmamalı ki kadınların kendi vücut bakımlarına itina ile değer vermelidirler.
]]>
Bebeklerde Pişik https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-pisik.html Tue, 04 Dec 2018 16:10:48 +0000 Bebeklerde Pişik, genellikle bez bağlanan bölge neme ve orada tahriş edici etkenlere maruz kalır. Bu olay sonucunda da bebeklerin pişik olması kaçınılmaz bir olaydır. Bu pişik durumu ishal olan bebeklerde daha fazla görülmektedi Bebeklerde Pişik, genellikle bez bağlanan bölge neme ve orada tahriş edici etkenlere maruz kalır. Bu olay sonucunda da bebeklerin pişik olması kaçınılmaz bir olaydır. Bu pişik durumu ishal olan bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi dışkının sıvı olması ve çocuk ihtiyacını yaptıktan sonra bir süre o şekilde hareket edip o bölgenin tahriş olmasına sebep olacaktır. Bu olay karşısında annelerin bebekler için dikkat etmesi gerekir sürekli bezlerini kontrol etmelidirler. Bu durum bez değişimlerinde göze çarpmayabilir gözden kaçabilir fakat bir kaç gün geçtikten sonra şiddetlenerek bebeklerde ortaya çıkacaktır. Çok nadir olarak görülse de alerjik durumlar da bebeklerde pişik olarak meydana gelmektedir. Beklerde pişik uzun sürüyor ise bu iş ciddiye gidebilir bebeğin pişik olduğu yeri enfeksiyon kapabilir ve buda yaraya dönüşerek bebeği çok rahatsız eder ve sürekli huysuzlanma durumu meydana getirir. Yaraya dönüşen pişik kabuk bağlar ve sonrasında soyularak yok olur fakat bu süreç uzun ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu bölgeler temiz tutulmalıdır yoksa bakteri ve mayaların üremesi kolaylaşır ve hastalık başka yerlerde bulaşabilir.

Koltuk Altı Pişikleri,

Bebeklerde pişik olarak görülen bir diğer noktada koltuk altıdır. Bu bölgelerde pişik oluşmasının sebebi bebekler daha kollarını ve ayaklarını fazla hareket ettiremezler ve bu nedenle kollar kalkmadığı ve koltuk altının hep nemli olması sebebi ile koltuk altında bir pişik olması ciddi bir şekilde söz konusudur. Apış aralarında da bu sebeple pişik oluşumu baş göstermektedir. Bu durumlarda yapılması gereken bebeklerin koltuk altları terli ve nemli olmayacak sürekli kontrol edilip silinecek ve sık sık kıyafet değiştirilecek. Bebeklerde pişik genellikle koltuk altı ve apış aralarında meydana gelmektedir. 

Bebeklerde PişikBebeklerde Pişik Yarası,

Bebeklerin pişiği birkaç günden fazla sürer mantar veya herhangi bir enfeksiyona dönüşür ise hemen bir doktora başvurmanız gerekebilir. Çünkü pişikler geçmeyip zamanla şiddetlenerek ve yayılmaya başlar ise bebekler de kalıcı izler oluşabilir bunun sebebi ise bu yaşlarda bebeklerin vücut tenleri yani derileri çok hassas olur en ufak yara ciddi olarak benimsenir bu sebeple pişik büyüyerek yayılırsa bebekler için çok tehlikeli bir hal alabilir. Bebeklerde pişik yaraları dairesel pul lezyonları şeklinde ve etrafı kırmızı dokulu kalkmış uçlardan oluşmaktadır. Mantara çeviren pişikleri umursamazlık yapmayın hemen bir uzman hekime başvurunuz.

Bebeklerde Diğer Pişik Sebepleri
 • Bebeklerin derilerinin çok hassas olması
 • Doğal bölge koruyucu yağları yok eden sert sabun kullanımı
 • Bebeklerin bezlerinin üstüne giydirilen plastik donlar, bu plastik donlar bebeklerin o bölgesinin nemlenmesine ve o bölgede bakterilerin gelişimine katkı sağlamasına yol açar
 • Sürtünme, bebeklerin bezlerinin hassas bebeklerde veya tombul bebeklerde sürtünerek derisini tahriş etmesi
Bebeklerde Pişik Tedavisi,

Bebeklerde çok fazla rastlanan tahrişe bağlı olan pişiklerde bebeklerin bezlerinin sık sık değişmesi ve ara ara pişik olan bölgenin açık bırakılarak nemlenmesini önlemek iyileştirici bir yöntem olacaktır. Bebeğiniz her kaka yaptığında elinizden geldiğince hemen bezi değiştirin hiç zaman kaybetmeyin. Bu arada bir uzman hekime de başvurun ve sizlere önereceği kremler hem bebeğinizin açısından koruyucu hem de iyileşmeyi hızlandırmış olacaktır. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde poposunu güzelce temizleyin, kurulayın ve pudralayın. Bebeğinizi güneşin altında bebek bezi ile dolaştırmayın çünkü bebek bezinin bazı kısımları naylon olduğundan bebeğinizin poposunu terletecek ve bir süre sonra canını yakacaktır. Bu gibi durumlarda dışarı çıkmadan pişik kremleri sürün ve sürmeden önce bölgenin kuru olup]]> Apış Arası Pişik https://www.pisik.gen.tr/apis-arasi-pisik.html Wed, 05 Dec 2018 12:52:58 +0000 Apış arası pişik, genellikle çocuk ve bebekler de daha sık görülen bu durum yetişkinlerinde ortak sorunlarından biridir. Mevsimler olarak yaz aylarında terleme olanağı daha çok olduğu için pişik durumu daha çok görül Apış arası pişik, genellikle çocuk ve bebekler de daha sık görülen bu durum yetişkinlerinde ortak sorunlarından biridir. Mevsimler olarak yaz aylarında terleme olanağı daha çok olduğu için pişik durumu daha çok görülür. Ancak aşırı kilo potansiyeli ve kıyafetlerinde bu durum ile bağlantısı vardır. Kişinin acı çekmesine ve yürümede zorluk yaşamasına yol açan apış arası pişiği, kronik ve akut olarak kişide görülebilir.

Apış arası pişik neden olur

Vücut yapısı nedeniyle oluşan ter pişiğe neden olmaktadır. Apış arasının sürekli nemli ve ıslak kalması sürtünme nedeniyle tahriş ve devamında pişiğe yol açtığı için bölgenin kuru kalması veya pişik önleyici kremler ile bölgenin bakımının yapılması önerilir. Eğer bu durum kişide çok sık görülüyor ise mutlaka doktor tavsiyesi ile pişik önleyici krem ve jeller kullanılmalıdır. Yürüme de zorluk yaşanmasına ve kişinin moralinin düşmesine neden olan apış arası pişiği yetişkinlerde daha çok aşırı kiloya bağlı olarak görülür ve vücut yapısından kaynaklanabilir. 

Apış Arası Pişik

Apış arası pişiğe ne iyi gelir

 • Öncelikle kişinin apış arasında pişik olmasına neden olan faktör aşırı kilo ise kişinin zayıflaması ilk planda tutulur. Bacakların normalden fazla kilolu olması ve sürtünme yapması pişiğe yol açacağı için bacak bölgesinden kilo vermek daha iyi olacaktır.
 • Bölgeye bebek pudrası sürmek sürtünmeden dolayı oluşan pişiği önleyecektir. Aynı zamanda bölgenin sürekli terlemesini ve ıslak kalmasını da önleyeceği için kişinin rahat etmesini sağlayacaktır.
 • Dar iç çamaşırı yerine daha rahat ve biraz uzun olan şort kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Dar iç çamaşırları bölgenin daha çok tahriş olmasına yol açabilir. Bu da kişinin acı yaşamasına yol açacaktır. Bunu önlemek için pamuk oranı yüksek olan rahat iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Pişik olan bölgenin bulunduğu yerde mantar enfeksiyonu olmaması için mutlaka ilaç tedavisine başlanmalıdır. Eğer mantar hastalığından kaynaklanan apış arası pişiği varsa doktor tavsiyesi ile uygun ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Çinko içerikli pişik jelleri ve kremleri bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Özellikle çinko içerikli kremlerin ince bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekir. Yoğun olarak sürülür ise bölgenin iyileşme sürecini de uzatabilir.
 • Apış arası bölgesini evde bulunduğunu zamanlar da havalandırmanız ve rahatlamasını için ılık su ile yıkayıp kurulamanız iyi gelecektir.

Apış arası pişik tedavi

Apış arası pişiğinin ilk tedavisi evde yapılabilir. Bölgenin ılık su ile sabun ve benzeri kozmetik ürünleri kullanmadan yıkanıp kurulanması gerekir. Böylelikle mantar enfeksiyonu riski de azaltılabilir. Temizlenmiş olan bölgeye doktor tavsiyesi ile alınan kremler sürülmelidir. Bu hastalık için verilen ilk tedavi yöntemi krem olmaktadır. Eğer bölgede mantar oluşmamış ise apış arası pişiği uygun krem ile tedavisinin yapılması halinde birkaç gün içerisinde geçecektir. Eğer apış arası pişik normalden uzun süreli devam ediyorsa bölgede iltihaplanma veya mantar sorunu olması anlamına gelebilir. Bunun için tekrar doktora görünmeniz daha sağlık olacaktır. 

]]>
Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.gen.tr/pisik-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 22:49:10 +0000 Pişik nasıl geçer, Pişik oluşumunu engellemeye yönelik bazı püf noktalarına kesinlikle uyulması gerekiyor. Pişik tedavisine olumlu sonuçlar alamayan hastalar bu durumlarda hemen bir deri hastalıkları uzmanına başvurması gerek Pişik nasıl geçer, Pişik oluşumunu engellemeye yönelik bazı püf noktalarına kesinlikle uyulması gerekiyor. Pişik tedavisine olumlu sonuçlar alamayan hastalar bu durumlarda hemen bir deri hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir. İlk yapılması öngörülen tedavi şekli vazelin ve çinko içeren krem tedavisi süreci olarak tavsiye edilir. Bebeklerde ve çocuklar her bez değişimi sonrası ciddi anlamda iyi temizlendikten sonra nemini alarak kuru olduğundan emin olduktan sonra deriye fazla ağır bastırmadan tahriş olan yere sürülür. Yetişkinlerde pişik nasıl geçer diye soracak olursanız aynı yöntemle tedavi edilir. Yine tahriş olan bölgenin kuru olması sağlanır kesinlikle nemli bırakılmaz ve ardından doktorunuzun önerdiği vazelin yada pişik kremleri bölgeye sürülerek tedavi edilir. Bu tedavi yapılırken hijyene çok dikkat edilmesi gerekir yoksa yetişkin ve bebeklerde de olmak üzere enfeksiyona yol açabilirsiniz ve hastalığın ciddiyetini ve riskini çoğaltabilirsiniz. Eğer pişik enfeksiyon kapar ise bu sefer tedavi yöntemi değişip oral yoldan doktor tavsiyesi ile antibiyotik ilaçlar kullanımı devreye girecektir.  

Pişik nasıl geçer sorusunun bazı cevapları da şunlardır : 
 • Pişik oluşumunu bebeğinizde fark ettiyseniz hemen bebeğinizin cildini alternatif bir sabunla yıkayın ve nemli kalmamak sureti ile yıkadığınız bölgeyi güzelce temiz bir bez veya havlu ile kurutun.
 • Bebeğinizi sürekli bez ile dolaştırmayın, günün belli zaman dilimlerinde altını açın cildi açık kalsın ve belli bir zaman hava ile temas etsin.
 • Kullandığınız bezin kuru olmasına, bebeğinizin cildine ve kilosuna uygun olup olamasına çok dikkat edin.
 • Bebeklerin altını temizlemede kesinlikle ve kesinlikle kolonya kullanmayın ve sürmeyin pişik oluşumuna destek olarak öngörülür.
 • Genellikle pudra ve pudralı ürünler almaya ve kullanmaya özen gösterin.
 • Yetişkinlerde ise pişik kremleri ve vazelin kullanımı çok yaygın olarak bilinir.
 • Pişik kremleri sürülürken bacak aralarında toplanmamalı ve iyice o bölgeye yedirilmelidir.
 • Pişik sorununuz tüm bu tedavi uygulamalarını yaptığını taktirde hala geçmiyor ise hemen bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.
Pişik Nasıl GeçerPişik için bitkisel tedavi,

Doktora başvurmadan pişik nasıl geçer sorusuna bir cevap da bitkisel tedaviden geliyor. İnsanları rahatsız eden, ağlatan, zor geçen ve geçmesi için denenmedik yol kalmayan pişiklerin bir çözümde doğal bitkisel ürünlerdir. 
Çiğ Zeytinyağı : Zeytinyağının cilt için çok faydalı ve etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir. İçerisinde antioksidanların çok olması, A ve E vitaminleri bulunması, ve gözenekleri kapatmadan ciltte yumuşama etkisi yarattığı ve anti bakteriyel özelliği ile vücutta eşsiz bir tedavi yöntemi oluşturuyor. Bu zeytinyağının çiğ olması da çok önemlidir bu şekilde birkaç damla pamuğa damlatılarak pişik oluşan bölge ufak ufak masajlar şeklinde zeytinyağı yedirilir ve kişinin pişik sorunu bir kaç sefer sürmede ortadan kaybolur. Bu tedavi yöntemi halk arasında çok yaygın olarak bilinir. Fakat eğer pişik enfeksiyon halinde ise zeytinyağı kullanımı önerilmez ve kullanılmaması gerekir.  

Pişik nasıl geçer sorusunun cevapları;
 • Bebeğinizi sabah akşam içerisine lavanta yağı kattığınız ılık bir suda yıkayınız. Lavanta yağının sakinleştirici ve hücre yenileyici özelliğinden dolayı bebeklere çok iyi gelecektir. 
 • Tahriş yada pişik olan bölge olabildiğince hava almalıdır ve yetişkin kişiler bu süre zarfında çok tatlı, baharatlı ve çok acılı yiyecekler tüketmemelidir.
 • Bölgeye yoğurt sürülmesi kişiyi rahatlatıp sakinleştirecektir. 
 • Vazelin ile birlikte mısır unu karıştırılıp bir hamur elde edilir ve bu hamur bölgeye sürülmelidir. 
 • Ceviz yapraklarından çay yapılarak pamuk eşliğinde o bölgeye masaj şeklinde h]]> Pişik Kremi Sivilce https://www.pisik.gen.tr/pisik-kremi-sivilce.html Wed, 05 Dec 2018 23:54:29 +0000 Pişik Kremi Sivilce, pişik kremleri son yıllarda sivilce ve akne sorunu olan kadınların kurtarıcısı olarak kullanmaya başladıkları yardımcı kozmetik grubu ürünlerinden olmuştur. Pişik temelde deri üstünde oluşan bir lezyond Pişik Kremi Sivilce, pişik kremleri son yıllarda sivilce ve akne sorunu olan kadınların kurtarıcısı olarak kullanmaya başladıkları yardımcı kozmetik grubu ürünlerinden olmuştur. Pişik temelde deri üstünde oluşan bir lezyondur ve bir hastalık olarak kabul edilmese de tedavi edilmez ise acı veren rahatsız edici bir durumdur. Bu sebeple pişik için kullanılan kremler genellikle içerik bakımından yoğun ve deri üzerindeki tüm lezyonları hedefleyen kuvvetli kremlerdir. Bu sebeple sadece pişik için değil farklı bir çok amaç için de kullanımları mümkündür.

  Pişik Kremi Sivilce İçin Kullanılır Mı:

  Pişik kremi özellikle bebekli evlerde eksik olmayan bir ilaçtır. Anneler bebeklerinin tenlerini korumak için kullandıkları bu ürünü son yıllarda kendileri için de kullanmanın yollarını keşfetmişlerdir. Özellikle son bir kaç yıl içinde sosyal medya da ve anne çocuk bloglarında sıkça paylaşılan konulardan biri, pişik kreminin sivilce ve aknelere iyi geldiği yönünde olmuştur. Bu gibi haberleri sosyal medya ve bloglardan okuyan herkesin eczaneden koşarak pişik kremi alması ve kullanması çok da mantıklı değildir. Annelerin iyi bildiği bir konuda şudur ki bebek cildi kadar hassas bir bölge için kullanılan bir ürün elbette yetişkinler için de kullanılır fakat, her pişik kremi her cilde uygun değildir. Özellikle kuru ciltli olan kişiler için su bazlı olmayan pişik kremleri, deride dökülme, pullanma, kaşıntı yapabilir. Bu sebeple eczaneye başvurulduğunda pişik kremini hangi amaç için alındığı ve cilt tipi hakkında doğru bilgiler verilmelidir.

  Pişik Kremi SivilcePişik Kremi Sivilce İçin Nasıl Kullanılır:

  Pişik kremi sivilce ya da akne sorunu olan kadınlar için ya da cilt lekelerinden kurtulmak isten kadınlar için son yıllarda önemli bir tercih olmuştur. Pişik kremi sadece kızarıklık ya da cilt lekeleri için kullanılacaksa; iyi temizlenmiş cilt üzerine nemlendirici krem gibi uygulanabilir ya da sadece sorunlu bölge üzerine küçük bir miktar uygulanması yeterli olacaktır.
  Pişik kremi eğer çok sorunlu akneli ve koyu renk akne izlerine sahip bir cilt üzerinde kullanılacak ise; gece yatmadan iyi temizlenmiş cilt üzerine kalın bir tabaka halinde maske gibi uygulanmalı ve sabah kalkınca ılık su ile yıkanmalıdır. Bu yöntem her gece değil haftada en fazla üç gece uygulanmalıdır.
  Pişik kremi güneş lekelerinden kurtulmak ya da leke oluşumunu önlemek için de kullanılabilir fakat pişik kremi yoğun bir krem olduğu için dışarı çıkmadan hemen önce değil sabah erken saatlerde yüze sürülüp iyice emilmesini bekledikten sonra dışarı çıkmak daha iyidir. Aksi halde ciltte kusma yapabilir ve gün boyunca cilt yağlı bir görünüme sahip olabilir. Pişik kreminin üzerine makyaj yapılması önerilmez, krem yoğun olduğundan yüze uygulanan ten ürünleri maske etkisi yapabilir.
  ]]>
  Erkeklerde Pişik https://www.pisik.gen.tr/erkeklerde-pisik.html Thu, 06 Dec 2018 16:55:30 +0000 Erkeklerde Pişik, cildin üzerinde mantar veya sürtünme nedeniyle ortaya çıkan probleme pişik adı verilir. Birden çok vücut bölgesinde görülebilen pişik problemi, kişiden kişiye farklı belirtiler göstermektedir. İnsan ömrü Erkeklerde Pişik, cildin üzerinde mantar veya sürtünme nedeniyle ortaya çıkan probleme pişik adı verilir. Birden çok vücut bölgesinde görülebilen pişik problemi, kişiden kişiye farklı belirtiler göstermektedir. İnsan ömrü boyunca çokça karşılaşılan bu problem, özellikle de erkeklerde oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Tedavisi mevcut ancak kendi kendine tekrarlayan bir problemdir. Erkeklerde pişik problemi genellikle yaz aylarında seyir etmektedir. Cildin sıcaklıkla birlikte ve vücudun bazı bölgelerinde tahribat pişik problemini ortaya çıkmaktadır. Genelde ilaç ve kremler ile tedavi edilebilir. Ancak pişik probleminin nedeni bulunamaz ise sürekli olarak tekrar etmesi de söz konusudur. Tedavi olunmazsa daha büyük sorunlara yol açtığı söylenmektedir. 

  Erkeklerde pişik probleminin oluşumunun nedenleri şunlardır:
  • Makat bölgesinin aşırı bir şekilde temizlenmesi
  • Kimyasal peçetelerin kullanımı
  • Makat bölgesindeki ıslaklık
  • Turşu, domates ve baharat çeşitleri de bazı kişilerde vücudun belirli bölgelerinde hassasiyet oluşturmaktadır. 
  • Makta bölgesinde oluşan basur problemi
  • Aşırı kilo ve sentetik iç çamaşır kullanımı
  • Tuvalet sonrası dışkı temizliğinin düzgün bir biçimde yapılmaması
  • Kalitesi tuvalet kağıtlarının kullanımı
  Erkeklerde pişik, problemi yaşayan kişilerde ortaya çıkan belirtiler ise şunlardır:
  • Ciltte kızarıklaşma
  • Pişik probleminin görüldüğü yerlerde şiddetli kaşıntı
  • Küçük şişlikler
  • Cilt tahribatı
  Erkeklerde PişikErkeklerde pişik, pişik probleminin tedavisi için öncelikle uzman bir doktor tarafından fiziki muayene ve bazı laboratuar tetkikleri ile pişik probleminin neden oluştuğu saptanır. Bazı ilaç tedavileri ve kremler ile pişik tedavisi mümkündür. Ancak erken tedavi edilmediğinde hasta için ileride daha büyük bir sorun haline gelecektir.
  ]]>
  Yenidoğan Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/yenidogan-pisik-kremi.html Fri, 07 Dec 2018 12:28:22 +0000 Yenidoğan Pişik Kremi, yenidoğan bebeklerde oluşan kızarık pişik oluşumunu geçirmek ya da önlemek amacı ile kullanılan medikal ürünlerdir. Pişik oluşumu özellikle yeni doğan bebeklerde ilk üç ay sıkça karşılaşılan bir Yenidoğan Pişik Kremi, yenidoğan bebeklerde oluşan kızarık pişik oluşumunu geçirmek ya da önlemek amacı ile kullanılan medikal ürünlerdir. Pişik oluşumu özellikle yeni doğan bebeklerde ilk üç ay sıkça karşılaşılan bir sorundur. Yenidoğan bebekler, kollarını ve boyunlarını sürekli bedenlerine yakın tutarlar. Bu sebeple vücut ısıları bedene yakın olan bölgelerde artar ve terlemeye yol açar. Yenidoğan bebeklerin ciltleri çok hassastır ve özellikle bebek bezi değiştirilmesi aksatılırsa idrar ya da dışkı ile temas halinde kalan bölgelerde asitten kaynaklanan yaralar oluşabilir. Pişik önlemek için yenidoğan bebekler günlük olarak duş almalı, bebek bezi sıkça değiştirilmeli ve iyi bir marka kullanılmalıdır. Ayrıca yenidoğan bebekler aşırı kalın giydirilmemeli terlemesi önlenmelidir. Bütün bunlara karşın bebek tenini korumak ya da oluşan pişiği önlemek için pişik kremi kullanmak gerekebilir.

  Yenidoğan Bebeklerde Hangi Pişik Kremi Kullanılmalıdır:

  Yenidoğan pişik kremi seçmek zordur. Bebek teni son derece hassastır ve dışarıdan gelen etkilere karşı savunmasızdır. Bu sebeple ki bebek bezi ile temasın uzun olması veya ıslak bezin uzun süre değiştirilmeden kalması ya da sıcak yaz aylarında kat bölgelerinin terden pişik olması kaçınılmaz olur. Pişik bir hastalık olarak kabul edilmese de tedavi edilmez ise yaraya dönebilir ve sonrasında tedavisi daha güç ve daha acı verici olabilir. Pişik oluşumunu önlemek için eskiden kullanılan pudralama yöntemi son yıllarda çocuk hekimleri tarafından önerilmemektedir. Pişik oluşumunu önlemek ya da oluşan pişiği tedavi etmek için pişik kremleri tercih edilmektedir.

  Yenidoğan Pişik KremiYenidoğan pişik kremi, öncelikle pişiği önlemek için kullanılmalıdır. Bebeğin her altı değiştiğinde mutlaka temiz bez takıldıktan sonra, su bazlı ve yağ ilavesi olmayan alkol ya da paraben içermeyen bir pişik kremiyle bebeğin genital bölgesi pişiğe karşı korunabilir. Bunun yanında kullanılacak bezin ve ıslak mendilin de kalitesi ve alkol içermemesi önemlidir. Bebeklerin genital bölgesinin hidrofil pamukla temizlenmesi doğru olmaz, topak ya da kalıntı bırakabileceği için ıslak mendil kullanmak istemeyen annelerin bebek için üretilmiş kuru mendiller ya da gazlı beze sarılı pamuk kullanılması önerilir.

  Yenidoğan bebekte pişik oluşmuşsa, kullanılacak pişik kremi özellikle çocuk hekiminin önerdiği, kozmetik olmayan bir marka olmalıdır. Çocuk ürünleri üreten ve kozmetik ürünleri olan markaların pişik kremleri pişikten koruma sağlasa bile pişik oluşmuş ise tedavide işe yaramaz. Bu sebeple pişik oluşumu başlar başlamaz bir aile sağlığı personeline ya da bebeğin kendi doktoruna sorularak pişik kremi alınmalıdır. Pişik kremleri bir çok markaya ait ve farklı hitap gruplarına göre çeşitlilik gösterebilir. Doğru pişik kremini seçmek için mutlaka kutu içeriği okunmalı ve ağır kimyasal içeren ya da yağ bazlı kremlerden uzak durulmalıdır.
  ]]>
  Bebeklerde Mantar Ve Pişik https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-mantar-ve-pisik.html Sat, 08 Dec 2018 06:43:48 +0000 Bebeklerde Mantar Ve Pişik mantar ve pişiği karıştırmamak gereklidir. Bebeklerde mantar ve pişiği nasıl ayırt ederiz ve önlemek için neler yapmamız gerektiğini aşağıda açıklamaya çalıştım.Pişik ve mantar oluşmam Bebeklerde Mantar Ve Pişik mantar ve pişiği karıştırmamak gereklidir. Bebeklerde mantar ve pişiği nasıl ayırt ederiz ve önlemek için 
  neler yapmamız gerektiğini aşağıda açıklamaya çalıştım.Pişik ve mantar oluşmaması için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.  

  Bebeklerde Mantar Ve Pişik, bebeklerde pişik bez bağlanan bölgenin sürekli neme ve tahrişe maruz kalması sonucu bebeğinizin popo ve genital bölgesinde oluşan hafif kızarıklardır. Bebeklik döneminde en az bir kere mutlaka pişiğe rastlanır. Pişik bez değiştirilme esnasında fark edilebilir ve bir sonraki bez değişiminde bu kızarıklar görülmez yada hafif olarak 3-4 gün sürebilir. 
  Yeni doğan bebeklerde bez değiştirme sıklığı fazla olduğundan, bebekler büyüdükçe pişiğe yakalanma sıklığı değiştirilen bezin süresinin uzaması ile artabilir. 
  Bebeklerde mantar, pişik üzerinde oluşan enfeksiyondur.Sıcak ve nem mantar enfeksiyonunu artırır. Ayrıca yeni doğmuş bebeklerde  antibiyotik ve kortizonlı krem kullanımından dolayı mantar görülebilir. Pişikte mantar oluştuğunda bez bölgesinde parlak kırmızı renkli küçük benekler görülür, deri gergindir ve pişik olan çevre yayılmaya başlar. Bebeklerde mantar ve pişiklerin ayrımının iyi yapılması gerekmektedir. Pişikler üzerine kesinlikle mantar ilacı sürmek sakıncalıdır. Bebeğinizin pişiklerinde yayılma ve kızarıklarında artış gözlemliyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

  Bebeklerde Mantar Ve PişikBebeklerde pişiğe ve mantara neden olan faktörler;
  • Bebeklerin ciltlerinin çok hassas olması 
  • İdrar ve dışkı tahrişi
  • Bebeğin bezinin uygun sürelerde değiştirilmemesi 
  • Bebek bezlerinin sürtünmesi sonucu oluşan tahrişler 
  • Doğal ürünler yerine sert sabunlar, alkollü ve parfümlü ürünlerin kullanılması 
  Bebeğinizde mantar, pişik üzerinde enfeksiyon oluşmasıdır. Pişik süresinin uzaması ve kırmızı parlak küçük beneklere dönüşmeye başlaması,deride gerginlik, pişik bölgesinin yayılmaya başladığını gözlemliyorsanız, bebeğinizi hemen doktoruna götürmelisiniz ve mantar tedavisi için bir uzmandan destek almalısınız. 

  Bebeklerde mantar ve pişik önleyici faktörler; 
  • Bebek bezinin günde 5-6 kez değiştirilmesi 
  • Bez değiştirildiği esnada bebeğin bu bölgesinin biraz açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalı 
  • Bez bölgesi temizliği bebek cildine uygun yumuşak kremler, alkolsüz, parfümsüz  ıslak mendiller ile yada ılık su ile yapılmalı
  • Bebeğini bez bölgesi temizledikten sonra mutlaka yumuşak bir havlu ile kurulanmalı 
  • Pişikten korumak için mutlaka çinko asit içeren kremler kullanılmalı (çinko asit içeren kremler için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz)
   Bebeklere mantar ve pişik için ne zaman doktora gidilmeli; 
  • Yukarıda belirtiğimiz önleyici faktörleri uygulamanıza rağmen pişik 4-5 gün içinde geçmemesi
  • Pişiğin bölgesinin genişlemeye başlaması kızarıklıkların daha belirgin hala gelerek artması 
  • Bebeğin bez bölgesinde sivilcemsi küçük kabarcıklar oluşması ve artması 
  • Oluşan kabarcıkların içi su dolu olması,yaraların ve için iltihap dolu kabarcıkların oluşması 
  • Bebeğinizin ilk altı haftası içeresinde pişik olması durumunda 
  • Bebeğinizde pişikten dolayı iştahsızlık, ateş ve kilo kaybı varsa 
  • Kırmızı kabarcıklar veya sivilcemsi kabarcıklar bebeğinizin vücudunuza yayılmaya başlaması 
  Yukarıdaki belirtileri bebeğinizde gözlemliyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. 

  Bebeklerde görülen pişik ve mantarlar, genelde vücudun nemli ve sıcak bölgelerini severler. Bu nedenle bebeğinizde pişik ve mantar yalnız bez bağlanan bölgede değil, koltuk altı, ense, kasık kıvrımlarında da görülebilir.
  ]]>
  Bebeklerde Boyun Pişiği https://www.pisik.gen.tr/bebeklerde-boyun-pisigi.html Sat, 03 Aug 2019 18:47:56 +0000 Bebeklerde boyun pişiği: Bebeklerde pişiğe sebep olan candida albicans adı verilen bir mantarın sebep olduğu bir problemdir. Bebeklerde pişik sorunu daha çok popo bölgesinde, bacak aralarında, koltuk altlarında ve boyun bölgesinde Bebeklerde boyun pişiği: Bebeklerde pişiğe sebep olan candida albicans adı verilen bir mantarın sebep olduğu bir problemdir. Bebeklerde pişik sorunu daha çok popo bölgesinde, bacak aralarında, koltuk altlarında ve boyun bölgesinde karşılaşılmaktadır. Bebeğin cildinde döküntüler, kızarıklıklar ve pişikler sıklıkla gözlemlenebilir.bunun sebebi bebek cildinin hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeğin organları ve vücudu doğduktan sonrada gelişmeye devam eder bu duruma ciltte dahildir. Bebeğin cildi zamanla dayanıklılık göstermeye başlar. Bebek cildi hassas olduğundan dolayı annelerin fazlasıyla dikkatli olmaları gerekmektedir. Boyun bölgesinde oluşan pişik 2-3 cm çapında kızarık, hafif pullanmış ve ele sertçe gelen cilt kabarcıkları halinde ise bebekte egzama olmuş olabilir. 

  Her 4 bebekten 1 tanesinde egzama ile karşılaşılmaktadır. Bu durumda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Bebeklerde boyun pişiği ilk aşamalarında zararsızdır ve annenin aldığı doğru tedbirlerle kendiliğinden iyileşme gösterebilir. Fakat boyundaki pişik alınan tedbirlere, önlemlere ve hijyene  rağmen ilerleyerek devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Anne sütünden yiyeceklere geçiş yapan çocukta boyun bölgesinde kirlenme artmaya başlar. Biberonla besleniyorsa yatarak içilen sıvılar boyun bölgesine akma yapar yada kaşıkla alınan ek gıdalar yine ağızdan taşması sonucu boyun bölgesine temas eder. Bebekte boyun bölgesi şekerli içeceklerin, mamaların, yoğurt ve süt ürünlerinin devamlı olarak temas ettiği bölge haline gelir. Bu durum bebeğin boyun bölgesinde pişik problemi yaşamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda anne bebekte hijyene dikkat etmeli ve bebeğin boyun bölgesini temizlerken kimyasal içerikli ürünler kullanmak yerine sade su ile pamuğu ıslatıp kirlenen bölgeyi temizlemeyi tercih etmelidir ve kurutmalıdır. Bebekte pişik oluşumuna sıkça karşılaşıyorsanız ve oluşan pişikler derinden oluşuyorsa fazla bir alana yayılıyorsa bebeği doktor muayenesinden geçirmenizde fayda vardır. Doktorunuzun bebeğinize önereceği en uygun pişik kremi bebeğin iyileşmesinde faydalı olacaktır.

  Bebeklerde boyun pişiği oluşmasının sebepleri:
  • Bebeklerin boyun bölgesinin temizliği için kullanılan temizlik malzemelerinin parfüm yada kimyasal içermesi
  • Bebeklerin boyun bölgesini silmek için kullanılan ıslak mendiller ve ıslak havlular
  • Bebeklerde hijyen eksikliği
  • Aşırı sıcak havalarda boyun bölgesinin havalandırılmaması
  • Bebekte boyun bölgesinde bulunan aşırı kilo
  • Bebekte mantar enfeksiyonlarının var olması
  • Bebeğin diş çıkarma dönemleri
  • Bebeğin antibiyotik tedavisi dönemleri
  • Anne sütünden geçen bazı gıdalar sonucu oluşan pişik
  • Bebekte oluşan çinko eksikliği 
  • Kalıtımsal hastalıklar
  Bebeklerde boyun pişiği tedavisi:
  • Pişik olan bölgeye pişik kremi kullanılmalıdır
  • Pişik olan bebeğe rastgele kremler kullanılmamalıdır.
  • Pişik olan bölge sade su ile yada katkısız sabun ile yıkanıp kurutulmalıdır.
  • Temizlenen pişik bölgesine zeytinyağı sürülebilir
  • Boyun bölgesinde oluşan pişik devamlı kuru tutulmalıdır 
  • Boyun bölgesi terlediği zaman kurutulmalıdır
  • Boyun bölgesi pişikten dolayı tahriş aşamasına geldi ise geceleri uyanıp doktor tavsiyesi ile verilen kremi tahriş olan bölgeye sürmek
  • Çinko oksit A vitamini ve D vitamini içeren kremler kullanılabilir.
  • E vitamini kapsüllerinin içindeki tozu pişik bölgesine sürmek iyi gelebilir
  • Bebeğin boyun bölgesini biraz güneşlendirmek ve havalandırmak 
  Bebeklerde boyun pişiği kremlerinin bazıları:
  • Bepanthol pişik kremi
  • Uni baby pişik kremi
  • Sadokrem pişik kremi
  • Nıvea pişik kremi
  • Hametan pişik kremi
  • Penaten pişik kremi
  • Pruzon pişik kremi
  • Mustela pişik kremi
  • Sebamed pişik kremi
  • Dermaderm pişik kremi
  • Oksizinc Pomat pişik kremi
  Çocuklarda Pişik https://www.pisik.gen.tr/cocuklarda-pisik.html Sun, 09 Dec 2018 01:39:37 +0000 Çocuklarda pişik, aslında tıbbi olarak "amonyak dermatiti" olarak bilinmektedir. Bu isim aslında tıp biliminde pişikle ilgili birçok soruyu cevaplamaktadır. Çocuklarda pişik oluşumuna neden olan durum bu sorunun adından da anlaş Çocuklarda pişik, aslında tıbbi olarak "amonyak dermatiti" olarak bilinmektedir. Bu isim aslında tıp biliminde pişikle ilgili birçok soruyu cevaplamaktadır. Çocuklarda pişik oluşumuna neden olan durum bu sorunun adından da anlaşılabileceği gibi amonyaktır. Amonyak ise daha çok idrar içerisinde bulunur. Bu nedenle altına yapan çocuklarda idrar içerisinde bulunan amonyak bacak arasına ve popo bölgelerine temas eder ve birkaç saat burada kalır. İşte bu durumlarda direk olarak çocuklarda pişik rahatsızlığı oluşur. Tamamen ve tüm özellikleriyle deri hastalığı olan pişik, çocuklarda popo bölgesinde, kasık bölgesinde ve diğer cinsel organlar başta olmak üzere vücutta meydana gelebilmektedir. Aşırı kilolu olan çocuklarda koltuk altı ve diz kapağı arkasında da pişik rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Elbette ki çocuklarda pişik, sadece amonyak nedeniyle ortaya çıkmaz. Çünkü pişik rahatsızlığı insanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda pişiğin en önemli nedenlerinden biri olan amonyak, yeni yapılmış bir idrar içerisinde bulunmamaktadır. Bu nedenle yeni yapılan idrar içerisinde bol bol üre bulunur. Bu üreler, beklediği sürece amonyağa dönüşerek deri üzerinde pişiklere neden olur. Bu nedenle çocuklarda idrarın yapılması sonrasında herhangi bir şekilde pişik oluşmaz. Fakat birkaç saat boyunca idrarın bölgede etkili kalması sonrasında ciddi bir şekilde pişik oluşur. Özellikle hava sıcaklığı yüksekse bu durumlarda çocuklarda pişik belli bir derece daha üst düzeyde meydana gelir. 

  Çocuklarda pişik ne gibi etkilere neden olur
  Çocuklarda oluşan pişik rahatsızlıklarında en önemli problem bölgede yanma sorunlarının olmasıdır. Yanma problemleri, özellikle çocuğun hareket etmesi sırasında ya da bölgenin hareket ettirilmesi sonrasında ortaya çıkacağı için çocuğunuz hareket etmek istemeyecektir. Pişik durumunda cildin üzerinde bulunan ince ve koruyucu yağ tabakası içerisine idrar geçer ve bu şekilde tahrişler meydana gelir. Bu durumu önlemek için eski zamanlarda altına yapan çocukların altına atıkları emebilecek ve cildi kuru tutacak yapraklar ya da topraklar konulurdu. Bu şekilde oluşacak olan pişik önlenmiş olurdu. Fakat bu durum günümüzde mümkün olmadığı için oluşan pişikler bu şekilde önlenememektedir. 
  Çocuklarda pişik oluşması sonrasında direk olarak  bölgede kızarıklıklar meydana gelir. Meydana gelen kızarıklıklar zamanla biraz daha şişerek dökülmeler şeklinde etkilerini devam ettirir. Eğer sizde çocuğunuz bu gibi belirtiler görüyorsanız ve bu belirtilerle birlikte batma, kaşınma ve sürekli ağrı gibi belirtiler varsa bu durumun pişik olduğunu anlayabilirsiniz. 

  Çocuklarda PişikÇocuklarda pişik nedenleri:
  • Çocuklarda meydana gelen pişik sorununun en önemli nedeni biraz önce de bahsettiğimiz gibi çocuğun altına yapmasıdır. Sürekli olarak altına yağan ya da uzun sürer boyunca altı temizlenmeyen çocuklarda deride tahrişler meydana gelir ve ardından pişik sorunu ortaya çıkar. 
  • Çocuklarda görülen hijyen eksikliği bu gibi enfeksiyonların yayılmasına ve pişiklerin oluşmasına neden olur. Bu durum çocukların hijyen kurallarına önem vermemeleri nedeniyle çok yaygın bir şekilde görülmektedir. 
  • Bazı çocuklarda başta çinko minerali olmak üzere bazı minerallerin eksik olması bu şekilde cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda bol bol mineral almak için besinler tüketilmeli ve gerekirse tıbbi destek alınmalıdır. 
  • Vücutta farklı nedenlere bağlı olarak  mantar enfeksiyonlarının üremesi durumunda ciltte pişikler oluşabilir. Bu mantar enfeksiyonları pişiklerle birlikte meydana geleceği için çok kötü bir hale gelebilir. Bunun için tıbbi tedavi şarttır. 
  Önlemek için:
  Çocuklarda pişik oluşumunu önlemek için pişiğin oluşuğu bölgenin sürekli olarak kuru ve serin tutulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra uygun pişik kremlerini]]> Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.gen.tr/yetiskinlerde-pisik-nasil-gecer.html Sun, 09 Dec 2018 08:54:25 +0000 Yetişkinlerde pişik nasıl geçer, pişik problemi genellikle bebeklerde daha yaygın şekilde görülse de, yetişkinlerde bundan etkilenebilir. Özellikle yazın sıcak günlerde aşırı terlemenin etkisiyle ciltte sürtünmenin fazla old Yetişkinlerde pişik nasıl geçer, pişik problemi genellikle bebeklerde daha yaygın şekilde görülse de, yetişkinlerde bundan etkilenebilir. Özellikle yazın sıcak günlerde aşırı terlemenin etkisiyle ciltte sürtünmenin fazla olduğu alanlarda, yatalak hastalarda, aşırı kilolu kişilerde, cildi hassas olanlarda pişik sorunları yaşanabilir. Pişik sıcaklık, terleme, tahriş gibi etkenlerle ciltte oluşan sorunlardan biridir. Karakteristik özelliği ciltte kırmızı ıslak bir görünüm, yanma, sızlama gibi etkiler göstermesidir. Eğer zamanında müdahale edilemez, tedavisi yapılmazsa ciltte açık yaralara bile neden olabilir.

  Yetişkinlerde oluşan pişik farklı sebeplerle meydana gelebilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülen mantar enfeksiyonları özellikle vajinal bölgede ve kasıklarda oluşan pişiklerin sorumlusudur. Bu bölgelerin enfeksiyon nedeniyle nemli olması pişiğin oluşmasına yol açar. Viral enfeksiyonlarda döküntülere neden olduğundan, pişik sorunu yaşanmasında etkili olabilir. Ayrıca cerrahi yaralar, bakteriler, ayakkabı nedeniyle oluşan pişikler yetişkinleri etkileyebilir. Ciltte olumsuz etkiye yol açan mikroplar da pişik sebebi olarak kabul edilebilir. Yetişkinlerde pişik nasıl geçer, neler yapılabilir, cilt nasıl eski durumuna getirilebilir, bu konuda bazı bilgiler paylaşacağız. Umarız herkese faydalı olur.

  Yetişkinlerde pişik nasıl geçer

  Pişik oluşumu çeşitli sebeplerden kaynaklandığı için, tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılabilir. Yetişkinlerde pişik meydana geldiğinde genellikle ciltte mantar enfeksiyonu da ortaya çıkabilir. Bunun ilerlemesine engel olmak için tedaviye en kısa sürede başlamak önemlidir. Eğer pişik bölgesinde mantar enfeksiyonu oluşursa, pul pul dökülme gibi karakteristik etkilerde olur. Kırmızı benekler de enfeksiyonun varlığını gösterir. Bu nedenle yetişkinlerde pişik tanısı uzmanlarca konulmalı, önerilen ilaçlarla tedaviye başlanmalıdır. Böylece ciltteki hasar en aza indirilebilir.

  Yetişkinlerde pişik için kulaktan dolma ilaçlar kullanılmamalıdır. Tedavide öncelikli ilaçların içeriğinde çinko içeren pişik kremleri ön plandadır. Fakat kremler kullanılırken mutlaka ince bir tabaka şeklinde tatbik edilmesi, cinsel bölgeyle temas ettirilmemesi gerekir. Pişik olan bölgelerin hava alması sağlanmalı, gün içinde kısa aralıklarla güneş ışığından faydalanılmasına özen gösterilmelidir. Temizliğinde pamuk ve su kullanılmalıdır. Özellikle yatalak yetişkinlerde oluşan pişiklerde alt bezinin sıkça değiştirilmesi ve altın kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Yaz aylarında aşırı sıcak günlerde pişiğin daha hızlı geçmesi için bölgenin kuru kalması çok önemlidir. Terlemenin yoğun olduğu yerlerde özenle kuruluk sağlanmalıdır.

  Pişik tedavi edilmediğinde, mantar ve başka enfeksiyonların oluşmasına uygun zemin hazırlanır. Daha sonra tedavi süreci de uzar. Cildin gördüğü hasar artar. Kolayca tedavi edilecek pişiğin yerini yara alır. Bu nedenle hareketleri bile kısıtlayabilecek pişik oluşumlarının en kısa sürede tedavi edilmesi önerilir.

  Yetişkinlerde Pişik Nasıl GeçerYetişkinlerde pişik nasıl geçer, bitkisel öneriler nelerdir

  Zeytinyağı: Saf zeytinyağı kullanarak pişik olan bölgelere masaj yapılabilir. Yetişkinlerde pişik bebeklere nazaran daha ağrı seyredebilir. Bölgede kızarıklık ve gerginlik hakim olur. Zeytinyağı cildi yumuşatarak kuruluğa engel olur.

  Lavanta yağı: Ciltteki pişikler için 1-2 damla lavanta yağı ile masaj uygulaması yapılabilir. Kısa sürede pişiğin etkisi giderilebilir. Ancak hassas ciltler için lavanta yağı alerjik etki gösterebilir. Bu açıdan dikkatli olunmalıdır.

  Pudra: Pudra eski dönemlerden beri pişik için kullanılan bir üründür. Pişiğin yayılmasını önlediği gibi, kısa sürede iyileşmesini sa]]> Ayak Parmak Arası Pişik https://www.pisik.gen.tr/ayak-parmak-arasi-pisik.html Sun, 09 Dec 2018 15:51:23 +0000 Ayak parmak arası pişik, erkek ve bayanların yaz ayında çok sık karşılaştıkları ortak sıkıntılardan biridir. Kullanılan ayakkabı, parmak arası terlik ve ayağın sağlık durumu pişiği tetikleyen etkenler olarak görü Ayak parmak arası pişik, erkek ve bayanların yaz ayında çok sık karşılaştıkları ortak sıkıntılardan biridir. Kullanılan ayakkabı, parmak arası terlik ve ayağın sağlık durumu pişiği tetikleyen etkenler olarak görülür. Pişik olan parmak arası bölgesinin sürekli nemli ve havasız kalması pişik sorununa yol açabilir. Ayak parmağı arasında pişik kokuya ve bölge de su toplanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda kişinin ayak bakımına çok dikkat etmesi tavsiye edilir. Ayak parmağında oluşan pişik mantar hastalığına neden olabilir. Eğer böyle bir durum varsa kişinin kullandığı kişisel eşyalar bir diğer kişiye kullanılması için verilmemelidir. 

  Ayak parmağı arası pişik, ayak mantarı hastalığı olan kişilerde diğer kişilere oranla daha sık görülmektedir. Mantar hastalığının verdiği olumsuz etkenlerden bir tanesi olan pişik, kişinin acı yaşamasına yol açmaktadır. Eğer ayak mantarı hastalığından dolayı oluşan pişikler varsa bunun için doktorunuza danışmanız gerekir. Mantar genelde hızlı yayılan bir hastalık olduğu için diğer bölgelere de sıçrama olanağı vardır. Tedbir amaçlı sağlık kuruluşuna muayene olmanız daha sağlıklı olacaktır. 

  Ayak Parmak Arası Pişik

  Ayak parmağı arası pişik nasıl geçer

  • Cildin tahriş olmasına neden olan bu durum kişinin çok acı yaşamasına yol açmaktadır. Bölgenin her gün ılık su ile yıkanıp temiz bir havluyla kurulanması gerekir.
  • Her gün bölgeye verilen saatler içerisinde pişik kremi sürülmelidir. Bu krem pişiğin mantar hastalığına yol açmaması ve bölgeye dağılmasını önleyip, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. 
  • Eğer ayak parmağı arasında beyaz sulu kabarcıklar bulunuyor ise bölgenin hava alması için ayaklar açıkta bekletilmelidir. Çorap veya ayağı sıkacak ayakkabı belli bir süre kullanılmamalıdır. Aksi halde ayak parmağı arasında bulunan pişik dağılabilir.
  • Ayak parmağının arasına ufak pamuklar yerleştirilebilir. Eğer bu acı veriyor ise bunun yerine ayak parmaklarının hava almasını sağlanabilir.
  • Bakterilere karşı savunma özelliği olan ilaçlar ile bölgenin tedavisi yapılmalıdır. Eğer deri de doku reaksiyonu var ise doktorunuz kortizon içeren kremler önerebilir. Bu bölgenin çabuk toparlamasını ağlayacaktır ve iyileşme sürecini de hızlandırıcı etkisi vardır.
  • Saf zeytinyağını bir pamuğa damlatıp ayak parmağı arası pişiği silinebilir. Böylelikle yanma ve acı hissini giderecektir. Aynı zamanda zeytinyağının içerisinde bulunan etken maddeler iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

  Ayak parmağı arası pişik tedavi

  Ayak parmağında bulunan pişiğin şiddetini artırmamak için kişinin ilk önce çorap tercihini değiştirmeniz gerekebilir. İçeriğinde bambu olan organik çorap tercih edilmesi ayak kokusuna iyi geleceği gibi pişik tedavisinde de olumlu olacaktır. Pişik zamanla tedavi edilmediğinde koku yapabilir. Eğer ayaklarınızda pişikten dolayı meydana gelmiş bir koku varsa pişiğin tedavisinin ardından koku kendiliğinden kaybolacaktır.

  Bölgeye doktor kontrolünün ardından uygun içerikli kremler önerilebilir. Bu genelde pişik olan bölgenin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ayak parmağı arasına pudra sürülmesi bölgenin rahatlamasını sağlayabilir. Aynı zamanda bölgede enfeksiyon bulunuyor ise antibiyotik kullanımı da önerilebilir. Genelde basit pişikler için sadece zeytinyağı da fayda sağlamaktadır.

  ]]>
  Pişik https://www.pisik.gen.tr/pisik.html Mon, 10 Dec 2018 05:45:54 +0000 Pişik, Genel olarak bezli bebeklerde ya da yaşlı insanlarda daha sık görülen pişik, havaların ısınması ile birlikte daha sık karşımıza çıkan önlenebilir bir cilt sorunu olmaktadır. Pişik genellikle kasıkta ve nadire Pişik, Genel olarak bezli bebeklerde ya da yaşlı insanlarda daha sık görülen pişik, havaların ısınması ile birlikte daha sık karşımıza çıkan önlenebilir bir cilt sorunu olmaktadır. Pişik genellikle kasıkta ve nadiren de olsa kalça bölgesinde meydana gelmektedir ve özellikle de cildi hassas olan bebek ve yetişkin insanlarda bu sorun daha sık olmaktadır.  

  Pişik Neden Olur      

  Pişik, bez kullanan bebeklerde veya yaşlılarda bezleri yetecek sıklıkta değiştirilmediğinde ciltte tahriş meydana gelmesi, cilde yeterli havanın girmemesi, bezdeki dışkı ile idrar sebebi ile cildin tahriş olması, mantar veya bakteri sebebi ile meydana gelen yangı, genetik olan bir takım rahatsızlıklar ve vücutta çinko eksikliğinin olması sebebi ile meydana gelebilmektedir. Bebeklerde pişik oluşumu daha çok bebeklerin katı yiyecekler yemeleri ile doğru orantılı olmaktadır.  Çünkü annenin sütüyle başka yiyecekler bir araya geldiği zaman bebeğin idrar ve dışkısında asit oluşmakta ve bu da bebeğin cildinde hasar meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

  Pişik

  Pişik Tedavi Yöntemleri

  Pişik oluşumuna sebep olan birden fazla neden vardır. Bu sebep ile tedavi yöntemleri uygularken daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle de bebeklerde pişik konusu tedavi yöntemlerini anlatırken daha fazla bahsedilecektir. 

  Pişik meydana gelen cildin üzerinde mantar enfeksiyonunun da meydana gelmesi mümkün olabileceği için pişik konusunun ciddiye alınması ve erken tedavisinin yapılması gerekmektedir.   Mantar enfeksiyonu genellikle antibiyotik ve kortizon içeren ilaç kullanan bebeklerin pişik meydana gelmiş bölgelerinde daha sık görülmektedir. Pişik oluşumundan sonra mantar enfeksiyonu olan yerlerde pul pul dökülme ve nadiren de olsa pişikli bölgede kırmızı renkli benekler meydana gelmektedir.   Fakat bu belirtilere tam bir teşhis koyulabilmesi için uzman bir dermatolog tarafından tanı konulması ve doktor tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Doktor kontrolü olmadan ve duruma hâkim olmadan ilaç kullanılması ciltte daha fazla hasara yol açabilmektedir.

  Pişik tedavisinde içeriğinde çinko bulunan pişik kremi kullanılması tavsiye edilmektedir. Fakat bu kremleri kullanırken bebek ya da yetişkinin cinsel organlarına değmemesine özen göstermek ve ince  tabaka halinde uygulamak önemlidir. Ayrıca, pişikli yerlerin sıklıkla hava almasının sağlanması, kısa sürelerde güneş ışığı almasının sağlanması, temiz suyla ve pamukla dezenfekte edilmesi ve sık aralıklarla bezlerin yenileri ile değiştirilmesi gerekmektedir.

  Pişik başlangıç aşamasında pembe renkte olup, ilerleyen zamanlarda kırmızı bir renk almaktadır. Ayrıca yine pişiğin ilerleyen evrelerinde hastada kaşınma ve yanma ile acı hissi meydana gelmektedir. Pişik olan yerin tedavi süresi boyunca kuru tutulmasına dikkat edilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra, pişik sorunu sadece bezli olan kimselerde değil, çok fazla sıcak ve nemin olması ile birlikte aşırı terleme sebebi ile eklem bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Bu durumda pişik meydana gelen bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekmektedir. Ayrıca giyilen kıyafetinde terlemeye sebep olmayacak kumaştan olmasına dikkat edilmelidir. Uzun süren pişiklerde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. 

  ]]>
  Pişik Kremi https://www.pisik.gen.tr/pisik-kremi.html Mon, 10 Dec 2018 18:34:02 +0000 Pişik kremi, günümüzde birçok kişinin kullandığı bir ilaçtır. Kimi zaman doktor reçetesiyle alınan kimi zaman da reçetelere bağlı olmadan alınabilen bu krem hem bebeklerde hem de yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Pişik, c Pişik kremi, günümüzde birçok kişinin kullandığı bir ilaçtır. Kimi zaman doktor reçetesiyle alınan kimi zaman da reçetelere bağlı olmadan alınabilen bu krem hem bebeklerde hem de yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Pişik, cildin aşırı sürtünme ya da buna benzer durumlardan dolayı tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda çok şiddetli ağrılar ortaya çıkacağı için insanlarda büyük rahatsızlıklar ortaya çıkar. Pişik vücudun birçok yerinde meydana gelebilmektedir. Fakat insanlarda özellikle bacak arasında ve popo bölgelerinde oluşmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise bu bölgelerin biraz daha terli olmasıdır. Özellikle aşırı kilolu insanlarda bu bölgeler yürüme esnasında biraz daha sürtünür. Buna bağlı olarak insanlarda pişik problemi ortaya çıkar. Pişik kremi, en çok yaz aylarında kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise elbette ki insanlarda pişik sorununun özellikle sıcak yaz aylarında ortaya çıkmasıdır. Yaz aylarında havanın da etkisiyle sürtünme durumunda pişik oluşur ve bu sorun şiddetli ağrılara neden olur. Pişik rahatsızlığı çok eski zamanlardan beri insanlarda görülen bir durum olduğu için aslında hemen bir cildiye doktoruna gitmek gerekmez. Eğer sorunun tam olarak bir pişik rahatsızlığı olduğu biliniyorsa bu durumlarda en yakın eczaneden bir pişik kremi temin ederek pişik olan bölgeye sürülmelidir. Kremin uygulanması sonrasında yaklaşık olarak iki gün içinde sorun ortadan kalkmış olacaktır. Pişik kremi bu şekilde hızlı bir etkiye sahiptir. Fakat bu etkiyi görebilmek için doğru pişik kremi seçmeniz gerekmektedir. 

  Pişik kremi nasıl olmalıdır
  • Pişik kremi direk olarak pişik olan bölge üzerinde kullanılacağı için ve özellikle bebeklerde kullanılacağı için kesinlikle kortizon ve buna benzer yan etki oluşturacak maddeler içermemelidir. Bu durum bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bebeklerde çok büyük önem taşımaktadır. 
  • Pişik kreminin etkili olup olmadığını aslında bu kremin sürüldüğü yüzeye bakarak anlayabiliriz. Bunun için öncelikle pişik olan bölgeye pişik kremi sürün ve bu kremin yüzeyde ne kadar süre kaldığına bakın. İdeal pişik kremi sürüldüğü yüzeyde uzun süre boyunca kalarak etkisini göstermektedir. 
  • Pişik kremi insan vücudunda hiçbir şekilde alerji sorunlarına neden olmamalıdır. Piyasada bulunan bazı pişik kremi markaları, kullanıldıktan sonra pişik üzerinde kaşıntılara ve buna benzer rahatsızlıklara neden olarak problemleri ortaya çıkarmaktadır. 
  • Pişik problemi olan yetişkinlerde ve bebeklerde pişik ile birlikte görülen mantar rahatsızlıkları için pişik kremi uygun olmalıdır. Çünkü kaliteli olan pişik kremleri hem mantar tedavisinde hem de pişik kremi tedavisinde olumlu etkilere neden olur. 
  • Son olarak belirtmek isterim ki bebeklerde meydana gelen pişikler için hiçbir şekilde pişik kremi içerisinde kolonya ya da alkol bulunmamalıdır. Kolonya ve alkol, pişikler üzerinde daha fazla yanmaya neden olarak insanlarda pişik rahatsızlığın hat safhaya ulaşmasına neden olacaktır. 
  İnsanlarda ideal olarak kullanılabilen pişik kremi, yukarıda belirtilen gibi olmalıdır. Pişik kremleri yukarıda belirtilen durumlara uygun olduğunda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

  Pişik KremiPişik kremi alınırken nelere dikkat edilir

  Pişik kreminde en önemli şey içerisinde kortizon olup olmamasıdır. Bu nedenle pişik kremi alırken dikkat edilecek en önemli şey içerisinde kortizonlu madde bulundurup bulundurmadığıdır. Eğer sizlerde bebeğiniz için ya da bir başkası için pişik kremi alacaksanız kesinlikle içerisinde kortizon bulunmayan kremleri tercih etmelisiniz. Özellikle bebekler için kullanılacak olan pişik kremleri içerisinde bulundurduğu kortizon nedeniyle çok ciddi yan etkilere neden olarak kendisini ortaya çıkaracaktır. 
  ]]>